Co musíte ráno vědět (18. listopadu)

| redakce

Jak vstoupily do dalšího týdne světové akciové trhy, jak spadlo Japonsko zpátky do recese, co nepřipustí Putin na Ukrajině a proč se cítí špatně nejbohatší Číňan? To vše musíte vědět.

1. Americké akcie zahájily týden dalším nepatrným zvýšením historického maxima

S výjimkou technologického trhu Nasdaq se americké burzy v pondělí pohybovaly kolem nuly. Indexy Dow a S&P 500 posílily shodně o 0,07 %, pro druhý jmenovaný šlo letos o 42. historické zavírací maximum. Akcie byly odpoledne podpořeny slovy šéfa ECB Maria Draghiho o možnosti skupování evropských vládních dluhopisů. To převážilo i negativní sentiment pramenící z toho, že se japonská ekonomika ve třetím kvartálu vrátila do recese. Index Dow přidal 0,07 % na 17 647,75 bodu, S&P 500 posílil také o 0,07 % na 2 041,32 bodu a Nasdaq ztratil 0,37 % na 4 671 bodů. V plusu zakončily pouze sektory zdravotní péče, necyklického spotřebního zboží a síťových služeb, mezi poraženými na tom byly nejhůře telekomunikace, technologie a energetika. Index volatility VIX stoupl o 5,5 % na 14,05 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o 2 bazické body na 2,34 %.

2. Evropské akcie v pondělí po slovech Maria Draghiho o možném skupování vládních dluhopisů zdražily

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích v pondělí skončilo mírně v plusu. Investory potěšilo vyjádření šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho, který v Evropském parlamentu prohlásil, že by banka za jistých okolností mohla začít skupovat evropské vládní dluhopisy. Britský FTSE 100 posílil o 0,26 %, německý DAX vzrostl o 0,58 % a francouzský CAC 40 přidal 0,56 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 0,81 % na 3 084,79 bodu. Dařilo se telekomunikačním titulům, akciím ze sektoru základních materiálů a cenným papírům bank. Na červené nule skončilo průmyslové odvětví. Nejvýrazněji na Draghiho slova reagovaly akcie bank, jejichž oborový index vzrostl o 1,6 %.

3. Očekávané události

Spojené království zveřejní zprávu o inflaci za říjen, index cen výrobců, v Německu zjistíme od institutu ZEW, jaká je nálada v ekonomice, a index cen výrobců odhalí i Spojené státy, které navíc přidají i index cen domů. Ve Vídni se také sejdou diplomatičtí zástupci Spojených států, Spojeného království, Francie, Německa, Ruska a Číny, aby jednali o íránském nukleárním programu. Pokračuje výsledková sezóna, mimo jiné čísly od firem jako Home Depot, Manchester United nebo easyJet. Odhady výsledků naleznete ZDE. Končí IPO Paramount Group, firma by chtěla upsat akcie za 2,5 miliardy USD. Mělo by jít o největší IPO realitního investičního trustu v historii.

Výsledková sezóna pokračuje v Praze i ve zkráceném obchodním týdnu. V úterý data za třetí kvartál oznámí pojišťovna Vienna Insurance Group. "Očekáváme 39% meziroční nárůst čistého zisku na 106 milionů EUR díky tomu, že letos nebyly tak významné povodně, firma navíc neměla problémy v hospodaření spojené s Rumunskem a Itálií," odhaduje Milan Vaníček z J&T Banky.

Vše podstatné, co bude investory zajímat v průběhu třetího listopadového týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Mario Draghi v Evropském parlamentu: Ve hře je i možnost skupování státních dluhopisů

Výkonná rada Evropské centrální banky zůstává jednotná a její členové se shodují, že bude-li to potřeba, měla by banka přistoupit k dalším nekonvenčním opatřením na podporu evropského hospodářství. V pondělí to v Evropském parlamentu prohlásil guvernér ECB Mario Draghi. Taková opatření by podle něj mohla zahrnovat i nákupy vládních dluhopisů.

