Trh vrací úder: Jak investovat po posledním "zemětřesení"

| redakce

Myslíte si, že jste pochopili vývoj na kapitálovém trhu? Jistě vám velice rád připomene, že nikdy nemůžete přestat počítat s překvapeními. Nic není jisté, to je jediná jistota, kterou máme. Raději bychom to měli přijmout, jinak nás trh bude srážet k zemi stále znovu. A nebudeme chápat, co nás to vlastně zasáhlo.

Mnohé součásti světové ekonomiky i fungování trhů lze analyzovat, ale investoři je nikdy nemohou plně pochopit a získat nad nimi kontrolu. Neviditelná nejistota bude vždy nedílnou součástí budoucnosti.

Významná role psychologie (na) trhu

V jednom konkrétním okamžiku může mít určitý ekonomický údaj, politická zpráva či informace z hospodářské a měnové politiky pozitivní dopad na náladu investorů, zatímco jindy může stejná informace působit opačně. Například uvolnění měnové politiky a velmi dobrá ekonomická data či dobrá data o vývoji zisků jsou často vnímána jako pozitivum. Pokud však není uvolnění měnové politiky ve srovnání s očekáváním dost rozsáhlé nebo pokud jsou aktuální (byť pozitivní) ekonomická data horší než očekávaná, může trhy snadno ovládnout negativní nálada.

Rovněž lidské emoce a interakce mohou na trhu vytvářet očekávání, která mohou být zcela odtržena od reality podkladových fundamentálních dat z ekonomiky a firem. Kolektivní změny nálady se mohou snadno přetavit ve volatilitu na trzích.

Tyto jevy často vytvářejí pohyby cen aktiv, které jsou obtížně pochopitelné, a to dokonce i zpětně. Velmi dobrým příkladem byl burzovní krach z 19. října 1987, kdy během jediného dne poklesl akciový index Dow Jones Industrial Average o neuvěřitelných 29,2 %. Pro tento pokles nebylo možné nalézt žádný fundamentální důvod. Takže je to těžké. Žijeme ve složitém světě, kde je potřeba očekávat neočekávané věci.

Poslední "korekce" a její efekt

Nedávný pokles na akciových trzích byl pozoruhodný, na pozadí podkladových fundamentálních dat však velmi obtížně vysvětlitelný. Určitou roli hrály obavy o evropskou ekonomiku a schopnost evropských činitelů zvládat deflační rizika a poskytnout tolik potřebný růstový stimul. Rovněž obavy o širší globální růst, obavy z šíření eboly i z vývoje v Číně podle všeho ovlivnily chuť investorů podstupovat rizika.

Žádný z těchto problémů však nebyl opravdu nový. Prudký pohyb trhu byl tak pravděpodobně z větší části tažen technickými faktory, jako jsou vybírání zisků, zvýšená zranitelnost trhu v souvislosti s oslabením poskytování likvidity a pesimismus mezi aktivními hráči na trhu.

"S ohledem na alokaci aktiv pro nás toto hodnocení korekce znamenalo, že jsme v posledních týdnech celkovou rizikovou expozici nesnižovali. Soustředili jsme se zejména na hledání dalších možných příležitostí, které se mohou objevit. Převážili jsme některé rizikové pozice v akciích ve prospěch realit a produktů využívajících spread (kreditní rozpětí) u nástrojů s pevným výnosem, například korporátních dluhopisů," říká Valentijn van Nieuwenhuijzen, stratég z ING Investment Management. "Po nedávném zemětřesení tedy upřednostňujeme vyvážený přístup zaměřený na držbu státních dluhopisů i výnosnějších rizikových aktiv."

Zdroj: NN Investment Partners (dříve ING Investment Management)

reklama
reklama