Co musíte ráno vědět (24. listopadu)

| redakce

Jak skončilo v pátek obchodování na světových burzách, proti čemu protestuje centrální banka ve Švýcarsku a kde všude jde v Česku platit bitcoiny? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zakončily týden dalším růstem na nové rekordy

Americké akcie zahájily páteční obchodování výrazným posílením a jejich indexy Dow a S&P 500 vystoupaly na nová historická maxima. Náladu na Wall Street podpořilo snížení úrokových sazeb v Číně a také vyhlídky na další kroky Evropské centrální banky na podporu ekonomiky a zvýšení inflace. Index Dow v pátek posílil o 0,51 % na 17 810,06 bodu a širší index S&P 500 vzrostl o 0,52 % na 2 063,50 bodu. Oba indexy tak stanovily také nová zavírací maxima. Technologický index Nasdaq zpevnil o 0,24 % a skončil na 4 712,97 bodu. Index menších firem Russell 2000 přidal slabých 0,14 % a za celý týden skončil na červené nule. Dow za pět obchodních dní přidal 0,97 %, S&P 500 1,13 % a Nasdaq 0,52 %. Americké akcie tak posílily již pátým týdnem v řadě.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býčí závod nekončí

Klienti nevěří, že nejsme optimističtější ohledně akcií, říká stratég ze Citigroup

2. Evropské akcie v závěru týdne posílily díky aktivitě ECB

Evropské akcie v pátek pozitivně zareagovaly na projev šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho, který zopakoval závazek ECB pomoci inflaci vyšplhat se k 2% cíli, i na zahájení nákupů dluhopisů jištěných aktivy (ABS) ze strany centrální banky. Britský FTSE 100 připsal 1,08 %, francouzský CAC 40 2,67 % a německý DAX 2,62 %. Regionální Stoxx Europe 600 posílil o více než 2,5 % a všechny jeho sektory zakončily v plusu. Nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů, který zpevnil o bezmála 6 %. Za celý týden FTSE 100 posílil o 1,52 %, CAC 40 o 3,5 % a DAX o více než 5 %.

JPMorgan: Prodávejte USA a kupujte Evropu

Smí ECB nakupovat vládní dluhopisy zemí eurozóny? Zeptali jsme se analytika

3. Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu posílily o dvě procenta

Akcie na pražské burze za celý uplynulý týden zdražily o dvě procenta a index PX stoupl na 980,2 bodu. Nejvíce klesající emisí byly v uplynulém týdnu Pivovary Lobkowicz Group, které ztratily 2,5 % na 167 Kč. U společnosti se neobjevila žádná zásadní informace. Největší růst ceny v minulém týdnu zaznamenaly akcie CME (+10,3 % na 58,30 Kč). Trh přijal pozitivně informace o refinancování některých dluhů společnosti, která tak oddálí své závazky. Index PX v pátek připsal 0,92 %.

Další čtvrtstoletí české transformace: Co nás čeká?

4. Očekávané události

Pondělí je na makrodata jako obvykle chudší. V USA bude zveřejněn index nákupních manažerů v sektoru služeb (FLASH; odhad listopad: 57,1 bodu, říjen: 57,3 bodu) a index aktivity dallaského Fedu (odhad listopad: 8 bodů, říjen: 10,5 bodu). V Německu to bude důležitý index podnikatelského klimatu Ifo (odhad listopad: 103 bodů, říjen: 103,2 bodu). Vše podstatné, co bude investory zajímat v průběhu posledního listopadového týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Švýcarská centrální banka je proti návrhu referenda o zlatu

Švýcarská národní banka (SNB) se důrazně postavila proti návrhu, který ji chce přimět k výraznému zvýšení podílu zlata v jejích rezervách a zabránit jí v prodeji tohoto drahého kovu. O návrhu budou příští neděli Švýcaři rozhodovat v referendu. Návrh požaduje, aby centrální banka držela nejméně 20 % svých rezerv ve zlatě a aby do Švýcarska stáhla zlato, které má v zahraničí. V říjnu se zlato na rezervách SNB podílelo 7,8 %.

6. Juncker představí balík investic k podpoře růstu EU

Podobu investičního balíku, který by měl podpořit hospodářský růst a tvorbu pracovních míst v EU, se v týdnu v Evropském parlamentu chystá představit předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Jak přesně si celou věc komise představuje, zatím není úplně jasné. Již nyní se ale ozývají skeptické hlasy. Upozorňují například, že anoncovaných 300 miliard eur nejspíše nebudou nové peníze, ale jen nějakým způsobem "přemalované" existující fondy.

7. Čína by podle premiéra měla pracovat na nových zdrojích růstu

Čína by měla čelit zpomalování hospodářské expanze pomocí nových zdrojů růstu. Měla by pomáhat lidem zakládat vlastní podniky a urychlit rozvoj nových podnikatelských modelů. Uvedl to podle agentury Nová Čína premiér Li Kche-čchiang.

8. Protesty proti ECB ve Frankfurtu si vyžádaly zraněné

Střety mezi aktivisty z hnutí Blockupy a policií u nové budovy Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem si v sobotu vyžádaly zraněné na obou stranách. Podle úřadů bylo zraněno devět policistů, demonstranti hovoří o zhruba dvou desítkách zraněných ve svých řadách, napsala agentura DPA.

9. Europoslanci chtějí prosadit rozdělení Googlu

Evropský parlament je připraven prosadit rozdělení americké internetové společnosti Google, aby omezil její vliv na trhu. Uvádí se to v návrhu, z něhož cituje server britského ekonomického listu Financial Times (FT). Překvapivý návrh počítá s tím, že Google oddělí své vyhledávací služby od ostatních aktivit. Agentura Reuters nicméně uvedla, že v návrhu, který má k dispozici ona, není Google výslovně zmíněn. Komentáře navíc vyznívají spíše v tom smyslu, že evropská autorita jen těžko může přímo ovlivnit americký soukromý subjekt.

Bonus

Někteří čeští obchodníci s drahými kovy začínají prodávat i za bitcoiny

Někteří obchodníci s drahými kovy postupně začínají přijímat i platby v internetové měně bitcoin. Například společnost ZLATÉ REZERVY uvedla, že jako první v ČR a na Slovensku začala přijímat platby za investiční kovy v bitcoinech. Platby v internetové měně za zlato chce začít přijímat od počátku příštího roku i společnost Golden Gate. Firma Zlaťáky.cz pak na dotaz ČTK sdělila, že chystá uvést na tuzemský trh minci, která bude mít hodnotu vyjádřenou v bitcoinech.

reklama
reklama