15krát o investování s mužem, který lidem pomáhá investovat

| redakce

The Intelligent Investor je možná nejlepší investiční kniha, která byla dosud napsána. Na jaké rady v ní můžete narazit? Nabízíme druhou várku těch nejhodnotnějších, jak je pro investory "podtrhal" investiční poradce Ken Faulkenberry.

 1. Nejvíce do očí bijící na Grahamových diskuzích o tom, jak alokovat peníze mezi akcie a dluhopisy, je to, že nikdy nezmiňuje věk investora. (strana 102)

 2. Kouzlo pravidelného rebalancování tkví v tom, že vás nutí zakládat investiční rozhodnutí na jednoduchém a objektivním pravidle. (strana 105)

 3. Začátečníci by neměli plýtvat energii a peníze na pokusech překonat trh. Pronikněte do problematiky oceňování aktiv a nejprve testujte svůj úsudek o ceně vs. hodnotě aktiva s minimálním objemem peněz. (strana 120)

 4. Není potřeba se stydět za to, že si na výběr akcií či fondů někoho najmete. Jen na vás ale zůstává zodpovědnost prověřit si důvěryhodnost poradce a toho, zda za odvedenou práci žádá rozumné odměny (poplatky). (strana 129)

 5. Tisíce lidí to zkusili před vámi a jejich zkušenost zní: Čím více obchodujete, tím méně peněz vám zůstane. (strana 149)

 6. Výhodnou koupi lze definovat tak, že na základě analýzy má aktivum daleko vyšší hodnotu, než jaká je cena, za niž se prodává. (strana 166)

 7. V ideálním světě by inteligentní investor držel akcie jedině v případě, pokud by byly levné, a prodával je ve chvíli, kdy by začaly být předražené. V tu chvíli by skoupil dluhopisy a hotovost do doby, než by byly akcie opět dostatečně levné pro koupi. (strana 179)

 8. Na finančních trzích vše působí ve zpětném pohledu jasně, zaměříte-li se ale na budoucnost, je to jen a jen slepota. Proto je pro většinu investorů tržní načasování prakticky a emocionálně nemožné. (strana 180)

 9. Skvělá firma není skvělou investicí, pokud zaplatíte příliš mnoho za její akcie. (strana 181)

 10. Inteligentní investor se zajímá o dobré růstové akcie ne v době, kdy jsou nejpopulárnější, ale když se něco nedaří. (strana 183)

 11. Je absurdní si myslet, že veřejnost může vydělat na základě tržních predikcí. (strana 190)

 12. Mělo by se pamatovat na to, že pokles o 50 % zcela kompenzuje předchozí růst o 100 %. (strana 192)

 13. Dokonce i inteligentní investor potřebuje hodně silnou vůli, aby se udržel stranou davu. (strana 197)

 14. Cenové fluktuace mají pro skutečného investora jen jediný význam. Naskýtá se mu při nich příležitost rozumně nakupovat, když ceny prudce klesnou, a prodávat, když umožňují výhodný obchod. (strana 205)

 15. Spekulantův hlavní motiv je správně odhadnout tržní fluktuace a vydělat na nich. Investor se naproti tomu zaměřuje na získání a držbu dobrých aktiv za výhodné ceny. (strana 205)

Prvních 20 investičních rad naleznete ZDE.

Zdroj: Arbor Asset Allocation Model Portfolio Blog

reklama
reklama