ETF jako stále oblíbenější levný způsob investování

| redakce

Již delší dobu bylo zřejmé, že objem aktiv spravovaných prostřednictvím ETF v USA co nevidět překoná hranici 2 bilionů dolarů. Teď to ale vypadá, že bude tohoto milníku dosaženo ještě mnohem dříve, než se většina lidí domnívala. Popularita ETF roste raketovým tempem.

Obliba ETF, tedy burzovně obchodovaných fondů, se zvyšuje hned z několika důvodů. Investory lákají jejich nízké náklady, vysoká likvidita, transparentnost a v neposlední řadě také příznivá situace na trzích, která v posledních pěti letech výrazně nahrávala zejména akciovým fondům.

Již nějakou dobu navíc neplatí ani to, že ETF jsou doménou profesionálních portfoliomanažerů, zatímco drobní investoři dávají přednost spíše klasickým podílovým fondům. Do ETF své peníze stále častěji vkládají i individuální investoři.

Zásadní zlom pro ETF nastal se začátkem drtivé finanční krize z roku 2008. Před pádem banky Lehman Brothers nebylo pro většinu klasických podílových fondů velkým problémem překonávat benchmarkové indexy. Konec starých pořádků na finančních trzích ale mimo jiné způsobil to, že se nastalým změnám některé fondy nedokázaly přizpůsobit a investoři začali hledat, kdo by se o jejich peníze postaral lépe. A právě v tu chvíli začalo také masivní přelévání peněz z podílových fondů do ETF.

Od roku 2008 do konce září 2014 do amerických akciových ETF přiteklo 574 miliard dolarů, tedy více než třetina jejich současné velikosti, která se pohybuje kolem 1,47 bilionu dolarů.

Srovnání velikosti trhu s podílovými fondy a ETF (2009-2014)
Srovnání velikosti trhu s podílovými fondy a ETF (2009-2014)

Podílové fondy sice nadále ETF výrazně převyšují, tempo přílivu nových peněz do těchto typů instrumentů je však výrazně slabší než v případě ETF. Objem aktiv spravovaných americkými akciovými podílovými fondy se aktuálně pohybuje kolem 7,07 bilionu dolarů, od roku 2008 do nich však přiteklo jen zhruba 122 miliard dolarů, tedy necelá pětina peněz poslaných za stejnou dobu do akciových ETF.

Dominance velké trojky

Trh s ETF nicméně i přes rostoucí oblibu postrádá výraznou produktovou diverzifikaci. Z více než 1 600 burzovně obchodovaných fondů jich od investorů za posledních pět let získalo více než miliardu dolarů jen 120, více než 10 miliard dolarů dokonce jen deset. Podle výzkumné společnosti XTF navíc těchto 120 fondů spolklo naprostou většinu peněz poslaných na celý trh s americkými ETF.

Sedm z nejpopulárnějších ETF spravuje společnost Vanguard Group, další dva pocházejí z dílny společnosti BlackRock a vůbec nejpopulárnější, ETF SPDR S&P 500, patří do portfolia společnosti State Street. Do ETF SPDR S&P 500, který kopíruje americký benchmarkový akciový index S&P 500, investoři za posledních pět let nalili 42,44 miliardy dolarů, a jeho velikost tak nafoukli na 178,35 miliardy dolarů.

Server ETF.com očekává, že v následujících letech obliba burzovně obchodovaných fondů dále poroste a do roku 2024 dosáhne objem aktiv v ETF 16 bilionů dolarů. Je však potřeba přiznat, že tato optimistická predikce počítá i s rychlou expanzí ETF sestavených z instrumentů s pevným výnosem, tedy burzovně obchodovaných fondů, kterým investoři stále nemohou přijít na chuť. Podle Bena Johnsona ze společnosti Morningstar by nicméně trh s dluhopisovými ETF mohl nakopnout nárůst počtu aktivně spravovaných fondů, kterých je v současnosti na burzách poskrovnu.

Zdroj: WSJ

reklama
reklama