Naučte se na akciových trzích prohrávat

| redakce

Peníze v lidech dokáží probudit nezvykle silné emoce. Na akciových trzích, kde se situace mění každou vteřinou, to platí dvojnásob. Některé emoce přitom umějí napáchat velké škody. Na co přesně si dát pozor, abyste se při investování nestali svou vlastní obětí?

Na akciových trzích se vždy pohyboval někdo, koho investoři bezmezně obdivovali pro jeho fenomenální úspěchy. Novodobými investorskými modlami jsou například Warren Buffett a jeho investiční konglomerát Berkshire Hathaway nebo třeba Peter Lynch ze společnosti Fidelity. Jsou tu ale i tací investoři, kterým se celé roky a desetiletí dařilo vše, na co sáhli, ale pak přišel okamžik, který všechny jejich předchozí úspěchy smetl ze stolu.

Investorem, kterého nečekaně zasáhla obrovská rána, je i Bill Miller, bývalý předseda představenstva a investiční ředitel společnosti Legg Mason Capital Management. Podílový fond Legg Mason Opportunity Trust, jehož je Miller správcem, svou výkonností celých 15 let s přehledem překonával téměř všechny srovnatelné konkurenční fondy. Finanční krize z roku 2008 ale ukázala, že sázka na nemovitosti a investiční banku Bear Stearns nebyla nejlepší možnou volbou. Z Millerova podílového fondu se ze dne na den stal jeden z nejhorších ve své kategorii. Přesto se známý investor nevzdal. Již o čtyři roky později se král podílových fondů vrátil na trůn a z Millerova svěřence se opět stala jedna z nejjasnějších hvězd na obloze.

Ztráty bolí, zisky netěší

Je vědecky prokázáno, že lidé věnují velkou pozornost svým neúspěchům, zatímco úspěchy vnímají jako něco samozřejmého, co není potřeba dvakrát připomínat.

Amos Tversky ze Stanford University a Daniel Kahneman z University of British Columbia ve svém společném výzkumu upozorňují, že lidi více stresuje ztráta peněz, než je těší jejich získání. Jiné výzkumy zase došly k závěru, že mozek při prožívání negativních a pozitivních emocí funguje odlišně. Zatímco prožívání negativních pocitů doprovází intenzivní přemýšlení a ukládání si těchto prožitků do paměti, při prožívání pozitivních pocitů ustupují myšlení i paměť do pozadí.

"Jakmile člověk ztratí kontrolu nad tím, co se děje, začnou v něm bujet pocity hluboké nejistoty, což mnohdy přechází až v depresivní stavy," vysvětluje psycholog Alden Cass, který se v rámci své praxe v ordinaci setkává i s obchodníky z Wall Street.

Investiční barvoslepost

Problémem některých investorů je to, že svět kolem sebe vnímají jako černobílý, přičemž se domnívají, že všechny jejich úspěchy jsou výhradně jejich zásluhou a za neúspěchy může jejich okolí, které nechápe, co se na trzích ve skutečnosti děje.

"Lidé s černobílým viděním světa nejsou schopni připustit, že by některé jejich úspěchy mohly být jen dílem náhody, a některé neúspěchy naopak přímým důsledkem jejich špatných rozhodnutí," říká Brad Barder z UC Davis Graduate School of Management. "To je vystavuje riziku fatálních ztrát, protože hrozí, že budou stále dokola dělat stejné chyby."

Kdyby se investoři na trzích měli řídit jedním jediným pravidlem, bylo by to bezesporu to, že ne vždy je skutečnost přesně taková, jak se na první pohled zdá. To platí nejen pro analyzování nových informací, ale i pro zpětnou reflexi dřívějších rozhodnutí. Svést vinu za svůj neúspěch na druhé dokáže každý, otevřeně si přiznat vlastní chyby a poučit se z nich jen málokdo. Právě schopnost kritické sebereflexe by přitom měla být jednou ze základních dovedností každého investora.

Zdroj: The Guardian

reklama
reklama