Půlminutová lekce alokace aktiv aneb Proč akcie mají smysl

| redakce

O tom, jak právně alokovat aktiva, lze diskutovat celé hodiny. Nebo stačí přečíst si následující řádky a vše pochopíte ve třiceti vteřinách.

Pokud byste měli pouhých 30 vteřin na to naučit někoho správnou alokaci aktiv, jak byste to udělali? Rozhodně je hloupé pouštět se do nějakého dlouhého vysvětlování. Nejlepší cestou je ukázat na jeden jasný graf, v tomto případě spíše tabulku, kterou sestavil profesor Jeremy Siegel.

Akcie překonávají dluhopisy
Akcie překonávají dluhopisy

Z tabulky otištěné v Siegelově knize "Akcie pro dlouhé období" (Stocks for the Long Run) plyne, že akcie překonaly dluhopisy i krátkodobé poukázky, které slouží jako ekvivalent hotovosti, v 30letém období téměř vždy.

Jinými slovy, v méně než 1 % případů za posledních 200 let se v 30letém období nevyplatilo držet portfolio v akciích.

Jistě k tomu lze mít výhrady. První z nich je, že nikdo z nás nežije 200 let. To je pravda. Proto také nejsou výnosy trhu za celé toto období důležité. (Jen pro pořádek, z 1 USD se za tu dobu stalo 704 000 USD).

Druhou námitkou může být to, že před rokem 1970, kdy Wells Fargo přišla s indexovými fondy, nemohl nikdo jednoduše koupit celý trh a praktikovat "pasivní" strategii. Taková návratnost by tedy byla v praxi nedosažitelná. Na to se ovšem dá odpovědět: "A co má být? Jen proto, že nežiji stovky let a moji prarodiče si nemohli koupit indexové fondy, nemohu já z tohoto trendu příštích 30 let těžit?"

Půl minuty není dost času na řešení celého problému. K tomu, aby si každý udělal obrázek o rozumné alokaci aktiv, však jedna tabulka stačí.

Zdroj: Thereformedbroker.com

reklama
reklama