Jak reagovat na sílící dolar?

| Miroslav Plojhar

Volatilita měnových kurzů v čele s dolarem po letním pádu na dno narůstá. Volatilní trhy po období extrémního klidu přinášejí rizika a příležitosti. Rozdílný ekonomický růst a směr měnové politiky v USA a v Evropě a masivní pozice v dolaru vytvářejí prostor pro pokračování rally americké měny, ale také možnost hluboké korekce. Prosté opce jsou zatím levnou cestou, jak zajistit rizika, která z pohyblivého kurzu dolaru vyplývají.

Volatilita se vrátila na devizové trhy. Přitom ještě v létě byla zralá na zařazení na seznam ohrožených druhů. Stojaté vody forexu nerozhýbává jen padající rubl nebo japonský jen, ale také - a zejména - americký dolar. Po téměř dvou letech, kdy se kurz eurodolaru plácal jako ryba na suchu v rozmezí 10 centů, je posun o 15 centů od léta velký pohyb. A to, co se nyní jeví jako velký pohyb, může být pouze úvod k mnohem větším pohybům v příštích měsících.

V červenci byly vody měnových trhů dokonce stojatější než v předchozích obdobích extrémního klidu, tedy na podzim 1996 a na jaře 2007. Pohled do historie ukazuje, že po obdobích velmi nízké volatility přichází vyšší, často dokonce velmi vysoká volatilita. Důvody k často rychlé změně prostředí jsou jak fundamentální, tak čistě tržní. Měnové kurzy mohou být dost dlouho vzdálené fundamentálně ospravedlnitelným hodnotám, dokud se ostatní vlivy vzájemně ruší a vytvářejí dočasnou rovnováhu. Jakmile jedna či více berliček dočasné rovnováhy zmizí, návrat kurzu k fundamentům trh rozhýbe. Zvlášť když se ještě zrychluje posun fundamentálního kurzu.

Volatilita měnových trhů se zvedá z minim

Stabilita plodí nestabilitu

To celé je zesílené chováním lidí na devizovém trhu. Když se ceny moc nehýbou, riziko ztrát nebo vidina zisků z velkého pohybu devizového trhu se jeví vzdálené a nepodstatné. Většina lidí tak prodává volatilitu, a to přímo skrze prodej opcí i nepřímo. Dominují range-trading strategie u investorské části trhu.

Nefinanční podniky zajišťování FX rizik příliš neřeší pod heslem "proč zajišťovat, když každý vidí, že se to nehýbe". Jakmile dojde k fundamentálně taženému obratu, většina lidí zjistí, že prodávat volatilitu už není tak dobrý nápad. Nakupování volatility pak (přímo i nepřímo) rozhýbává kurz.

Důvody pro kolísavější kurz dolaru

Důvody, aby se se kurz dolaru více hýbal, vidíme fundamentální i čistě tržní. Makroekonomické fundamenty a jejich výhled jsou nastavené na další posilování dolaru vůči euru i jenu díky rozdílnému ekonomickému růstu a směrování měnové politiky. Naši ekonomové predikují posílení dolaru k 1,15 EUR/USD během roku 2015.

Čistě tržní důvody pro větší kolísání kurzu dolaru najdeme také. Spekulativní část trhu vidí, že se vyplatí naskočit do trendu a jet v něm, oproti dříve oblíbenému range-tradingu. To dokumentují masivní pozice v dolarových futures.

Velký pohyb na trhu je budíčkem pro nespekulativní část trhu, že riziko ztrát z velkého pohybu kurzu není zdaleka tak vzdálené a nepodstatné, a začínají se zajišťovat. Ceny opcí rostou, ale zatím zdaleka nezapočítávají velké pohyby. Kombinace rozdílu v hospodářském růstu a měnové politice v USA a v Evropě a velkých jednostranných pozic může vést k masivní dolarové rally, ale také k divokým a hlubokým korekcím, když se současné nastavení nenaplní a dojde k likvidaci pozic.

Dolar a pozice na dolarových futures

Jak zajišťovat dolarové riziko?

Oživující volatilita na devizových trzích, zejména na trhu s dolarem, přináší rizika a příležitosti. Máte-li otevřenou pozici v dolarech, zvažte vedle zajišťování forwardy také zajištění opcemi.

Opce již nejsou rekordně levné jako v létě. Se započítanou volatilitou 8-9 % p.a. jsou však stále levnější než po více než 90 % posledních deseti let.

Pro exportéry opce nabízejí možnost zajišťovat již velmi dobrou úroveň kurzu, za který se inkasované dolary dají prodat, a nechávají otevřené dveře k tomu se svézt na dolarové rally.

Pro importéry opce nabízejí možnost zajistit se proti dalším ztrátám ze zhoršujícího se kurzu a nechat si otevřené dveře, pokud se silný růst americké ekonomiky a zvyšování sazeb Fedem nestanou skutečností, případně dojde-li k setřesení dlouhých pozic na dolaru.

Vanilla opce, nebo struktury?

Potenciálně velký rozsah pohybu kurzu dolaru zvýhodňuje obyčejné, takzvané vanilla opce oproti strukturovaným řešením. V tom se podmínky pro zajištění dolaru diametrálně liší od EUR/CZK, kde kombinace výrazně fundamentálně podhodnocené koruny a závazku ČNB na 27 EUR/CZK zvýhodňuje strategie s omezeným rozsahem zajištění a omezenou participací na pohybu kurzu příznivým směrem, například KIKO nebo Bonus KIKO. U dolaru však nic jako bariéra centrální banky není.

Posílení dolaru za poslední tři měsíce se zdá jako masivní, ale dříve se dolar hýbal mnohem více. Přichází-li opět čas větších pohybů, je mnohem vhodnější mít neomezené zajištění a neomezenou participaci. Je-li problém platit dopředu prémii za opce, jsou na stole také replikace vanilla opcí s nulovým počátečním nákladem.

Dolar má prostor k mnohem větším pohybům než v nedávné minulosti
reklama
reklama