Dobré důvody pro investice do akcií

| redakce

Firemní zisky dosahují vrcholu, v USA padají rekordy a v Evropě byl ve druhém i třetím čtvrtletí prolomen negativní trend předchozích dvou let. Světová ekonomika je v mnohem lepším stavu, než se může zdát podle ukazatelů z eurozóny.

Dividendový výnos se pohybuje od 2,5 % (světové akcie) do 3,25 % (evropské akcie). České akcie vynášejí dokonce téměř 5 %.

Pro akcie je typické kolísání hodnoty, ale alternativy jsou v současné době – poté, co úroky z dluhopisů klesly – rizikové.

"Osobně považuji razantní snížení či úplné vyprodání akcií z portfolia za chybu, zejména ve střednědobém a krátkodobém horizontu," říká Aleš Prandstetter, investiční stratég z ČSOB Asset Management. "Akcie jsou podpořeny politikou levných peněz centrálních bank, a to jak na straně poptávky po této třídě aktiv, tak na straně financování samotných firem, které si půjčují historicky levně, což jim pomáhá k vyšší ziskovosti."

Celkovou prémii, se kterou se akcie obchodují, odhaduje na 10-15 %. "Tato prémie bude mizet postupně během několika let zvyšování úrokových sazeb. To sice možná poškodí celkovou výnosnost akcií ve střednědobém horizontu oproti historickým statistikám, měla by ale stále dosahovat v průměru více než 5 % ročně i v relativně dost opatrném scénáři. Akcie tedy podle mého názoru budou nadále patřit k tomu nejlepšímu v investičním světě," doplňuje stratég.

Zdroj: ČSOB

reklama
reklama