FX výhled: Parita eura a dolaru je ve hře, koruna zůstane slabší po delší dobu

| redakce

Analytici ze Citigroup aktualizovali svůj výhled obchodování s měnami. Podobně jako některé další banky, například Morgan Stanley, v predikci za horizont roku 2015 předpokládají prolomení parity eura vůči americkému dolaru. Rozdíl v nastavení měnových politik a v ekonomickém vývoji bude dominovat nad technickými faktory.

Americký dolar má podle Citigroup potenciál posílit o dalších 10-20 % vůči měnám zemí G10, a to v horizontu několika let.

FX výhled

V ještě delším výhledu by ale měl dolar opět mírně ztrácet, především kvůli tomu, že se čeká postupný růst hodnoty eura (až odezní současná a případná další opatření ECB, která působí proti euru). Opačným směrem ve výhledu dočasně působí japonský jen, když USD/JPY má podle Citigroup atakovat hodnoty mezi 1,25 a 1,35. I japonská měna ale má najít oporu a vůči dolaru za několik let začít posilovat.

FX výhled

EUR/USD by měl krátkodobě najít oporu na 1,2. Poté ale podle Citi jako horký nůž máslem sjede výrazně níže. Jak na tom ale bude euro ve vztahu k jiným měnám?

FX výhled

A opět ještě dlouhodobější výhled pro měnové páry s eurem.

FX výhled

Měny mladých ekonomik by měly vůči dolaru v nejbližších 6-12 měsících ztrácet okolo 5-6 %. Výjimkou není ani česká koruna, která se v rámci hlídaného kurzu EUR/CZK sveze s oslabujícím eurem níže.

FX výhled

Výhled pro EUR/CZK ze strany Citigroup zůstává téměř nezměněn, pravděpodobně pozdější upuštění od intervencí ze strany ČNB ale vede k mírně vyšší predikci pro EUR/CZK v dvouletém horizontu.

Zdroj: Citigroup

reklama
reklama