Akciový výhled Goldman Sachs: S&P 500 v roce 2015 jen na 2 100 bodech

| redakce

Akciový stratég Goldman Sachs David Kostin představil svůj výhled vývoje indexu S&P 500 na rok 2015. Jeho cílová hodnota je 2 100 bodů. V době zpracovávání to znamenalo zhruba 5% růstový potenciál. Banka očekává nadprůměrný ekonomický růst, který povede k podprůměrné volatilitě a rozptýlení výnosů mezi jednotlivé akciové kategorie. Podle Kostina tak výkon aktivně řízených fondů bude zklamáním.

"Pro rok 2015 předpovídáme akciím mírné celkové výnosy okolo 5 % v souladu se zlepšováním zisků. Americká ekonomika by měla růst rychlým tempem. Korporacím porostou tržby a marže zůstanou vysoké, což manažerům umožní jak prorůstové investice, tak distribuci hotovosti akcionářům prostřednictvím zpětných odkupů a dividend. Investoři se mohou těšit na pozitivní vývoj fundamentů," vysvětluje stratég.

Kostin očekává nadále nízkou volatilitu na akciovém trhu, což povede k nižším odchylkám výnosů napříč různými sektory a kategoriemi akcií. Upozorňuje na to, že podílové a hedgeové fondy zpravidla zaostávají za S&P 500 během období malého rozptylu výnosů, kdy roste celý trh. Fáze růstu valuací akcií podle něj skončila v roce 2013. Letošní zhruba 10% výnos jen koresponduje s růstem zisků (investoři si již za dodatečnou jednotku zisku nejsou ochotni připlácet neadekvátně).

Výhled vývoje indexu S&P 500 a zisků na akcii
Výhled vývoje indexu S&P 500 a zisků na akciiZdroj: Goldman Sachs

Během první poloviny roku 2015 bude podle Kostina vývoj cen akcií pokračovat po růstové trajektorii. P/E poměry by měly začít v druhé polovině roku klesat spolu se zvyšováním sazeb Fedu. Tým ekonomů Goldman Sachs očekává jejich první navýšení v třetím čtvrtletí 2015.

Výhled vývoje základní sazby Fedu
Výhled vývoje základní sazby FeduZdroj: Goldman Sachs

Reakce na zvyšování sazeb očekává Goldman Sachs mírné, čímž se zařazuje spíše k menšině na trhu. "Mnozí portfoliomanažeři nesouhlasí s naším názorem a věří, že vyšší úrokové sazby bude doprovázet zvýšená volatilita," píše Kostin. "Argumentují, že jakmile Fed začne sazby zvyšovat, vzroste nejistota ohledně tempa dalšího utahování politiky, takže volatilita vyskočí."

"Trh s úrokovými swapcemi (opce na sjednání klasického úrokového swapu; kupující swapce má právo, aby přijímal pevné úrokové platby a poskytoval proměnlivé úrokové platby - pozn. red.) umožní relativně stabilní a mírný průběh zvyšování sazeb s přetrvávající nízkou volatilitou."

Ačkoli 2015 může být rokem velkých změn, pokud se naplní scénář navyšování sazeb Fedu vyhlížený Goldman Sachs, trh se s normalizací měnové politiky vyrovná bez turbulencí.

Zdroj: Goldman Sachs

reklama
reklama