Akciová bublina se ještě potřebuje vykrmit, než přijde kolaps

| redakce

Známý katastrofik Jeremy Grantham je v aktuálním čtvrtletním dopisu klientům GMO nezvykle optimistický. Veterán mezi portfoliomanažery předpovídá, že S&P 500 může ještě zhodnotit o 10 % od úrovně 2 040 bodů. Teprve okolo 2 250 bodů dojde k nevyhnutelnému propadu. A pěkně hlubokému.

Přesně před rokem, kdy byl S&P 500 kolem 1 790 bodů, zveřejnil Grantham svou střednědobou předpověď, že trh v následujících dvou letech čekají ještě 20-30% zisky. Byl mnohem větším optimistou ve srovnání s typickými býky z Wall Street. Zatím trh skoro dokonale kopíruje Granthamovu predikci, což jen znervózňuje investory obávající se krachu.

Očistec nízkých výnosů

Pozor na záměnu pojmů. Granthamovu krátkodobou předpověď nelze považovat za optimismus. Spolu se svými kolegy z GMO je spíše medvědem. James Montier z GMO prezentuje základní scénář pro následující roky jako "očistec nízkých výnosů".

"Americké large caps nabízejí negativní výnosy (-1,5 %), tedy kromě nejkvalitnějších akcií (+2,2 %). Zahraniční rozvinuté i rozvíjející se trhy jsou nadhodnoceny (+3,7 %). Dluhopisy a hotovost zůstávají velmi neatraktivní, a tak musejí investoři střídat investice, aby sestavili alespoň částečně přijatelné portfolio," shrnuje Grantham. "Je to komplikovaný proces, není se prakticky kam schovat a dobré investice už na trhu téměř nejsou. Situace je horší než v době bubliny na přelomu tisíciletí."

Scénář pekla a očistce
Scénář pekla a očistceZdroj: GMO

Ben Inker z GMO nabízí ještě "pekelný" scénář, v němž by byli investoři odměňováni v následujících sedmi letech o trochu lépe a střadatelé by byli trestáni. Oba scénáře (pekla i očistce) ale předpovídají pro blízké roky nezvykle nízké průměrné roční výnosy.

"Oficiální předpovědi hovoří pro scénář 'očistce'. Také v něj doufáme, protože 'peklo' by bylo pro investory hodně nežádoucím scénářem," píše Inker. "Pokud bychom ale tušili, že se nacházíme v 'pekle', pravým řešením by bylo celkem rizikové portfolio. Takové portfolio nemá smysl ve scénáři 'očistce', protože v něm dodatečné riziko téměř nenapomáhá k dalšímu výnosu."

Podobně jako optimističtí stratégové Ed Yardeni a Sam Stovall poukazuje Grantham na různé historické sezónní vzorce, které naznačují, že je nyní ten pravý čas na to držet akcie. Průměrné výnosy v sedmi měsících od 1. října do 30. dubna v třetím roce prezidentského mandátu od roku 1932 jsou +2,5 % měsíčně (celkově +17 %). Z 20 případů akcie jen třikrát v tomto období ztratily hodnotu. Zbývajících 5 měsíců roku začínajícího říjnem přinášelo dobrý, ale ne výjimečný zisk, něco přes 0,75 % měsíčně. Pro zajímavost, zbývajících 36 měsíců prezidentského cyklu od roku 1932 akcie vynášejí jen 0,2 % měsíčně.

Grantham varuje, že tentokrát je vše jinak. Negativa vidí hlavně v konci programu nákupu dluhopisů Fedu, očekávaném zvýšení úrokových sazeb, eskalací geopolitických nepokojů a hrozbě šíření viru ebola. S&P 500 vlivem těchto obav ztratil 9 % mezi půlkou září a půlkou října, než se opět vyhoupl k novým maximům. "Bublina, která se nevyhnutelně formuje na amerických trzích, nyní začíná narůstat se začátkem třetího roku prezidentského období. Příležitostně, jak už nám historie několikrát bolestivě připomněla, může být minulost spíše léčkou než vodítkem."

Zdroj: GMO

reklama
reklama