Burzovní kalendář (1. 12. - 5. 12. 2014)

| redakce

Indexy nákupních manažerů z celého světa, data z amerického trhu práce a Béžová kniha Fedu. Vyhodnocení Černého pátku (svátku všech milovníků slev), reakce ECB na obnovené zpomalení inflace v eurozóně, které nepřidává rychlý propad cen ropy, a její aktualizovaný ekonomický výhled. Reakce na výsledek nedělního švýcarského referenda o povinnosti tamní národní banky držet větší podíl rezerv ve zlatě. Rozhodování o úrokových sazbách nejen v eurozóně a Británii, ale také v Kanadě, Mexiku, Brazílii a Austrálii. Začátek prosince naznačí, zda má smysl očekávat do konce roku takzvanou Santa Claus rally.

Ropa

Pozornost investorů se na konci měsíce soustředila na zasedání OPEC ve Vídni 27. listopadu. Omezení produkce ropy oznámeno nebylo, na což ceny černého zlata reagovaly ve čtvrtek a v pátek dalším poklesem. Mluví se o cenové válce mezi tradičními producenty a například těžaři z amerických břidlicových ložisek. Výrazný propad ceny ropy zprostředkovaně dopadá i na inflační očekávání, tak důležitá pro politiku centrálních bank v čele s ECB.

Akciový trh reaguje zatím i proto relativně klidně - trpí sice akcie producentů ropy, daří se ale cenným papírům firem zaměřených na spotřebitele (on-line tržby v USA během Černého pátku vzrostly meziročně o 22 %, především díky meziročně lepší situaci na trhu práce a rostoucí důvěře v americkou ekonomiku). Spekulace na další možné uvolnění politiky ECB akciím obecně pomáhají, těží z nich i americký dolar.

OPEC těžbu ropy neomezí, ceny černého zlata letí dolů OPEC těžbu ropy neomezí, ceny černého zlata letí dolů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) svou těžbu ani přes pokračující prudký pokles cen omezovat nebude. ... Levná ropa dopadne na producenty. Investice v celém sektoru mohou být výrazně omezeny v zájmu zachování dividend Levná ropa dopadne na producenty. Investice v celém sektoru mohou být výrazně omezeny v zájmu zachování dividend Pokračující propad cen ropy na světových trzích ohrožuje budoucí investice řady producentů v řadě regionů. ...

USA

Americké akciové trhy mají za sebou úspěšný měsíc zakončený zkráceným obchodním týdnem s dalším, byť mírným, posunem historických rekordů. V novém týdnu se od akcií čeká možná opatrné vyčkávání na čtvrteční rozhodnutí ECB a páteční data z trhu práce, pro výraznější pokles aktuálně ale chybějí důvody. Růst vstříc dalším maximům by ale měl být spíše pozvolný.

Americké akcie v pátek převážně stagnovaly, energetické tituly ale krvácely. Za celý měsíc indexy přidaly přes dvě procenta Americké akcie v pátek převážně stagnovaly, energetické tituly ale krvácely. Za celý měsíc indexy přidaly přes dvě procenta Americké akcie zahájily zkrácenou páteční obchodní seanci mírně v plusu. Poté se ale tři nejsledovanější ... Týden na trzích podle burzovních grafů: Další série maxim prodloužila býčí závod Týden na trzích podle burzovních grafů: Další série maxim prodloužila býčí závod Za zkrácený obchodní týden si index S&P 500 připsal zisk 0,25 %, za celý listopad ...

Na začátku prosince budou náladu na trhu vedle zmíněné ropy ovlivňovat mimo jiné důležitá makrodata. Úvod týdne bude patřit indexům nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, kde se čeká mírné zpomalení růstu. V úterý budou oznámeny prodeje aut, kde se čeká za listopad stagnace na anualizovaných 16,5 milionu prodaných vozů. Mírně meziměsíčně vyšší by měly být stavební výdaje za říjen.

Středa bude patřit počtům žádostí o hypotéku, statistice tvorby pracovních míst v soukromém sektoru podle průzkumu ADP (odhad listopad: 225 tisíc, říjen: 230 tisíc), indexům nákupních manažerů ve službách (čeká se mírné zlepšení indexu ISM na 57,3 bodu ze říjnových 57,1 bodu). Ve středu budou oznámeny také náklady a produktivita práce za třetí kvartál, odpoledne pak vyjde takzvaná Béžová kniha Fedu, která pravidelně monitoruje situaci v jednotlivých regionech USA. Od té po překvapivě silnějším růstu HDP ve třetím kvartálu lze očekávat spíše pozitivní hodnocení stavu ekonomiky.

