Dvojciferné zisky na americkém trhu vydrží ještě minimálně tři roky, tvrdí největší býk mezi stratégy

| redakce

Americký akciový index S&P 500 má před sebou alespoň tři roky dvojciferných zisků. Mohl by vystoupat možná až na 3 500 nebo 4 000 bodů, tvrdí Thomas Lee z Fundstrat Global Advisors.

"V ekonomice je dostatek poptávky, která se zatím neprojevila. Předpokládáme, že bilionové výdaje na investice mohou ještě stoupnout a že jsou trh i ekonomika teprve v polovině cyklu," prohlásil Lee v pořadu Squawk Box Na CNBC. Jeho optimistický výhled ale mohou ovlivnit dva scénáře.

V prvním scénáři se poptávka dostane pod tak vážný tlak, že ekonomika sklouzne do deflace. Záleží na politice Washingtonu. Výsledky nedávných voleb jsou ale podle stratéga pro ekonomiku pozitivní.

V opačném scénáři by mohl růst oživovat, ale kvůli nedostatku volných kapacit (málo pracovníků a komodit) by inflace stoupla. Tento scénář je méně pravděpodobný.

Dohnat trh

V dohledné době mají podle Leeho trhy našlápnuto k růstu. 75 % fondů zaostává za indexem S&P 500, a není proto pravděpodobné, že by investoři v závěru roku uzamykali zisky. Naopak se budou snažit trh dohnat, což povede k vlně nákupů. "Sezónně vstupujeme do silného období. Pokud se předpovědi ohledně oživení světové ekonomiky naplní, bude chtít mít každý investor vsazeno na vzestup," vysvětluje Lee.

V reakci na neočekávanou recesi ekonomiky v Japonsku stratég poznamenává, že její hlavní příčinou je pravděpodobně zvýšení daně z prodeje, k němuž došlo v dubnu. Doplňuje, že nyní nelze čekat, že by Japonsko schválilo další zvýšení této daně. Dopady předchozích změn daní v Japonsku na světový růst už podle něj odeznívají.

Překvapivý údaje z japonské ekonomiky jsou velkou prohrou tamního premiéra Abeho, který se pokouší ve spolupráci s centrální bankou a její uvolněnou měnovou politikou podnítit inflační očekávání. Podle Leeho lze očekávat další stimuly. "Myslím si, že Japonci vynaloží všechny síly. Úspěch v podobně měnících se inflačních očekávání už lze pozorovat v USA. Je to důvod doufat, že větší podpora ekonomiky nakonec zafunguje," uzavírá Lee.

Zdroj: CNBC

reklama
reklama