Bojíte se bubliny? Vyhněte se těmto pěti chybám

| redakce

Každý na trhu má názor na to, zda už se na trhu s akciemi nafoukla bublina, která brzy praskne, nebo ne. Po nedávném nárůstu volatility a opětovném růstu cen akcií na rekordy se stále více investorů ptá, zda trh již nedosáhl vrcholu. Bubliny jsou věčné téma. Společné jim je to, že nikdy nikdo nepozná přesný čas, kdy splasknou. Nemusíte však znát přesný čas, stačí se řídit těmito pěti pravidly.

1. Přestaňte přemýšlet o tom, že existují nějaký vrchol a dno

"Pokud se pokoušíte trefit vrchol trhu, přestáváte investovat a začínáte sázet. Pamatujte, že v sázení vždy vyhrává kasino," říká Tim Maurer, šéf osobních financí ve společnosti BAM Alliance.

Co z toho plyne? Musíte přijmout dlouhodobý pohled a sestavit portfolio tak, aby plnilo vaše cíle v různých tržních podmínkách. Efektivní cesta, jak to udělat, je pravidelné rebalancování portfolia směrem k jeho základní alokaci. To v praxi znamená, že budete vybírat zisky bez ohledu na to, zda na trhu převládají zrovna býci, nebo medvědi. Což nás přivádí k 2. investorské chybě.

2. Nenechávejte si vítězné akcie

"Jednou z největších chyb, kterou investoři dělají, je to, že se z investice snaží vytěžit maximum. Pokud se o to pokoušíte, většinou dopadnete tak, že o většinu zisků přijdete," říká Mitch Goldberg, šéf poradenské firmy ClientFirst Strategy.

Vybírejte tedy pravidelně část zisků, když vaše investice posilují. Získané peníze vložte do jiných aktiv, která se vám líbí nebo která budou sloužit k diverzifikaci. Je obrovský rozdíl mezi tím mít zisky na papíře a mít je reálně.

Má to ještě jeden rozměr. Není důležité se dívat jen na to, co koupit, ale také na to, čemu se vyhnout. Celý trh nemusí být v bublině, ale některé sektory ano. Nesetrvávejte v investicích, které už mají to nejlepší za sebou. Což nás přivádí k 3. investorské chybě.

3. Nesnažte se získat hotovost za každou cenu a ve špatné době

Investoři pochopí, že je obrovskou chybou časovat trh, v momentě, kdy začnou panicky prodávat. V okamžiku, kdy se přestane dařit, je největší chybou snažit se všechno prodat a veškeré investice přetavit v hotovost.

Aby se investoři této panice vyhnuli, je dobré držet takové akcie, které na tom ani v době propadů nebudou tak špatně. Příkladem tohoto přístupu je Warren Buffett, který nakoupil v posledních letech akcie společností ExxonMobil a IBM za miliardy dolarů. Obě tyto investice jsou zatím zklamáním. Myslíte si, že Buffett akcie prodal?

"Neměli byste si nechávat celé portfolio v hotovosti. Naopak byste měli investovat do aktiv, které mají atraktivnější valuace než ty, které jste právě prodali," říká Mike Loewengart z E*Trade Financial. Největší chybou je nechat se strhnout a prahnout po hotovosti. Což nás vede ke 4. investorské chybě.

  • 1
  • 2
reklama
reklama