Nejlepší dosavadní investice roku 2014

| redakce

Je teprve konec listopadu, i tak se ale začíná bilancovat uplynulý rok. Které investice letos zatím předvedly nejlepší výkon?

Nejlepší výkon letos podávají indické, čínské a některé americké akcie. Na forexu dominuje americký dolar. Velice solidně si vedou - ano, tak na hlavu postavený je současný svět investic - také například španělské nebo italské vládní dluhopisy. Mezi poražené roku se naopak řadí japonský jen, ruský rubl a komodity.

Jak se letos do 24. listopadu dařilo jednotlivým investicím
Jak se letos do 24. listopadu dařilo jednotlivým investicím

Barevné sloupečky v grafu představují procentuální zhodnocení od začátku roku do 24. listopadu, malé černé čtverečky pak vývoj cen jednotlivých aktiv od vrcholu na americkém akciovém trhu 18. září.

Pro zajímavost přidejme i statistiku vývoje cen amerických akcií. Index Russell 3000 zahrnuje všechny významné společnosti s velkou, střední i menší kapitalizací.

Nejvýkonnější akcie roku 2014 v rámci indexu Russell 3000
Nejvýkonnější akcie roku 2014 v rámci indexu Russell 3000Zdroj: Bespoke Investment Group

Protože mezi nejlepšími je hodně firem ze sektorů zdravotní péče a biotechnologií, přidejme ještě tabulku, která ukazuje nejlepší akcie po vyřazení zmíněného odvětví. Najdeme mezi nimi jména jako Alcoa, American Airlines, Tesla Motors nebo Electronic Arts.

Nejvýkonnější akcie roku 2014 v rámci indexu Russell 3000 mimo sektor zdravotní péče
Nejvýkonnější akcie roku 2014 v rámci indexu Russell 3000 mimo sektor zdravotní péčeZdroj: Bespoke Investment Group

Dosavadní vítěze roku může v jeho posledním měsíci potkat dvojí osud. Buď je portfoliomanažeři budou chtít zařadit do svých "stájí", aby jimi mohli klientům šermovat před očima ("vítěze máme nakoupené, nebojte"), nebo se v jejich případě dočkáme realizace výrazných zisků. Oba výhledy mají svou oporu v historii, tak uvidíme.

Stojí také za zmínku, že letos je na konci listopadu mnohem méně firem, které posílily o stovky procent, než jich bylo ve stejném období loni. Celkový výkon hlavních indexů je o poznání horší, i když stále velice uspokojivý. Loni bylo v této době 217 akcií z indexu Russell 3000 od začátku roku silnějších o více než 100 %, 45 akcií dokonce o více než 200 %. Letos jsou tato čísla skromnější (37, respektive 9).

Zdroj: Deutsche Bank, Bespoke Investment Group

reklama
reklama