Jak investujeme: Češi si do rozhodování nenechají mluvit

| redakce

Při výběru investičního portfolia jsou pro Čechy nejdůležitějšími faktory garantovaný výnos a míra rizika investice. O investicích se Češi radí s odborníky, konečné rozhodnutí však nechávají na svém úsudku.

Nejdůležitějším rozhodovacím kritériem při výběru podílového fondu a investičního portfolia je pro třetinu Čechů garantovaný výnos do splatnosti, dalšími pak míra rizika (23 %) a dividendový výnos (16 %). Pokud by Češi měli k dispozici 100 tisíc korun a chtěli by tuto částku investovat, 84 % z nich by složení investičního portfolia konzultovaly s investičním poradcem nebo nejbližší rodinou, více než polovina by jich však konečné rozhodnutí nechala na vlastním úsudku.

Průzkum: S kým byste konzultovali výběr podílového fondu a složení investičního portfolia při investování částky 100 000 Kč?
Průzkum: S kým byste konzultovali výběr podílového fondu a složení investičního portfolia při investování částky 100 000 Kč?Zdroj: Pioneer Investments

"Zorientovat se na trhu investičních produktů nemusí být snadné. Investování už totiž dávno není jen o akciích a dluhopisech, k dispozici jsou sofistikovaná řešení, která vzhledem k investičnímu horizontu i několika desítek let mohou klienty provázet celým životem," komentuje data Petr Šimčák, ředitel obchodu Pioneer Investments ČR. "Jsem proto potěšen, že více než polovina oslovených respondentů, pokud jde o osobní finance, vnímá kvalifikovanou pomoc finančních odborníků jako důležitou."

15 % respondentů by se při investování částky sto tisíc korun obrátilo na odborníky z finančního sektoru, bankovní instituce, finanční nebo investiční poradce, a také by jejich radám plně důvěřovalo. Téměř polovina dotazovaných (44 %) by se s odborníkem poradila, ale rozhodnutí by vzala do vlastních rukou. 28 % lidí by se spolehlo na radu partnera nebo rodiny a 12 % by stavělo pouze na vlastních zkušenostech a úsudku.

Při rozhodování, kam volné prostředky investovat, je pro třetinu respondentů nejdůležitějším faktorem garantovaný výnos do splatnosti a pro pětinu z nich míra rizika (23 %). Lákavým faktorem při volbě podílového fondu je pro 16 % Čechů dividendový výnos, tedy průběžné vyplácení. Zhruba desetina respondentů by při výběru vhodné investice hleděla především na nejvyšší výnos podle historických ukazatelů a na to, zda jde o ověřený titul s dobrou pověstí. Naopak jako nejméně důležité se českým investorům při rozhodování jeví parametry jako investiční horizont, nízká volatilita a konkrétní obor či odvětví investice.

Průzkum: Který z faktorů by pro vás byl nejdůležitější při rozhodování kam investovat, při výběru podílových fondů?
Průzkum: Který z faktorů by pro vás byl nejdůležitější při rozhodování kam investovat, při výběru podílových fondů? Zdroj: Pioneer Investments

Průzkum realizovala investiční skupina Pioneer Investments ve spolupráci s agenturou Stem Mark v září 2014 na vzorku 500 mužů a žen ve věku 18–65 let s měsíčním příjmem vyšším než 20 tisíc korun.

Zdroj: Pioneer Investments

reklama
reklama