Stratég: Akciový vrchol poznáte podle ceny zlata

| redakce

Jsou americké akcie už na vrcholu, nebo mají ještě měsíce růstu před sebou? Trefit správně vrchol trhu může být k nezaplacení. V Bank of America o tom mají jasno - vrchol akciového trhu prý spolehlivě určí cena zlata.

Na akciovém trhu se něco změnilo. Na začátku října klesly výnosy z dluhopisů, akcie se propadaly a lidé začali situaci srovnávat s burzovním krachem roku 1987. Jenže od 15. října akcie opět posilují a dostaly se na nové rekordy. Podle stratéga z Bank of America Merrill Lynch Michaela Hartnetta se psychologie na trhu změnila od strachu k lakomství, od zdi obav k přílišnému sebevědomí.

A jak trh získává stále více nezdravého sebevědomí, je podle Hartnetta stále důležitější sledovat cenu zlata. Ta nám může říct, že je trh již na vrcholu.

"Propad ceny zlata pod 1 000 USD za unci se bude shodovat s posledním vzestupem cen akcií, který vyžene z trhu medvědy. Potom přijde konec růstů a nová šance začít s medvědí strategií. Tento vrchol může přijít brzy během roku 2015," píše Hartnett.

Akcie podle Hartnetta nevzrostly na rekordy díky firemním ziskům nebo dobrému výkonu pracovního trhu. Vzhůru je vyhnala panika centrálních bank ohledně deflace. Bank of Japan aktuálně zvýšila objem programu odkupu dluhopisů, ECB je připravena přijít s dalšími opařeními, pokud by ta současná nebyla dostatečná.

"Roste přesvědčení, že ekonomický růst v USA a kvantitativní uvolňování vyřeší všechno a že normalizace měnové politiky v Americe nebude mít negativní konsekvence. Ale ona je mít bude. Tisíc bodů indexu S&P 500 bylo nepochybně lepším okamžikem sázku na akcie motivovanou přemírou likvidity, než jsou současné dva tisíce bodů," míní Hartnett.

Roky 2014 a 2015 jsou podle něj roky přechodu z masivního býčího trhu do další fáze. Neznamená to prý, že se na akciích nebude dát vydělat, ale zhodnocení nebude tak impozantní jako v posledních letech a vývoj bude výrazně kolísavější.

Zdroj: Bank of America Merrill Lynch

reklama
reklama