K čemu je (také) dobrá hotovost?

| redakce

Médii nedávno proběhla zpráva, že hotovostní rezervy Berkshire Hathaway dosáhly 50 miliard USD. O Warrenu Buffettovi je známo, že strategicky vyčkává na tu pravou investiční příležitost, ale následně jedná velmi rozhodně. Patří hotovost do portfolia jako jeho stálá součást, nebo tam nemá co dělat?

Portfoliomanažer rodinného bohatství musí věnovat hotovosti náležitou pozornost. Může ji držet v portfoliu například jako likviditní rezervu - hotovost poslouží jako zdroj financování ve chvíli, kdy usoudí, že přišel ten pravý okamžik k investici do rizikových aktiv.

Je snadné se podívat na ty nejlepší Buffettovy transakce a myslet si, že když on mohl slíznout smetanu, bude časování trhu vycházet každému. Důkazy o konzistentních investorských úspěších při časování trhu jsou ale vzácné. Pro většinu investorů jde o hru s nulovým součtem a jistotu podprůměrných výnosů.

U jiných může být hotovost stálou součástí strategické alokace aktiv. Zde je však nutné spokojit se s ubohým výdělkem, který často ani nepokryje inflaci.

Autoři "Managing Cash in Your Portfolio" Sarah Hammer a Fran Kinniry z Vanguard rozebrali dvě tvrzení o hotovosti:

"Dvě často zmiňované nevýhody hotovosti jsou, že peníze nesou jen velmi nízký úrok a že podléhají inflačním rizikům."

Od začátku roku 2000 rostl index spotřebitelských cen průměrně o 2,41 % ročně, zatímco fond Vanguard investující do peněžního trhu Vanguard Prime Money Market Fund nabídl výnos jen 2,08 % ročně. Takže na otázku, zda by hotovost měla mít stálé místo v portfoliu, zní odpověď "určitě ne".

"Hotovost je nutno chápat odděleně od zbytku portfolia a měla by být zainvestována v nástrojích, které nejlépe vyhovují investorovým potřebám."

Odpověď nabízí první obrázek. Pokud jsou pro investora kriticky důležité likvidita a stabilita, s investicemi, jako jsou dluhopisy, by měl zacházet opatrně kvůli potenciální ztrátě jistiny. Hotovost by měla být využívána pouze pro nouzové případy nebo plánované výdaje. Hodí se na všechno, kde je zapotřebí krátkodobá likvidita.

Portfolio a role hotovosti
Portfolio a role hotovosti

Zdroj: Vanguard

reklama
reklama