Lekce základů investování v přímém přenosu

| redakce

Investování se zdá být jednoduché. Každý jedinec s průměrnou inteligencí ví, že podstatou úspěchu je levně nakoupit a draze prodat. Co však investorům komplikuje život, jsou emoce. Na jedné straně touha po maximálním zisku, na druhé strach.

Pro příklad, kdy se vyplatilo s prodejem počkat a emocím nepodlehnout, nemusíme chodit daleko. Ráno 15. října se investoři na amerických finančních trzích probudili do reality, která spíše připomínala noční můru. Došlo totiž k prudkému propadu nejen akcií na burze, ale snížily se i výnosy z dluhopisů a sešupu se nevyhnul ani dolar. Příčina není jednoznačná. Spouštěčem mohla být špatná makroekonomická data z USA, hrozba recese v eurozóně, stejně tak jako strach z šíření smrtící eboly.

Tyto události už ale byly jen pověstnou poslední kapkou do kalichu nervozity, který byl naplněn hlavně obavami ze zpomalování světové ekonomiky, respektive absence spotřebitelské poptávky. Leckterého investora též děsila možnost, že přijde o zisky z posledních let ("akcie již dlouho posilují, tak přece musejí být drahé", zní zdánlivě logická úvaha).

Nedejte na emoce

Ačkoliv emoce v takových chvílích investorům velí prodávat, je potřeba zachovat chladnou hlavu a s rozmyslem analyzovat situaci. Že se to vyplatí, potvrzuje i vývoj v USA. Po dramatickém pádu se trhy ještě tentýž den začaly zotavovat. Následoval rychlý růst a na konci října se index S&P 500 pohyboval zhruba na hodnotě před velkým pádem. Na grafu tak vykreslil ukázkové véčko.

Kromě překvapivého rozhodnutí japonské centrální banky rozšířit program nákupu dluhopisů a dalších aktiv stojí za růstem cen akcií i dobré kvartální výsledky firem. Právě to, kolik společnost vydělává a jak efektivně využívá své zdroje, je nejlepším vodítkem pro investora. Držet se fundamentu se většinou vyplácí. Po 10% poklesu akciových trhů fundament napovídal, že i se zapracováním zhoršeného scénáře jsou akcie oceněny rozumně.


Poznámka redakce: Vliv centrálních bank na trhy v posledních týdnech byl možná výraznější, než materiál z dílny ČSOB Asset Management naznačuje. Právě 15. října trhy překvapil výroky o možnosti prodloužení amerického QE šéf saintlouiského Fedu James Bullard, pak se přihlásila zmíněná Bank of Japan s navýšením svého kvantitativního uvolňování, v neposlední řadě působila pozitivně také očekávání dalšího možného navýšení podpory ekonomiky ze strany ECB. Silný vliv centrálních bank na trhy se ale v posledních letech stal důležitým tržním fundamentem, a proto lze s možná ne vyčerpávajícím vyjádřením ČSOB Asset Management souhlasit – výsledková sezóna v USA dopadla nad očekávání dobře a data z ekonomiky, především té americké, vyzněla relativně dobře.

Zdroj: ČSOB

reklama
reklama