Hedgeové fondy už tolik netáhnou, velké investory zajímají infrastruktura a reálná aktiva

| redakce

Průzkum mezi institucionálními investory dokazuje, že móda hedgeových fondů končí. Naproti tomu infrastruktura a reálná aktiva lákají stále více.

Podle průzkumu UBS Fund Services a PricewaterhouseCoopers (PwC) jsou institucionální investoři stále nespokojenější s výkonností hedgeových fondů a skeptičtější ohledně jejich budoucích výnosů. Průzkum mezi investory, kteří spravují celkově 1,9 bilionu USD, odhalil, že jen 39 % bylo spokojeno s výkonem hedgeových portfoliomanažerů a jen čtvrtina respondentů očekává "uspokojivou výkonnost" v následujících 12 až 24 měsících.

Odráží to počínání California Public Employees' Retirement System, který minulý měsíc oznámil chystané snížení alokace aktiv do hedgeových fondů s odkazem na složitost struktur a náklady. Celkově by měly alokace do hedgeových fondů mezi respondenty následující dva roky stagnovat, tvrdí UBS a PwC.

Výsledky průzkumu podle zprávy poukazují na změnu očekávání ohledně výkonnosti hedgeových fondů. Investoři již nepočítají s dvojcifernými výnosy. Preferují místo toho nízké poplatky, vyšší transparentnost a nízké korelace s ostatními třídami aktiv.

Report dále naznačuje, že investoři mají tendenci zvyšovat alokace v infrastruktuře a reálných aktivech. "Podle očekávání respondentů by tato nová generace alternativních investic mohla vyřešit rostoucí problémy s omezeními institucionálních investorů a uspokojit jejich hlavní cíl 'dekorelace' s tradičnějšími třídami aktiv."

Průzkum také ukázal, že se více než polovina institucionálních investorů v následujících dvou letech připravuje zredukovat počet spolupracujících manažerů alternativních portfolií a soustředit se jen na klíčové spolupráce.

PwC a UBS předpovídají, že do alternativ bude do konce roku 2020 zainvestováno přes 13 bilionů USD, dvakrát více než na konci roku 2012.

Alternativní aktiva mezi institucionálními investory
Alternativní aktiva mezi institucionálními investory

Průzkum byl proveden již ve 4. čtvrtletí 2013 a zúčastnily se ho evropské, severoamerické a asijské pojišťovny a penzijní fondy.

Zdroj: Chief Investment Officer (ai-cio.com)

reklama
reklama