Co musíte ráno vědět (5. listopadu)

| redakce

Jak se v úterý dařilo akciovým trhům v Evropě i zámoří, jak vidí budoucnost starého kontinentu Evropská komise a která whisky je nejlepší na světě? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý uzavřely smíšeně, trh nadále bojoval s výrazným poklesem cen ropy

Americké akciové trhy v první polovině úterního obchodování klesaly. Dolů je táhly zejména cenné papíry firem z odvětví energetiky, které se dostaly pod zvýšený tlak kvůli pokračujícímu výraznému poklesu cen ropy. Ve druhé polovině obchodní seance nicméně většina akcií část ztrát smazala, a index Dow dokonce uzavřel mírně v plusu. Dow posílil o 0,10 % na 17 383,84 bodu. Širší S&P 500 naopak oslabil o 0,28 % na 2 012,10 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,33 % na 4 623,64 bodu. Osm z deseti hlavních sektorů v úterý oslabilo. Nejvíce zlevnily energetické tituly, akcie ze sektoru základních materiálů a cenné papíry z odvětví cyklického spotřebního zboží. V zelených číslech skončily pouze sektor necyklického spotřebního zboží a průmyslové odvětví. Index volatility VIX vzrostl o necelá dvě procenta na 15 bodů a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o jeden bazický bod na 2,34 %.

Současnost vejde do historie jako QE bublina

2. Evropské akcie v úterý ztrácely kvůli predikci Evropské komise

Evropské akcie v úterý po zveřejnění nové predikce Evropské komise zamířily do červených čísel. Náladě na trzích nepomohly ani klesající ceny ropy. Britský FTSE 100 odepsal 0,52 %, francouzský CAC 40 1,52 % a německý DAX 0,92 %. Regionální Stoxx Europe 600 odevzdal necelé procento. Nad nulou zakončil jen realitní sektor, zbývající odvětví v čele s ropným sektorem a bankami ztrácela. Akcie společnosti Hugo Boss odepsaly téměř 5 %, když firma snížila predikci růstu tržeb v letošním roce na 6-8 %, dříve predikovala vysoký jednociferný růst. Snížení společnost zdůvodnila slabší poptávkou v Evropě. Nedařilo se ani cenným papírům francouzské firmy L'Oréal. Ty ztratily přes procento, když společnost ohlásila 2,3% meziroční růst tržeb ve třetím kvartálu, ačkoli trh počítal s 3,8% růstem. Předseda správní rady Jean-Paul Agon navíc prohlásil, že letošní rok bude nejspíše nejslabší od roku 2009.

Rusko: Příležitost, která utekla mezi prsty

3. Pražská burza v úterý neudržela počáteční zisky a spadla do červených čísel

Index PX odepsal 0,18 % na 973,03 bodu. Burzu v úterý stáhly akcie společnosti ČEZ, které odepsaly 0,66 %, a bankovní tituly - Komerční banka oslabila o 0,81 % a Erste Group Bank o 1,39 %. Nedařilo se ani O2 C.R., která ztratila 0,56 % poté, co Erste snížila doporučení na akcie firmy z "kupovat" na "redukovat" při cílové ceně 225 Kč. V úterý titul uzavřel obchodování na 246,60 Kč. Naopak cenné papíry Fortuny připsaly 4,17 % v reakci na potvrzení doporučení "kupovat" ze strany UniCredit, která zvýšila cílovou cenu o 5,7 % na 149 Kč. V úterý akcie Fortuny uzavřely na 126,20 Kč.

Česká výsledková sezóna za 3Q2014: Co čekat od firem z pražské burzy (+ přehled výsledků)

4. Očekávané události

Středa se ponese ve znamení indexů nákupních manažerů v sektoru služeb a kompozitních indexů. Dozvíme se data například za Španělsko, Itálii, Francii, Německo, eurozónu, Spojené království i Spojené státy (odhady naleznete ZDE). Eurostat navíc vydá zprávu o maloobchodních tržbách za září (odhad: -0,8 % meziměsíčně, +1,5 % meziročně) a ve Spojených státech budou investoři sledovat čísla o zaměstnanosti podle agentury ADP (odhad říjen: 220 tisíc nových pracovních míst), která by mohla předznamenat páteční souhrnná data za celou ekonomiku. Budou se také hodnotit výsledky amerických voleb. Hospodářské výsledky ve středu oznámí mimo jiné Time Warner, Chesapeake Energy, Duke Energy, QUALCOMM, CenturyLink, CBS, News Corp, Tesla Motors, v Evropě Lafarge a ING (očekávané výsledky naleznete ZDE). Co všechno nabídne na události nabitý týden, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ekonomiku EU letos podle Evropské komise čeká jen slabý růst

