Ještě jeden býčí argument pro americké akcie od stopaře historie

| Andrej Rády

Historie se neopakuje, minulé výnosy nelze považovat za záruku nebo předobraz těch budoucích, současná situace na trzích je mimořádná. To všechno je pravda. Stejně jsou ale tací, kteří historii milují a věří, že se z ní dá mnohé vyčíst o ekonomických a tržních cyklech a sezónních pravidelnostech. Jedním z nejlepších v tomto oboru je hojně citovaný a na Bloombergu oblíbený Sam Stovall z S&P Capital IQ.

Co zajímavého Stovall vypozoroval tentokrát? Sezónní pravidelnost, která od druhé světové války funguje bez jediné výjimky. To nezní špatně, co říkáte?

Nedávno se v USA konaly volby, takzvané mid-term elections (podle toho, že je volební období amerických prezidentů právě v polovině). A právě po těchto volbách uprostřed funkčních období možná nejmocnějších mužů světa (na ženu v čele země USA stále čekají) se americkým akciím v následujících 12 měsících daří.

Od druhé světové války ještě nenastal případ, kdy by index S&P 500 v nominálním vyjádření v období do konce října následujícího roku ztratil hodnotu. Namále měl třeba v roce 1987 po kolapsu na trhu, ale i tak udržel zisk přes 3 %.

Je možné, že v některých obdobích byl uvedený roční "zisk" indexu S&P 500 vlastně relativně malý, podprůměrný v rámci daného dlouhodobého cyklu a podobně, vždy byl ale kladný.

Investoři výsledky posledních amerických voleb veskrze přijali jako pozitivní. Republikánská, tedy pravicovější politika se jim tradičně zdá atraktivní, jakkoli v posledních letech mohou děkovat za tučné výnosy především bezprecedentní podpoře ekonomiky ze strany centrální banky a administrativy prezidenta Baracka Obamy.

Když k tomu přičteme Stovallem odhalenou "sezónnost", i opatrného drobného investora to může lákat k sázce na americké akcie. Jsou sice na maximu, ale kdo říká, že za rok nemohou být ještě dražší?

S&P 500 - výnosy ve 12 měsících po volbách v polovině prezidentského období
S&P 500 - výnosy ve 12 měsících po volbách v polovině prezidentského období
reklama
reklama