Co musíte ráno vědět (19. listopadu)

| redakce

Jak si v úterý vedly akcie v Evropě i zámoří, co si myslí Evropská banka pro obnovu a rozvoj o hospodářském vývoji Ruska a jak v Německu dbají na genderovou rovnoprávnost? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý opět přepisovaly rekordy, podpořila je farmaceutická akvizice

Americké akcie v úterý zřetelně posílily a jejich indexy Dow a S&P 500 znovu vystoupaly na nová rekordní maxima. Investory povzbudila velká akvizice ve farmaceutickém sektoru, nákupní náladě nahrávaly také příznivé údaje z ekonomiky. Dow během dne vystoupal až na rekordní maximum 17 735,71 bodu a nakonec posílil o 0,23 % na 17 687,82 bodu. Širší S&P 500 posunul historické maximum na 2 056,08 bodu a se ziskem 0,51 % nakonec uzavřel na 2 051,80 bodu. Technologický index Nasdaq přidal 0,67 % a skončil na 4 702,44 bodu. Vzrostlo všech deset hlavních sektorů, nejvíce se dařilo akciím ze sektoru zdravotní péče, průmyslovým titulům a technologickému odvětví. Index volatility VIX klesl na 13,63 bodu (během dne si připsal tři strmé rychlé propady - že by výrazná zajišťovací aktivita před středečním zveřejněním zápisu z jednání FOMC?) a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o dva bazické body na 2,32 %.

Dvojciferné zisky na americkém trhu vydrží ještě minimálně tři roky, tvrdí největší býk mezi stratégy

2. Evropské akcie v úterý díky zprávě od institutu ZEW posilovaly

Evropské akcie v úterý posilovaly, investory potěšila pozitivní zpráva institutu ZEW o důvěře analytiků a investorů v německou ekonomiku. Britský FTSE 100 připsal 0,56 %, francouzský CAC 40 0,86 % a německý DAX 1,61 %. Regionální Stoxx Europe 600 posílil o půl procenta, nejvíce se dařilo automobilkám a chemickému sektoru, ztrácel naopak sektor základních materiálů. "Toto je jednoznačně příjemné překvapení," řekl na adresu zprávy institutu ZEW Pierre Mouton z Notz, Stucki & Cie v Ženevě. "Je možné, že očekávání doposud táhly dolů slabost v eurozóně a situace kolem Ruska, toto však naznačuje, že si eurozóna ve skutečnosti vede docela dobře."

Smí ECB nakupovat vládní dluhopisy zemí eurozóny? Zeptali jsme se analytika

3. Pražská burza v úterý připsala více než procento. Nahoru ji táhly akcie ČEZ i bankovních titulů

Index PX v úterý připsal 1,3 % na 973,24 bodu. Největší procentuální zisk si připsaly akcie Erste Group Bank, které zpevnily o necelá 4 %. Dařilo se i druhému bankovnímu titulu, Komerční bance, která připsala 0,33 %. Burze pomáhaly vzhůru i cenné papíry skupiny ČEZ, které připsaly 1,83 %. Akcie pojišťovny VIG po zveřejnění hospodářských výsledků odepsaly 0,28 % a dobře si nevedla ani tabáková společnost Philip Morris ČR, jejíž akcie oslabily o 1,77 %. Rakouské pojišťovně Vienna Insurance Group (VIG) vzrostl za tři čtvrtletí zisk před zdaněním o 36,4 % na 430,8 milionu EUR. Dařilo se jí hlavně v zemích střední a východní Evropy. Zisk na akcii stoupl o 65,5 % na 3,26 EUR a hrubé upsané pojistné zůstalo beze změny zhruba na 7 miliardách EUR. Znojemský výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens ukončil emisi dluhopisů za 2,5 miliardy korun s pevným ročním úrokovým výnosem 2,85 %. Emisní kurz je 99,58 % a dluhopisy jsou splatné ke 14. listopadu 2018. Pro společnost jde o alternativu střednědobého financování, která má zabránit zvyšování dluhu. Výnosem z emise chce firma splácet bankovní půjčky. Akcie Pegasu Nonwovens v úterý odepsaly 0,39 %. Cenné papíry O2 C.R. zpevnily o více než procento v reakci na odmítnutí spekulací o tom, že O2 Czech Republic a PPF firmu plánují rozdělit na čtyři části a že probíhají jednání s potenciálními kupci. Ani PPF, ani O2 neposkytují potenciálním investorům z Číny žádné informace nad rámec oznámení vyžadovaných burzou.