5. Japonsko spadlo do recese

Japonská ekonomika překvapivě sklouzla do recese, když se HDP po propadu ve druhém čtvrtletí ve třetím čtvrtletí snížil o 1,6 %. Analytici přitom očekávali, že japonské hospodářství v období červenec až září poroste v celoročním přepočtu o 2,1 %. Údaje v pondělí zveřejnila japonská vláda. Ve druhém kvartále ekonomika klesla o 7,3 %. Údaje zřejmě přimějí japonskou vládu přehodnotit plánované zvýšení daně z obratu. Japonský index Nikkei 225 na to reagoval propadem o necelá tři procenta, zaznamenal největší jednodenní ztrátu od letošního srpna a spadl zpět pod hranici 17 tisíc bodů.

6. Češi si připomněli 17. listopad. Prezidenta Zemana vypískali na Albertově

Miloše do koše, Zeman demisi, ale i ostřejší provolání se za pískotu ozývala na nejen v Praze na Albertově, ale také v Brně nebo Ostravě. "Nebojím se vás, stejně jako jsem se nebál před 25 lety," vzkázal Zeman v projevu, během něhož na pódium létaly předměty. "Nevím, kdo z vás na Národní třídě tehdy byl, já ano." Ministr zahraničních věcí Zaorálek na adresu události uvedl, že je to vzkaz politikům, kteří by neměli národ rozdělovat, ale spojovat. Ministr financí Babiš naopak protesty proti prezidentovi odsoudil, ačkoli cítí, že by Zeman měl některá svá slova lidem vysvětlit a omluvit se za ně, například vulgarismy v rozhlasovém vysílání. "Udělali jsme si ostudu před celou Evropou," řekl Babiš. Podle něj měli demonstranti jít spíše na Hrad, ne na akci, kde se odhalovala pamětní deska 17. listopadu za přítomnosti prezidentů dalších zemí.

Poznámka redakce: Když nic jiného, Miloš Zeman alespoň viděl, že navzdory jeho oblíbenému "jsem prezident zvolený všemi lidmi" je situace taková, že ne všichni lidé souhlasí s jeho chováním. Ono se to ale asi zamete nějakým novým bonmotem ("nikdo nevyhovuje všem, to byste měli vědět, vážení odpůrci") nebo ostudou,jako byla ta v rádiu.

7. Cameron varuje před novou krizí

Britský premiér David Cameron prohlásil, že "opět svítí na palubní desce globální ekonomiky varovná červená světla" a blíží se druhá globální ekonomická krize. Podle Camerona se objevují stejná znamení jako před šesti lety. Diplomatické, humanitární i ekonomické světové problémy podle něj představují "nebezpečné pozadí nestability a nejistoty".

8. Putin nedovolí, aby Ukrajina porazila proruské separatisty

Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že nedovolí, aby ukrajinská vláda porazila proruské separatisty na východě Ukrajiny. "Chcete, aby ukrajinské centrální autority vyhladily všechny své politické nepřátele a odpůrce?" řekl Putin v rozhovoru pro německou televizi ARD. "Tohle opravdu chcete? My rozhodně ne. A proto to nepřipustíme."

9. Zásoby plynu na Ukrajině klesly za necelý měsíc o více než 8 %

Rezervy plynu v ukrajinských zásobnících klesly za necelý měsíc od začátku topné sezony o 8,4 %. Oznámil to v pondělí státní monopol na přepravu plynu Ukrtransgaz. Ukrajina je od června bez dodávek ruského plynu.

BONUS

Šéf Alibaby, je nešťastný, protože je bohatý

Jack Ma, šéf největší e-commerce společnosti, která nedávno za rekordní sumu vstoupila na americkou burzu NYSE, není šťastný. "Když jste tak bohatí jako já, lidé se na vás dívají jinak. Vidí vaše peníze. Já bych přitom chtěl, aby viděli člověka, který má rád svoji práci a dělá si ze sebe legraci," uvedl pro CNBC. "Úspěch v byznysu vás navíc obrovsky zavazuje - vůči zákazníkům, zaměstnancům i akcionářům. Ten tlak je zkrátka obrovský."

reklama
reklama