Smí ECB nakupovat vládní dluhopisy zemí eurozóny? Zeptali jsme se analytika

| redakce

Mario Draghi v pondělí v Evropském parlamentu připustil, že Evropská centrální banka zvažuje, že by v případě potřeby silnější podpory ekonomiky odkupovala státní dluhopisy zemí platících eurem. ECB přitom podle své zakládací smlouvy nesmí financovat rozpočty zemí, které jsou přitom standardně sestavovány i z peněz z prodeje dluhopisů. jak to tedy je?

ECB již státní dluhopisy členských zemí během dluhové krize odkupovala v rámci programu OMT, a to na sekundárním trhu, tedy především přímo od bank. Ty je předtím koupily od samotných států. ECB tak nepůjčovala přímo státům, pouze obchodovala s bankami.

"Aktuální názor ECB prezentovaný prezidentem Draghim je ten, že ECB může nakupovat státní dluhopisy na sekundárním trhu," potvrzuje analytik Ľuboš Mokráš z České spořitelny. "V Německu ale byla podaná žaloba k Ústavnímu soudu proti možnosti nákupů státních dluhopisů ze strany ECB. Podle soudu to ECB dělat nesmí, finální rozhodnutí ale nechal na nejvyšším správním soudu EU. To se týkalo konkrétně programu OMT."

Dříve řešené téma OMT je ale podle Mokráše aktuální i v případě současných spekulací o možném zahájení dalšího kola odkupů státních bondů. "Momentálně tedy ECB státní dluhopisy na sekundárním trhu odkupovat může, ale existuje riziko, že jí to unijní soud zakáže," doplňuje Mokráš.

Mario Draghi v Evropském parlamentu: Ve hře je i možnost skupování státních dluhopisů Mario Draghi v Evropském parlamentu: Ve hře je i možnost skupování státních dluhopisů Výkonná rada Evropské centrální banky zůstává jednotná a její členové se shodují, že bude-li to ... Evropská centrální banka by mohla začít nakupovat vládní dluhopisy v první polovině příštího roku Evropská centrální banka by mohla začít nakupovat vládní dluhopisy v první polovině příštího roku Podle bývalého člena Výkonné rady Evropské centrální banky Jürgena Starka by ECB mohla zahájit nakupování ... Party v rytmu centrálních bank, model 2015: Na tomto grafu záleží, ostatní faktory hrají druhé housle Party v rytmu centrálních bank, model 2015: Na tomto grafu záleží, ostatní faktory hrají druhé housle Klíčová otázka roku 2015 by mohla znít zhruba takto: Podaří se ECB a Bank of ...
reklama
reklama