Česká výsledková sezóna za 3Q2014: Co čekat od firem z pražské burzy (+ přehled výsledků)

4. Očekávané události

Evropský statistický úřad Eurostat ve středu zveřejní údaje o stavební výrobě a dozvíme se také, jak je na tom běžný účet zemí eurozóny. Britská centrální banka vydá zápis z minulého zasedání, stejně tak americký Fed. Spojené státy navíc odhalí i zahájenou výstavbu za říjen (odhad: +0,8 % meziměsíčně) a počet vydaných stavebních povolení v říjnu (odhad: +0,6 % meziměsíčně). Pokračuje také výsledková sezóna, mimo jiné čísly od firem jako Target, Staples, Lowe's Cos, salesforce.com nebo Royal Mail. Odhady výsledků naleznete ZDE. Vše podstatné, co bude investory zajímat v průběhu třetího listopadového týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. EU se nelíbí ruská cla na vývoz ropy, hrozí stížností u WTO

Ruský systém cel na vývoz ropy porušuje podle Evropské unie pravidla Světové obchodní organizace (WTO), protože diskriminuje evropské kupce a zvýhodňuje Čínu. EU to sdělila Rusku na úterní schůzce výboru WTO a upozornila Moskvu, že by v této věci mohla Evropa podat oficiální stížnost. Agenturu Reuters o tom informovali diplomaté obeznámení s obsahem jednání.

6. Naftogaz: Ukrajina se bude co nejvíce vyhýbat dovozu plynu z Ruska

Ukrajina se bude snažit co nejvíce vyhýbat dovozu zemního plynu z Ruska. Agentuře Reuters to v úterý řekl šéf ukrajinské plynárenské společnosti Naftogaz Andrij Kobolev. Dodal, že prozatímní dohoda o dodávkách uzavřená s ruským plynárenským gigantem Gazprom je pouze pojistkou pro případ nízkých teplot a že Ukrajina hodlá časem ukončit svou závislost na ruském plynu pomocí lepšího propojení s Evropskou unií.

7. Ekonom EBRD: Rusko kvůli sankcím sklouzne do recese

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) je přesvědčena, že ruská ekonomika sklouzne do recese. Podle ní k tomu přispějí sankce, které na Rusko za jeho postup v ukrajinské krizi uvalily západní země. "Myslíme si, že je teď ještě pravděpodobnější, že Rusko spadne do recese," řekl na tiskové konferenci hlavní ekonom EBRD Erik Berglof, jehož citovala agentura Reuters.

8. Šinzó Abe: Zvýšení spotřební daně odložíme o 18 měsíců, parlament rozpustíme 21. listopadu

Japonský premiér Šinzó Abe na oficiální tiskové konferenci v Tokiu potvrdil spekulace o tom, že přistoupí k odložení dalšího zvýšení spotřební daně o 18 měsíců. Abe prohlásil, že zvýšení daně je nezbytné pro financování společenského blaha, ale přestože jeho politika začíná nést ovoce, hospodářský růst země stále není tam, kde by měl být, a zvýšení spotřební daně v tuto chvíli by mohlo ohrozit vynoření země z deflace. Tento krok bude podle premiéra vhodný až ve chvíli, kdy bude ekonomické oživení stabilnější a rozsáhlejší.

9. Sedm firem v USA loni zaplatilo více svému řediteli než na daních

Sedm z 30 největších amerických korporací loni vyplatilo více svému generálnímu řediteli, než kolik zaplatilo na dani z příjmu v USA. Vyplývá to ze studie Institutu pro politická studia a Centra pro efektivní vládu. Šlo o společnosti Boeing, Ford Motor, Chevron, Citigroup, Verizon Communications, JPMorgan Chase & Co. a General Motors. Studie, která přichází v době, kdy se ve Washingtonu hovoří o reformě firemních daní, upozorňuje, že to nejsou žádné chudé firmy. Těchto sedm firem loni vykázalo dohromady v USA zisk před zdaněním více než 74 miliard USD. Na daních přitom získaly zpět 1,9 miliardy USD. To znamená, že jejich skutečná daňová sazba činila -2,5 %.

10. Evropská centrální banka by mohla začít nakupovat vládní dluhopisy v první polovině příštího roku

Podle bývalého člena Výkonné rady Evropské centrální banky Jürgena Starka by ECB mohla zahájit nakupování vládních dluhopisů již v první polovině příštího roku. "Podle mého názoru je velmi pravděpodobné, že Výkonná rada nakonec přistoupí k nakupování vládních dluhopisů. Očekávám, že k tomu dojde na jaře příštího roku, nebo alespoň v první polovině roku," řekl Stark v rozhovoru pro televizní stanici CNBC.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Roman Týc má nečekané následovatele. V Dortmundu ale uvažují, že panáčky změní na všech semaforech

V německém Dortmundu uvažuje vedení města o změně panáčků na semaforech, a to proto, aby obě pohlaví, mužské a ženské, byla na signalizačních zařízeních zastoupena rovnoměrně. Ve výsledku by na semaforech mělo být 50 % mužských a 50 % ženských panáčků. Vzdáleně to celé připomíná akci Romana Týce, výtvarníka a člena skupiny Ztohoven, který v roce 2007 na pražských semaforech vyměnil skla signalizačních panáčků a byl za to odsouzen.

reklama
reklama