Ve čtvrtek budou oznámeny listopadové tržby maloobchodních řetězců a počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 295 tisíc nových, předchozí týden: 313 tisíc nových). V pátek se pak investoři budou chystat na data z trhu práce za listopad (odhady: 230 tisíc nových míst mimo zemědělství, 225 tisíc nových míst v soukromém sektoru, růst hodinové mzdy o 0,2 % meziměsíčně, míra nezaměstnanosti 5,8 %, říjen: 214 tisíc, 209 tisíc, 5,8 %, +0,1 %). Vedle toho budou oznámeny podnikové objednávky (za říjen očekáván meziměsíční pokles o 0,3 % po předchozích -0,6 %), růst spotřebitelských úvěrů za říjen (odhad: +16,8 miliardy USD, září: +15,9 miliardy USD) a obchodní bilance USA za říjen (odhad: -41 miliard USD, září: -43 miliard USD).

Americká ekonomika podle zpřesněných dat ve třetím čtvrtletí expandovala více, než se čekalo Americká ekonomika podle zpřesněných dat ve třetím čtvrtletí expandovala více, než se čekalo Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí podle zpřesněného odhadu expandovala tempem 3,9 % meziročně. První rychlý ...

S blížícím se koncem roku narůstá počet analytických a strategických výhledů na rok 2015. Pro akcie by podle většiny trhu měl být spíše pozitivní. Podobný názor mají experti i na závěr roku 2014. Americké akcie by měly být podporovány zatím stále rekordně nízkými úrokovými sazbami při současném solidním růstu ekonomiky (v týdnu má naplánováno veřejná vystoupení řada členů Fedu, jejich slova trh jako vždy budou velice zajímat), který by se měl pozitivně projevovat v ziskovosti společností.

Že trh není v bublině? Nasdaq je na historickém maximu, i když zatím jen na měsíčním grafu Že trh není v bublině? Nasdaq je na historickém maximu, i když zatím jen na měsíčním grafu Americké akcie mají za sebou několik úspěšných týdnů a indexy S&P 500 a Dow jsou ... S&P 500 v roce 2015 zamíří nad 2 300 bodů, tvrdí John Stoltzfus z Oppenheimer & Co. Býčí trh podle dalšího stratéga potrvá ještě 14 let S&P 500 v roce 2015 zamíří nad 2 300 bodů, tvrdí John Stoltzfus z Oppenheimer & Co. Býčí trh podle dalšího stratéga potrvá ještě 14 let Stratég ze společnosti Oppenheimer považuje akcie za stále atraktivní aktivum a pro index S&P 500 ... Akciový výhled Goldman Sachs: S&P 500 v roce 2015 jen na 2 100 bodech Akciový výhled Goldman Sachs: S&P 500 v roce 2015 jen na 2 100 bodech Akciový stratég Goldman Sachs David Kostin představil svůj výhled vývoje indexu S&P 500 na rok ... Gundlach: Fed možná zvýší sazby jen proto, že se to od něj čeká. A uvidí, co to udělá Gundlach: Fed možná zvýší sazby jen proto, že se to od něj čeká. A uvidí, co to udělá Dluhopisový guru Jeffrey Gundlach z DoubleLine Capital v pondělním rozhovoru pro CNBC uvedl, že americká ...

Evropa

Evropské akcie mají za sebou velice úspěšný měsíc. Zakončily ho smíšeně, když britský akciový index FTSE 100 klesl za týden o 0,33 % na 6 722,62 bodu, německý DAX vzrostl o 2,55 % na 9 980,85 bodu a francouzský CAC 40 přidal 0,93 % na 4 390,18 bodu. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 přidal za pět obchodních dní 1,78 %. Za listopad FTSE 100 přidal 2,78 %, DAX posílil o 7,01 %, CAC 40 vzrostl o 3,65 % a DJ EuroStoxx 50 zpevnil o 4,42 %.

Německý DAX se dostal na dohled hladině 10 000 bodů. Útok na historické rekordy je tedy opět živým tématem.

Evropské akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý měsíc ale slušně posílily Evropské akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý měsíc ale slušně posílily Obchodování na hlavních evropských akciových trzích v pátek skončilo jen s minimálními změnami oproti předchozímu ...

Neděle 30. listopadu je ve Švýcarsku ve znamení tří referend - vedle toho o povinnosti centrální banky držet ve zlatě minimálně 20 % rezerv jde o daně pro bohaté cizince a o imigraci. V pondělí budou investory nejvíce zajímat indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v jednotlivých zemích i za celou měnovou unii, o pozornost si řekne také italský HDP za třetí kvartál. V úterý eurozóna přidá statistiky výrobních cen. Středa pak bude na makrodata bohatá, když vedle indexů nákupních manažerů ve službách vycházejí také údaje o vývoji HDP a maloobchodních tržeb v eurozóně.