V celé Evropské unii i eurozóně předpokládá Evropská komise pro letošní rok jen slabý hospodářský růst o 1,3 a 0,8 procenta hrubého domácího produktu. Plyne to z pravidelné podzimní makroekonomické prognózy, kterou zveřejnila Evropská komise. Příští rok by mělo nastat pomalé zvýšení na 1,5 % pro EU jako celek a 1,1 % pro země platící společnou měnou.

Česká ekonomika letos podle prognózy Evropské komise poroste o 2,5 %

6. Merkelová stále nevidí důvod k rušení sankcí proti Rusku

Německá kancléřka Angela Merkelová stále nevidí žádný důvod pro zrušení evropských sankcí proti Rusku. Sankce sice zatěžují i německé podniky, tlak na Rusko ale podle premiérky může přispět k vytvoření předvídatelného mezinárodního prostředí, které je z dlouhodobé perspektivy nutné pro udržování obchodních vztahů. Merkelová to v úterý řekla na Dni německých zaměstnavatelů.

7. Deficit obchodní bilance Spojených států se v září prohloubil o 7,6 % na čtyřměsíční maximum

Deficit obchodní bilance Spojených států se v září prohloubil na čtyřměsíční maximum 43 miliard dolarů. Očekávalo se přitom, že se deficit zvýší jen na 40,2 miliardy z 40,1 miliardy dolarů. Export klesl nejprudčeji od února letošního roku kvůli slabší poptávce z Evropy, Latinské Ameriky a Japonska, zatímco import byl stejný jako v srpnu.

8. Němečtí strojvůdci vyhlásili stávku od čtvrtka do pondělí

Strojvůdci největšího německého železničního dopravce Deutsche Bahn (DB) vyhlásili stávku v osobní dopravě od čtvrtečních 02.00 do pondělních 04.00 SEČ. Několikadenní protestní akce zasáhne regionální i dálkové vlaky. Patrně se projeví i na spojení Německa s Českem, stejně jako předchozích pět kratších stávek na německé železnici, které strojvůdci uspořádali od konce srpna.

9. Nejbohatším Slovákem zůstal Andrej Babiš

Český ministr financí Andrej Babiš, který se narodil v Bratislavě, si podle časopisu Forbes udržel pozici nejbohatšího Slováka. Babiš coby majitel skupiny Agrofert a šéf politického hnutí ANO disponuje podle nejnovějšího vydání slovenské edice časopisu majetkem za 2,04 miliardy eur. Loni to bylo 1,54 miliardy eur.

10. Počet nezaměstnaných ve Španělsku klesl nejvíce za 16 let

Počet registrovaných nezaměstnaných ve Španělsku podle sezónně upravených údajů klesl v říjnu ve srovnání s předchozím měsícem o 19 393, což byl nejvyšší pokles pro tento měsíc od roku 1998. Počet nezaměstnaných se snížil již třetí měsíc za sebou. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo španělské ministerstvo práce.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Skotská whisky už není nejlepší na světě, nedostala se ani mezi top 5

Nejlepší whisky na světě je podle nového hodnocení znalce Jima Murrayho, který v příštím týdnu vydá Whisky Bible pro rok 2015, japonská Yamazaki Single Malt Sherry Cask 2013. Murray japonské whisky udělil 97,5 bodu ze sta díky excelentní vůni a lehce kořeněnému závěru. Yamazaki je první a nejstarší japonská palírna založená v roce 1923. Poprvé v historii se mezi pět nejlepších whisky nedostala žádná skotská palírna, uvádí Daily Mail, který získal Murrayho "Bibli" s předstihem. Skotská whisky přitom žebříčkům kralovala ve dvou z předchozích tří let. V roce 2012 to byla 21letá single malt z palírny Old Pulteney a v roce 2014 Glenmorangie Ealanta. Whisky Bible vychází každoročně od roku 2003 a nyní nabízí důkladné hodnocení 4 500 druhů whisky.

reklama
reklama