Goldman Sachs: Hlavní tržní témata roku 2015

| redakce

Na začátku roku 2014 jen málokdo předpovídal akciovému trhu nová maxima. Nikdo nevěštil, že úrokové sazby zůstanou na minimálních úrovních a jen několik analytiků tipovalo, že ceny ropy spadnou tak hluboko. Ani tak není na škodu zjistit, jakých 10 témat bude podle Goldman Sachs určovat tržní dění v roce 2015.

1. Ekonomický růst

Goldman Sachs věří, že růst USA vydrží několik let a že ekonomika bude dost silná na to, aby se vypořádala se slabou poptávkou ze zahraničí.

Ekonomická aktivita v eurozóně se bude zlepšovat s tím, jak se v reálné ekonomice začnou projevovat dopady uvolněné politiky ECB. K oživení domácí poptávky by měl přispět i nižší tlak na restriktivní fiskální politiku.

Růst rozvíjejících se ekonomik bude podpořen nízkými cenami ropy a dalších komodit.

2. Divergence růstu a monetární politiky ve vyspělém světě

Ve vyspělém světě bude pokračovat divergence. Fed pravděpodobně zvýší sazby, zatímco Evropská centrální banka a Bank of Japan budou monetární politiku dále uvolňovat.

Nesoulad má podle analytiků absolutní a relativní rozměr. Pokračující slabý růst a mírnější inflace ve většině světa mimo USA budou držet americkou výnosovou křivku níže, než by byla za normálních okolností. Síly budou pravděpodobně působit méně intenzívně než v roce 2014, kdy nízké výnosy německých státních dluhopisů pomáhaly brzdit růst výnosů amerických, který by měl nadále zůstat poměrně mírný. Relativně je podle Goldman Sachs stále prostor pro rozšíření úrokových spreadů mezi USA a dalšími zeměmi. Klíčovým faktorem je silnější dolar.

3. Nový ropný pořádek

Rozšíření a redistribuce nabídky ropy by měly držet ceny ropy nízko (o 5 až 15 %), což se promítne v nižší inflaci. To podpoří růst disponibilního příjmu ve vyspělých ekonomikách. Naproti tomu by to mělo být negativem pro energetické akcie a komodity jako měď a hliník, při jejichž produkci se využívá ropa.

"Dopad nižších cen komodit se pravděpodobně nejprve projeví v nižší míře inflace," vysvětlují analytici, "ale díky pozitivnímu vlivu na disponibilní příjem by měl působit příznivě na růst HDP v zemích dovážejících ropu v rámci regionu vyspělých i rozvíjejících se trhů. Patrný by měl být v průběhu roku."

4. Boj proti nízké inflaci

Propad pracovního trhu podložený pomalým růstem mezd bude přetrvávat a dezinflační rizika donutí ostatní centrální banky jednat. Jádrová inflace se totiž bude dostávat pod jejich cíle.

"Očekáváme, že reakce tam, kde se tento druh rizika objeví, bude mocnou silou na trzích," odhaduje Goldman Sachs. "ECB se již ubírá cestou uvolnění trhu úvěrů. Zatím se zdráhá přistoupit ke kvantitativnímu uvolňování, jasný posun směrem k nepříznivějšímu scénáři ale nakonec spustí agresivnější program, než trh očekává."

5. Býčí trh s dolarem

Oživení v USA přispěje k růstu reálných sazeb a posilování amerického dolaru. Ten je podle Goldman Sachs z historického pohledu ještě stále velmi slabý. Ve vztahu k ostatním měnám zemí G10 a mladých trhů by měl do konce roku 2015 zůstat na podobně silné úrovni jako dnes - vůči euru na 1,15 a jenu 130.

Pokračující pokles kurzu EUR/USD bude podle analytiků na forexu nejdůležitějším tématem. Lze také očekávat další oslabení japonského jenu.

  • 1
  • 2
reklama
reklama