Silnější dolar jako vítaná pomoc pro eurozónu. Na které akcie vsadit v roce 2015?

| redakce

Silnější kurz dolaru vůči euru poněkud pozměnil situaci na trzích ve prospěch Evropy. Pozitivní vliv lze pozorovat například na vývoji ziskovosti evropských firem. V USA tento ukazatel klesá, zatímco v eurozóně se jeho vývoj posouvá z dosavadní mírně negativní spíše na neutrální úroveň.

V současné době drží ING Investment Management (ING IM) v rámci své (krátkodobé) taktické alokace aktiv neutrální pozice v evropských akciích a mírně nadvážné pozice v případě akcií USA. Vzhledem k současnému vývoji na trzích si musí investoři uvědomit, že pohyby kurzů měn mohou v nadcházejících měsících změnit investiční prostředí, zejména pokud Evropská centrální banka začne provádět agresivnější měnovou politiku. Nakonec může silný dolar znamenat podporu evropských exportérů, ale bude mít zpomalující vliv na růst ziskovosti firem v USA.

Pomalejší růst zisků firem může ohrozit vývoj cen akcií v USA

Zpomalení růstu ziskovosti firem ve Spojených státech je pro akciový trh v USA rizikovým faktorem. Koneckonců, ceny akcií společností z USA jsou primárně taženy jejich zisky a s nimi spojenými očekáváními. Vyšší daňové zatížení (v důsledku přísnější legislativy, která se týká daňové inverze, tedy přesunů daňových sídel firem do jiných zemí) a menší pozitivní dopad nižších sazeb jsou dalším negativně působícím faktorem na ziskovost firem v USA.

Nevidíme mnoho prostoru pro vyšší ocenění amerických akcií i proto, že Federální rezervní systém začne v roce 2015 s postupným zpřísňováním měnové politiky," uvádí ING IM.

Nebude-li v té době růst zisků v eurozóně dostatečně silný, kombinace slabé ekonomiky v tomto regionu a zpomalení hospodářského růstu v Číně může působit jako silný protivítr pro růst globálního akciového trhu. "Domníváme se však, že tato situace může nastat spíše až v příští výsledkové sezóně (tedy na začátku roku 2015), ne nyní," odhaduje ING IM.

Proto firma v rámci krátkodobé taktické alokace aktiv udržuje mírně nadvážnou pozici v amerických akciích.

Které firmy budou z tohoto měnového prostředí těžit?

Posílení amerického dolaru a pokles hodnoty eura má dopad na ten typ společností, kterým se daří v současném divergentním ekonomickém a měnovém prostředí. Ve Spojených státech se bude pravděpodobně spíše dařit společnostem v cyklických odvětvích než firmám s větším mezinárodním zaměřením.

V eurozóně by měly zase vítězit firmy, které profitují z velké expozice svého podnikání vůči dolaru a americké ekonomice. Expozice vůči Číně vypadá v tomto kontextu spíše jako brzdící faktor než podpora.

Další aktivity ECB by mohly být příznivé pro společnosti z eurozóny, které jsou závislé na exportu, a ještě více pro společnosti ve finančním sektoru. "Celkově tak udržujeme neutrální pozice v evropských akciích. To, zda se tento region stane v roce 2015 tématem pro akciové investory, bude do značné míry záviset právě na ECB," uzavírá ING IM.

Zdroj: NN Investment Partners (dříve ING Investment Management)

reklama
reklama