Současnost vejde do historie jako QE bublina

| Andrej Rády

Pozitivní dopady kvantitativního uvolňování na reálnou ekonomiku jsou sice přinejmenším diskutabilní, v pátek oznámené navýšení objemu programu odkupu cenných papírů japonskou centrální bankou ovšem vyvolalo na trhu oslavy. Japonsko přitom jeden ne zrovna úspěšný experiment s podobně uvolněnou měnovou politikou má. Historie se sice možná neopakuje, ale nenabízí alespoň občas užitečnou lekci?

V Japonsku probíhalo kvantitativní uvolňování (QE) dříve, než se v Americe Ben Bernanke chopil řízení své pomyslné helikoptéry. A vzhledem ke stavu japonské ekonomiky ještě v době před poslední velkou finanční krizí lze říci, že tamní program QE žádný zázračný úspěch neměl.

Jak v Japonsku (ne)funguje QE
Jak v Japonsku (ne)funguje QEZdroj: Zero Hedge

Na konci října trhy zažily strmou rally díky tomu, že japonská centrální banka navýšila objem QE. Pro spekulanty a tržní roboty důležitá zpráva. Pro ty, kdo sledují fundament, nepochybně také, jen toho jásotu je možná méně. Připomeňme už tak extrémně nízké výnosy japonských státních dluhopisů a stárnoucí populaci země vycházejícího slunce, která byla po desítky let zvyklá spořit si na důchod i s pomocí držení vládních dluhopisů.

Tito lidé teď marně vyhlížejí (při zadlužení Japonska právě díky domácím investorům) relativně bezpečný výnos z domácích bondů, což má zprostředkovaně dopad na spotřebu. A vyrábějte inflaci, když zároveň ohrožujete spotřebu.

Ve Spojených státech proti sobě stojí dva názory na kvantitativní uvolňování, alespoň pro zjednodušení. Jeden zdůrazňuje akciovou a dluhopisovou rally, nízkou nezaměstnanost a růst HDP. To vše Amerika má díky QE. Druhý názorový tábor zdůrazňuje, že ekonomické statistiky jsou rozporuplné, mimo jiné ukazuje na nízký růst mezd a míru participace na pracovním trhu; hodně lidí hledání práce zkrátka vzdalo. Chudí podle odpůrců QE dále chudnou a bohatí bohatnou. Sociální nerovnost narůstá.

Míra zaměstnanosti v USA
Míra zaměstnanosti v USAZdroj: Zero Hedge

QE bublina

Michaela Chadwicka si do jednoho ze zmíněných názorových proudů bez problémů zařadíte sami. "Centrální banky napříč světem bohužel jdou špatnou cestou," uvedl pro CNBC. "Opravdu potřebujeme QE, kdykoli se objeví nervozita? Neřeší se nic jiného než centrální banky, jejich podpora ekonomiky, případně politické sliby. Mě zajímají valuace, mám starost o spotřebitele. Situace nápadně připomíná rok 1999."

Dodal, že trhy jsou ve velké bublině, které se jednou bude říkat QE bublina. "Americké akcie jsou při současném ocenění zranitelné," varoval dále. V období sílícího dolaru nefavorizuje ani zlato.

Akciím (ne)pomáhají výsledky firem

Americké akcie se před víkendem vrátily na historický rekord. Analytici hovoří o zatím překvapivě silné výsledkové sezóně, obrat na trhu v polovině října ale nastal jednoznačně po spekulacích o možném prodloužení programu odkupu aktiv v USA, o kterém mluvil šéf saintlouiského Fedu James Bullard. Americké QE sice prodlouženo nebylo, den po jeho skončení ale dorazil na trhy čerstvý doping z Japonska. Je na řadě ECB? Spekulanti si dost možná nic jiného nepřejí.

Mimochodem, často slýcháme, jak dobré výsledky firem podporují akciový trh. Stratégové a zkušení investoři vás ale budou zároveň přesvědčovat, že vývoj na trhu souvisí především s očekáváními, ne s daty z minulosti. V takovém případě by ale akciová rally v druhé polovině října neměla žádnou logiku. Proč?

Za říjen očekávání ohledně zisku na akcii indexu S&P 500 ve 4Q2014 kleslo o 2,7 %, což je rychlejší pokles, než jaký byl průměr klesání odhadů v posledních letech. Je to posedmé za uplynulých 12 kvartálů, kdy americké akcie posílily v prvním měsíci daného čtvrtletí, ačkoli klesaly odhady ziskovosti firem v příslušném kvartálu. Tedy nic nového pod sluncem - akcie zpevňují, ačkoli zisk na akcii (fundament) má být horší. Za rally tedy nehledejme očekávání spojená s fundamenty firem, ale spíše tolikrát již omílané centrální banky.

S&P 500 a odhad zisku na akcii S&P 500 ve 4Q2014
S&P 500 a odhad zisku na akcii S&P 500 ve 4Q2014

Zdroj: CNBC, Zero Hedge, Bloomberg*

reklama
reklama