Další čtvrtstoletí české transformace: Co nás čeká?

| Roman Chlupatý

Politický systém lze změnit za šest měsíců, ekonomiku za šest let a společnost za šedesát let, prorokoval na počátku transformace ve střední a východní Evropě Ralf Dahrendorf. Pětadvacet let po bouřlivém listopadu si každý může vyhodnotit, nakolik se tento sociolog trefil. Většina se zřejmě shodne na tom, že přeměna Česka ve standardní liberální demokracii ještě neskončila. Co naši zemi čeká v dalších dvaceti pěti letech? Investiční web vybral pět klíčových oblastí.

Konvergence: Dohnat a předehnat Západ se nepovede, ale budeme mu blíže

Libor Žídek

Libor Žídek (ekonom, Masarykova univerzita; autor dvou knih o transformaci našeho regionu)

Jsem v tomto směru optimista, protože pozoruji trendy, které jsou nastartované uvnitř naší ekonomiky a společnosti. Věřím, že naše ekonomika má schopnost konvergovat k vyspělejším zemím. Na druhou stranu rozumím nespokojenosti, která nyní panuje mezi lidmi a v něčem i mezi ekonomy. Zejména v souvislosti s institucemi a pravidly hry, jejich dodržováním nebo nedodržováním. Podle mě je to spíše dlouhodobější proces. Vidím oblasti, kde se zlepšujeme, a věřím, že to bude pokračovat. Takže sice nevím, zda za pětadvacet let budeme na úrovni Rakouska, ale čekám, že budeme blíže úrovni Rakouska.

EU: Odpovědí na globální tlaky a lokální hrozby bude další integrace Evropy

Martin Kupka

Martin Kupka (hlavní ekonom ČSOB)

Evropská unie bude svému ideálu blíže než nyní, stále mu však bude na hony vzdálena. Unie se netvoří podle předem detailně zpracovaného plánu, kráčí vpřed cestou pokusů a omylů, s nadějí, že cestou odhalené chyby a slabosti dokáže napravit dříve, než ji zničí. Účast na tomto projektu není vstupenkou do světa luxusu, bezpečí a nicnedělání, nýbrž podílnictvím na bezprecedentním experimentu. Tváří v tvář rychle postupující ekonomické globalizaci i množícím se projevům politického extremismu bude narůstat potřeba koordinované a účinné obhajoby základních hodnot evropské civilizace a bude slábnout odpor národů vzdát se ve prospěch celku sebemenšího prvku své jedinečnosti a nezávislosti.

Export: Český vývozce by neměl vymizet, přispět by k tomu měl (i) stát

Jiří Grund

Jiří Grund (předseda Asociace exportérů, zakladatel rodinné firmy)

Největší výzvou je to, aby česká ekonomika nezapadla. Snažíme se proto přesvědčit lidi, aby byli hrdí na to, kdo jsou, aby se neschovávali například za Německo. Mnoha exportérům se to podle mě daří, o čemž svědčí rostoucí objem vývozů. Máme co exportovat, což je po rozpadu komunistických molochů svým způsobem zázrak. A máme dobře našlápnuto, chce to drzé a hrdé české čelo. Podpora ze strany státu nějaká je, jistě by se ale dalo dělat více. Dám příklad: Nedávno jsem byl na jedné výstavě, kde Británie zaplatila svým firmám celou halu. Napoprvé to měly zadarmo, kdo uspěl a vrátil se, platil. Taková pomoc se cení.

Koruna vs. euro, koruna a euro: S korunou téměř na věčné časy

Helena Horská

Helena Horská (hlavní ekonomka Raiffeisenbank)

Česká koruna si během posledních pětadvaceti let vybudovala pověst důvěryhodné a svým způsobem i stabilní měny. Nadneseně řečeno se stala bezpečným přístavem v bouřlivých vodách střední a východní Evropy. Výměna korun za eura i proto není v dohledné době na pořadu dne, to by se česká vláda musela jinak činit. Současný zafixovaný režim koruny není navzdory spekulacím vstupní branou k přijetí eura. Rozpačitý vývoj eurozóny a strukturální problémy řady evropských států nabádají k obezřetnosti. Koruna může navíc i napříště zafungovat jako štít nebo tlumič ekonomického šoku, který může přijít odkudkoliv a kdykoliv, a bylo by škoda se jí v době zvýšené nejistoty zbavit.

Pražská burza: Značka BCPP zmizí, vznikne středoevropský trh

Josef Novotný

Josef Novotný (makléř, brokerjet České spořitelny)

Pražská burza, která se již několik let potýká s poklesem zájmu, a to jak ze strany investorů, tak ze strany firem vstupujících na kapitálový trh, nemá v horizontu pětadvaceti let zrovna světlé vyhlídky. Další vývoj bude do značné míry závislý na množství investičních příležitostí, které dokáže nabídnout. Navzdory negativnímu výhledu však neočekávám zánik domácího akciového trhu jako takového, ale zánik značky BCPP. Jako nepravděpodobnější varianta se jeví hlubší začlenění a zapojení domácího trhu do širší skupiny středoevropských burz, jejichž propojování začalo před několika lety. Umím si představit, že tu nebude BCPP nebo maďarský akciový trh, ale jeden středoevropský.

reklama
reklama