Ve stínu ropy se přiblížilo důležité švýcarské referendum. Bude muset národní banka stahovat zlato do domácích sejfů? Ve stínu ropy se přiblížilo důležité švýcarské referendum. Bude muset národní banka stahovat zlato do domácích sejfů? Trochu ve stínu padající ceny ropy a rozhodnutí OPEC bojovat s americkými těžaři z břidlice ...

Čtvrtek se ponese ve znamení zasedání ECB a Bank of England. Od britské měnové autority se změna politiky zatím stále nečeká, guvernér Mark Carney se nedávno nechal slyšet, že britská ekonomika navzdory oživení zatím stále potřebuje podporu národní banky.

Od ECB toho investoři čekají výrazně více. Vedle aktualizace (velice pravděpodobně zhoršení) ekonomické prognózy část trhu spekuluje také o možnosti oznámení dalších opatření na podporu evropské ekonomiky a inflace. Nákupy státních dluhopisů ale zatím nejspíše oznámeny nebudou - banka teprve nedávno spustila odkupy balíků úvěrů a krytých dluhopisů, sazby drží rekordně nízko a bankám nabízí výhodné několikaleté půjčky. Trh se státními dluhopisy zemí eurozóny ale jednoznačně spekuluje na budoucí spuštění kvantitativního uvolňování zahrnujícího i vládní bondy. I částečná zdrženlivost ECB, pokud jde o výhled dalších opatření směrem k uvolnění měnové politiky, by mohla v závěru týdne podpořit euro v páru s americkým dolarem.

Vedle Evropské centrální banky budou na globální úrovni podstatná rozhodnutí měnových autorit v Austrálii (úterý), Kanadě, Brazílii, Polsku (všechny ve středu) a Mexiku (pátek).

Draghi: Nedostatečné reformy jsou hrozbou pro eurozónu Draghi: Nedostatečné reformy jsou hrozbou pro eurozónu Neschopnost uskutečnit ekonomické reformy a ochránit slabší členské země by mohla poškodit "nezbytnou soudržnost" eurozóny. ... ECB možná už v prvním čtvrtletí rozhodne o nákupu vládních bondů ECB možná už v prvním čtvrtletí rozhodne o nákupu vládních bondů Evropská centrální banka (ECB) by mohla už v prvním čtvrtletí příštího roku rozhodnout, zda podpoří ... Meziroční tempo inflace v eurozóně v listopadu kleslo na 0,3 % Meziroční tempo inflace v eurozóně v listopadu kleslo na 0,3 % Růst spotřebitelských cen v eurozóně v listopadu mírně zpomalil. Index spotřebitelských cen se meziročně zvýšil ...

V pondělí by měl o politice NATO vůči Rusku promluvit generální tajemník aliance Jens Stoltenberg (ministři zahraničí členských států se sejdou v úterý, vedle Ukrajiny budou řešit také dění v Afghánistánu a postup vůči Islámskému státu). Na úvod týdne ruský prezident Vladimir Putin navštíví Turecko, státní návštěvu Francie má naplánovanou španělský premiér Mariano Rajoy.

Ve středu britský ministr financí George Osborne promluví v parlamentu a oznámí rozpočtové plány. Do voleb zbývá pět měsíců. Ve čtvrtek pouze ve stínu zasedání centrálních bank vyjde údaj o nezaměstnanosti ve Francii ve třetím kvartálu.

V pátek nevycházejí významná makrodata v západní Evropě, bez zajímavosti ale jistě nebude například inflace na Ukrajině a statistika devizových rezerv tamní centrální banky. Ve Frankfurtu vystoupí veřejně největší "opozičník" v radě ECB, šéf Bundesbank Jens Weidmann. Budou aktualizovány kreditní ratingy zemí jako Kypr, Irsko, Itálie, Lotyšsko, Švédsko nebo Turecko.

Slavný graf černých labutí: Největším strašákem je Evropa Slavný graf černých labutí: Největším strašákem je Evropa Každé tři měsíce zveřejňuje Société Générale graf "černých labutí". Jde o neočekávané jevy, které mají ... Příležitost pro evropské akcie: Evropa v dobrém slova smyslu překvapuje Příležitost pro evropské akcie: Evropa v dobrém slova smyslu překvapuje Nálada ohledně ekonomického oživení v Evropě příliš dobrá není. Přesto poslední data uchystala starému kontinentu ... Evropská komise chce povzbudit investice za 315 miliard eur, vytvoří nový fond Evropská komise chce povzbudit investice za 315 miliard eur, vytvoří nový fond Evropská komise chce vytvořením nového fondu s kapitálem ve výši 21 miliard eur během následujících ...

Dění na pražské burze a přehledné tabulky dat očekávaných v prvním prosincovém týdnu najdete na další straně.

  • 1
  • 2
reklama
reklama