Burzovní kalendář (24. 11. - 28. 11. 2014)

| redakce

V USA bude kvůli Dnu díkůvzdání zkrácený obchodní týden, vychází ale třeba druhý odhad vývoje HDP za třetí čtvrtletí nebo údaje o spotřebitelské důvěře. Evropa zveřejní čísla o inflaci. Všichni budou pozorně sledovat čtvrteční zasedání kartelu OPEC a v ČR zveřejňuje hospodářské výsledky Pegas Nonwovens.

USA

24/11 až 28/11 Výsledková sezóna (Hewlett-Packard, Campbell Soup, Tiffany & Co.)

24/11 Index nákupních manažerů v sektoru služeb (FLASH; odhad listopad: 57,1 bodu, říjen: 57,3 bodu)

24/11 Index aktivity dallaského Fedu (odhad listopad: 8 bodů, říjen: 10,5 bodu)

25/11 Zpřesněný odhad vývoje HDP za 3Q2014 (odhad: mezičtvrtletně +3,2 %, předchozí odhad: +3,5 %, 2Q2014: +4,6 %)

25/11 Index cen domů S&P/Case-Shiller (odhad září meziročně: +4,7 %, červenec: +5,6 %)

25/11 Index spotřebitelské důvěry (odhad listopad: 95,9 bodu, říjen: 94,5 bodu)

25/11 Index aktivity richmondského Fedu (odhad listopad: 17 bodů, říjen: 20 bodů)

26/11 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad říjen meziměsíčně: -0,4 %, září: -1,1 %)

26/11 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 287 tisíc nových, předchozí týden: 291 tisíc nových)

26/11 Osobní příjmy (odhad říjen: meziměsíčně +0,4 %, září: +0,2 %)

26/11 Osobní výdaje (odhad říjen: meziměsíčně +0,4 %, září: -0,2 %)

26/11 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad říjen: 90 bodů, září: 89,4 bodu)

26/11 Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga (odhad listopad: 63,1 bodu, říjen: 66,2 bodu)

26/11 Prodeje nových domů (odhad říjen: 470 tisíc, září: 467 tisíc)

26/11 Rozjednané prodeje domů (odhad říjen meziměsíčně: +0,9 %, září +0,3 %)

27/11 Jednání ropného kartelu OPEC

27/11 Den díkůvzdání - akciové i dluhopisové trhy zůstávají zavřené

28/11 Zkrácené obchodování

Americké akcie posílily pátým týdnem v řadě. Index Dow přidal 0,97 % a S&P 500 vzrostl o 1,13 %. Oba indexy stanovily v pátek nová zavírací maxima a krátce po zahájení páteční obchodní seance posunuly i svá historická maxima. Nasdaq za týden zpevnil o 0,52 %.

"Index S&P 500 je v růstovém trendu a graf v býčím nastavení. Vzhledem k trvalému růstu ale platí nebezpečí krátkodobé korekce. Jednou asi přijde, ale kdy, to nikdo neví. Solidní ekonomické zprávy potvrzují býčí náladu. Ve čtvrtek je Den díkůvzdání a týden, který zahrnuje tento svátek, patří k tradičně pozitivním týdnům pro akcie," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Poslední listopadový týden bude v USA nezvykle krátký. Ve čtvrtek trhy zůstanou zavřené kvůli Dnu díkůvzdání a v pátek je obchodování zkrácené a nevycházejí žádná makrodata.

Investoři mají ohledně týdne pozitivní náladu. Akciím se před Dnem díkůvzdání historicky daří. I když je v Americe státní svátek, budou investoři ve čtvrtek bedlivě sledovat zasedání ropného kartelu OPEC. Ten by se měl rozhodnout, zda se postaví proti nízkým cenám ropy a sníží produkci, nebo nechá ropu dále zlevňovat. V obou případech to přinese na trh volatilitu. Wall Street je totiž rozpolcená v tom, co od kartelu čeká.

Někteří analytici navíc mírní optimismus ohledně dalšího růstu cen akcií. Měla by jim podle nich dojít pára. "Měli jsme 'Santa Claus Rally' už v listopadu. Dalšímu růstu trhů brání řada překážek, Fed ukončil kvantitativní uvolňování a stimuly dalších bank se ještě nestihly projevit. Akcie si vyberou oddechový čas," říká Art Hogan, hlavní tržní stratég Wunderlich Securities.

Hogan však očekává dobrou vánoční nákupní sezónu, která začíná příští týden takzvaným Černým pátkem. Spotřebitelé totiž těží z nízkých cen ropy, a tedy i paliv. Spotřebitelská důvěra v USA je na sedmiletém maximu.

James Paulsen, hlavní investiční stratég Wells Capital Management, očekává, že akciové trhy do konce roku porostou, nebude to ale nic slavného. "Někdy je prostě něco tak dobré, že už se to nemůže zlepšit," říká. "Celou cestu vzhůru jsme se báli, teď strach zmizel. Neříkám, že je to závratný optimismus, není to ale strach," dodal. Sám se dívá spíše do Evropy a dalších zemí mimo USA kvůli uvolňování měnových politik.

Investoři nevyhlížejí v týdnu vyloženě důležitá makrodata. Zajímavý může být úterní druhý odhad HDP za 3Q2014 (očekávání +3,2 % po prvním odhadu +3,5 %) a spotřebitelská důvěra (očekávání 95,9 bodu po 94,5 bodu), středeční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad: -0,4 % po -1,1 % meziměsíčně) a spotřebitelská důvěra podle průzkumu Michiganské univerzity (odhad: 90 bodů po 89,4 bodu).

Ještě jeden býčí argument pro americké akcie od stopaře historie Ještě jeden býčí argument pro americké akcie od stopaře historie Historie se neopakuje, minulé výnosy nelze považovat za záruku nebo předobraz těch budoucích, současná situace ... Jak si vedou jednotlivé akciové sektory od začátku roku? Jak si vedou jednotlivé akciové sektory od začátku roku? Jaké trendy lze pozorovat v rámci jednotlivých odvětví? Napoví barevná mapa z dílny Bespoke Investment. Být aktivistický investor se vyplatí: Icahn poráží Buffetta a ostatní konkurenty Být aktivistický investor se vyplatí: Icahn poráží Buffetta a ostatní konkurenty Carl Icahn, který se v posledních letech proslavil především tím, že přiměl Apple vyplácet dividendu, ... Fed, ECB, ČNB: (Temné) síly, které hýbou světem (Investiční večer) Fed, ECB, ČNB: (Temné) síly, které hýbou světem (Investiční večer) Rozšířené kvantitativní uvolňování v Japonsku, spekulace o jeho rozšíření v eurozóně, téma úrokových sazeb jako ... David Stockman varuje: Vrchol akciového trhu nikdo neodzvoní, investoři by neměli čekat na znamení David Stockman varuje: Vrchol akciového trhu nikdo neodzvoní, investoři by neměli čekat na znamení Velká hra intrik pokračuje. Kasina provozovaná Fedem a ostatními centrálními bankami nemizejí z hlavních titulků ...
reklama
reklama