Brazílie je ekonomika budoucnosti. Kdy se ale z budoucnosti stane přítomnost?

| Roman Chlupatý

Fotbalový šampionát Brazilcům nepřipomínejte, a to nejen kvůli výprasku od Němců. Mnohé infrastrukturní projekty totiž zůstaly nedokončené, což je i memento před olympiádou v Riu, popisuje ředitel společnosti PragoTec Jiří Jodas ze svého sídla v Recife. Přesto – a nebo právě proto – považuje blížící se hry za příležitost, a to i pro české firmy. Příkladem je Škoda Transportation, která by prý v Brazílii mohla uspět.

Brazílie v létě pořádala mistrovství světa ve fotbale, za dva roky bude hostit olympiádu. Oba podniky část veřejnosti před letošním šampionátem kritizovala. Jak je to nyní?

Jiří Jodas (vpravo)
Jiří Jodas (vpravo)

Protesty, které zmiňujete, byly paradoxem a překvapením. Nikdo nečekal, že Brazilci budou protestovat proti mistrovství světa ve fotbale. Nyní je téma mistrovství světa tabu, ponižující prohru s Německem totiž Brazilci hned tak nerozdýchají; ani se nehodí snažit se na to téma zavést řeč.

Znamená to, že se kvůli prohře národního týmu, kterou brala většina Brazilců jako národní tragédii, přestalo diskutovat o ekonomickém rozměru velkých sportovních akcí?

V souvislosti s mistrovstvím ve fotbale se i dnes zmiňují nedokončené infrastrukturní projekty, které měly být pro šampionát připraveny. Příkladem je Manaus, rozšíření letiště, ke kterému nedošlo, nebo tramvajová doprava ve městě Cuiabá; ta měla být zprovozněna před mistrovstvím, ale nakonec k tomu dojde až v roce 2015. Podobných věcí je více, i proto se tedy v této souvislosti zmiňuje mistrovství spíše negativně. Olympiáda ještě není nijak žhavým tématem, vše je ve fázi příprav.

Zmíněná negativní zkušenost s nedokončenou infrastrukturou na fotbalový šampionát tedy Brazilce nestraší, nebo o jisté memento přece jen jde?

Relativně dost se diskutuje o možnostech využití sportovišť po skončení olympiády, a to právě kvůli zkušenostem s fotbalovým mistrovstvím. Protože například v Manausu postavili velkokapacitní stadion, v Brasílii také, ale přitom tam nemají ani ligová mužstva. Není jasné, jak budou tyto stavby využívané. Co se sportovišť v Riu týče, uvažuje se například o tom, že se tam nastěhují školy a podobně. Vše je ale jen ve fázi diskuzí.

Jak jste zmínil, mnohá sportoviště se staví. Jde o zajímavé zakázky. Jak pravděpodobné je, že by je mohly dostat firmy z Evropy, třeba z Česka, navzdory tomu, jak je Brazílie vzdálená?

Ta šance je slušná, zejména u infrastrukturních projektů. Zmínil bych třeba tramvajovou dopravu, kde máme solidní tradici i jméno díky tomu, že je naše kvalita srovnatelná se současnou špičkou, například tím, co dělá Bombardier. Proto konkrétně u Škody Transportation vidím šance uspět jako opravdu velké.

Na co by se měly firmy z Česka v Brazílii připravit? Jste v zemi řadu let, jak byste ji českému byznysu stručně popsal?

Brazílie je pro podnikání nesmírně složitá. Je to dáno přetrvávající uzavřeností ekonomiky a mírou byrokracie. Na druhou stranu je potřeba připomenout, že jde o rozvíjející se zemi, která má dvě stě milionů obyvatel, a její zmíněné handicapy jsou tak svým způsobem kompenzovány potenciálem, očekáváním prosperity a růstem. Ten by byl podle ekonomů zdravý a udržitelný někde kolem úrovně 4-5 HDP za rok.

Tvrzení, že je pro evropské firmy Latinská Amerika daleko, a že navíc už tradičně patří do sféry vlivu Spojených států a nově i Číny, tedy radíte ignorovat? Nebo na něm něco je?

Brazílie je v poslední době v závěsu za zeměmi, které během posledních zhruba dvaceti let byly povětšinou za ní. Konkrétně jde o Kolumbii, Peru nebo Chile. Jejich náskok se snaží Brazilci dohnat. Tento cíl je podmíněn strukturálními reformami, které určitě nebudou jednoduché, budou bolet. Půjde o daňovou reformu, která by na jedné straně měla přinést snížení vysoké daňové zátěže, a na druhé straně by neměla ohrozit investice. To je jen příklad protichůdných potřeb, které bude nutné nadávkovat a vyvážit. Zahraniční investoři jsou přitom podle mě součástí řešení tohoto rébusu, ať jsou v podstatě odkudkoli.

A jak velký zájem podle vás mezi zahraničními investory o Brazílii v tuto chvíli je a bude?

Zahraniční investoři nehodnotí jen současnou realitu, hodnotí tendenci, tedy to, kam se realita vyvíjí. Přesto je potřeba zvrátit současnou stagnaci, Brazílie musí začít růst. Podle mě by to bylo z psychologických důvodů pro další rozvoj nesmírně přínosné.

Na závěr jednu spekulativní otázku. Jak na tom podle vás Brazílie bude za deset let? Naplní se optimistické scénáře a předpoklady, které v souvislosti s ní někteří ekonomové zmiňují?

Pokud se podaří zvrátit současnou stagnaci, bude určitě mezi pěti největšími ekonomikami světa. Už teď na první pětku útočí, takže když udrží správný kurz, tak se jí to podaří. Má všechny předpoklady pro to, aby rostla. Má velký potenciál, který ani zdaleka není vyčerpaný. Ostatně i proto se říká, že je Brazílie země budoucnosti; záleží jen na tom, co tou budoucností myslíme, zda deset, nebo třeba dvacet let.

reklama
reklama