Být aktivistický investor se vyplatí: Icahn poráží Buffetta a ostatní konkurenty

| redakce

Carl Icahn, který se v posledních letech proslavil především tím, že přiměl Apple vyplácet dividendu, slaví se svou společností Icahn Enterprises úspěchy. Od roku 2000 nechal, co se týče výnosů akcií své firmy, konkurenty i trh daleko za sebou.

Za poslední tři roky zhodnotily akcie Icahn Enterprises o 233 % (v případě Berkshire Hathaway Warrena Buffetta to bylo jen 94 %, index S&P 500 vzrostl za tu dobu o 86 %). Od roku 2000 vylétly akcie Icahnovy firmy o 1 678 %.

Výkon akcií Icahn Enterprises ve srovnání s konkurenty a indexy
Výkon akcií Icahn Enterprises ve srovnání s konkurenty a indexy

Tabulka ukazuje nejen to, že Icahn Enterprises zná recept na vysoké výdělky, ale především důležitost investorského aktivismu.

"Musíme jako akcionáři využívat své hlasovací právo, abychom donutili neadekvátně odměňované managementy firem přijmout odpovědnost. Věřím, že pro aktivistické investování nebyl nikdy lepší čas, než je teď," říká Icahn.

Přispívají k tomu podle něj nízké úrokové sazby, velká nahromaděná hotovost na účtech firem, rozdělování a spojování podnikání a podpora ze strany institucionálních investorů. "Mnoho prominentních institucionálních investorů, kteří mají vynikající vztahy s vedeními firem, se začíná k aktivistům připojovat nebo s nimi spolupracuje. To jsme nikdy dříve neviděli," říká Icahn k tajemství svého úspěchu.

reklama
reklama