Je dnes v práci už i 45 let věku příliš?

| redakce

Čas je neúprosný a nikdo nemůže zůstat navždy mladý. Když ale člověk definitivně opustí školní lavice a nastoupí do své první "opravdové" práce, většinou ho ani nenapadne pomýšlet na to, že bude pro některé zaměstnavatele za pár let příliš starý.

Jihokarolínská Clamsonova univerzita publikovala v roce 2012 studii, podle které se ve Spojených státech téměř třetina mužů a žen nad 53 let v práci alespoň jednou setkala s diskriminací kvůli věku. Podobně je na tom i Spojené království a o moc lepší situace nepanuje ani v České republice.

Podle Kateřiny Jaroňové z portálu Profesia.cz je i v Česku věková diskriminace velmi častá. "Všeobecně je velký problém zaměstnávání lidí ve věku přes 50 let. Ale čím více jdete do regionů s vysokou nezaměstnaností, tím je to horší už třeba od 40 let," řekla na začátku dubna v rozhovoru pro Český rozhlas. Z výzkumu portálu Profesia.cz navíc vyplývá, že vyšší věk je na českém trhu práce dokonce vůbec nejčastějším důvodem diskriminace zaměstnanců či uchazečů o práci.

Diskriminace na českém trhu práce
Diskriminace na českém trhu práceZdroj: Profesia.cz

Doktorka Keri Spoonerová z australské University of Technology vysvětluje, že věková diskriminace vychází v naprosté většině případů z několika málo zažitých stereotypů. Zaměstnavatelé podle ní starší lidi nejčastěji odmítají kvůli obavám, že se nedokáží přizpůsobit moderním technologiím, nestanou se přirozenou součástí pracovního týmu nebo že kvůli svému věku budou častěji nemocní.

Získat v pokročilém věku práci bude stále těžší

Odborníci po celém světě navíc upozorňují, že míra věkové diskriminace, se kterou se starší lidé setkávají dnes, ještě není nic proti tomu, co čeká budoucí padesátníky či padesátnice. Demografické křivky ukazují, že populace vyspělého světa stárne, a není tedy jiná možnost než prodlužovat věk odchodu do důchodu. To se koneckonců děje i v České republice, kde se současní dvacátníci podle současné metodiky výpočtu důchodu dočkají až teprve krátce před svými sedmdesátými narozeninami.

Věkovou diskriminaci lze jen těžko vymýtit. Zákony v Česku i jinde ve světě samozřejmě jakékoli formy znevýhodňování zaměstnanců zakazují, praxe je ovšem jiná. Například ve Spojených státech byly před příchodem finanční krize roku 2008 lidé nad 44 let při ztrátě práce nezaměstnaní v průměru o čtyři a půl týdne kratší dobu než jejich mladší kolegové. S nástupem krize se ale poměr převrátil a nerovnováha se ještě zvětšila v neprospěch starších mužů a žen.

Zdroj: CNN, Profesia.cz

reklama
reklama