El-Erian: Oživení akciového trhu investory potěšilo, není ale důvod jásat

| redakce

Rally akciového trhu v druhé polovině října byla rychlá a silná. Za dva týdny vzrostl S&P 500 o 8 %, čímž více než vykompenzoval ztráty z předchozích čtyř týdnů. Mohamed El-Erian, hlavní ekonomický poradce Allianz a bývalý šéf PIMCO, varuje investory, aby se neradovali předčasně.

Během zotavení padly velmi rychle nové rekordy. Vývoj tak překvapil všechny, kteří očekávali dlouhodobější proces tržní konsolidace po růstu o 19 % za uplynulý rok a o 44 % za dva poslední roky. K překvapení ještě přispívá to, že silné oživení přišlo v kontextu omezování stimulace Fedu a zhoršujících se obav ohledně růstu světové ekonomiky.

**K říjnovému obratu přispěly čtyři faktory. Zaprvé, solidní korporátní výsledky s průměrným růstem zisků na akcii o 10 % předčily očekávání analytiků. Zadruhé, investorům se naskytla příležitost nakupovat při korekci za výhodné ceny (což je strategie, která se opakovaně vyplatila). Zatřetí, firmy seděly (a stále sedí) na hromadách hotovosti. A začtvrté, Bank of Japan se neočekávaně rozhodla zvýšit objem monetární stimulace.

Působivé a prudké zotavení amerických akcií ve tvaru "V" nekopírovaly všechny trhy. V případě amerických vládních dluhopisů bylo částečné, zcela pak chybělo u ropy, jejíž ceny zakončily měsíc s 11% propadem.

Divergenci vývoje trhu s ropou od akcií pomáhají vysvětlit pro energetický sektor specifické faktory. Jde například o obnovení dodávek ropy z Libye, které podpořilo již aktuálně silnou produkci. Částečně také ustoupila geopolitická rizika. Letecké útoky proti Islámskému státu snížily obavy ohledně budoucích výpadků v dodávkách z Iráku.

Citlivost cen ropy na zvýšení stimulů centrálních bank (nejprve z Japonska, dále z Evropy) byla mnohem méně zřetelná kvůli menšímu než očekávanému dopadu politik na ekonomický růst a rizikový apetit. Současně poptávku po ropě podrývá zpomalující světová ekonomika. USA a Spojené království sice jsou na cestě vzhůru, ale poslední data ohledně výrobní aktivity z Číny investory zklamala.

Investoři mají dobrý důvod jásat ze silného akciového oživení z minulých dvou týdnů. Jejich nadšení by je ale nemělo zcela zaslepit, protože v určitém bodě bude potřeba pro potvrzení aktuálních rostoucích cen zlepšení fundamentů.

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama