Slavný graf černých labutí: Největším strašákem je Evropa

| redakce

Každé tři měsíce zveřejňuje Société Générale graf "černých labutí". Jde o neočekávané jevy, které mají potenciál otřást finančními trhy. Podle banky je hlavním rizikem stav evropské ekonomiky a jeho další zhoršování.

Přestože tvrdé přistání čínské ekonomiky je stále významným rizikem pro světové trhy a ekonomiku, není už podle analytiků ze SocGen největší. Na první pozici negativních rizik se dostal další rozklad ekonomiky eurozóny, který má dle francouzské banky 30% pravděpodobnost.

"Trvá i velké množství geopolitických rizik. Pro finanční trhy je z nich nejnebezpečnější konflikt na Ukrajině," tvrdí analytici. Otřesům na trhu s energiemi kvůli rusko-ukrajinskému konfliktu přiřadili 5% pravděpodobnost. Dalšími riziky jsou tvrdé přistání Číny (20 %), dopad voleb ve Spojeném království (15 %) a výprodej amerických státních dluhopisů, který spustí finanční krizi (15 %).

Naopak pozitivní událostí by mohly být ještě nižší ceny ropy, které podpoří světový růst. Zároveň jsou ale rizikem. "Přestože jsou nízké ceny ropy pozitivní pro růst, mohou způsobit vyhrocení geopolitických konfliktů," píše se ve zprávě Société Générale. Pozitivní překvapivou událostí může být i politika v eurozóně, která bude podporovat vyšší růst.

SoGe: Černé labutě listopad 2014

Poznámka: Čím výše je labuť na křivce, tím je událost dle Société Générale pravděpodobnější. Čím je labuť větší, tím bude větší její dopad na světovou ekonomiku.

Zdroj: Société Générale

reklama
reklama