Jak přežít bubliny? Panikařte dříve než ostatní

| redakce

John Hussman nedávno tvrdil, že americké, potažmo světové akcie již nedosáhnou na nová maxima a že trhy čeká propad o desítky procent. Svou vizi neodvratného poklesu akciových indexů nevzdává ani tváří v tvář novým maximům. Na centrálních bankách nenechává nit suchou.

"Normální Američan, Evropan nebo Japonec je na tom nyní ekonomicky hůře než před krizí, na akciových rekordech živených penězi z centrálních bank vydělává úzká skupina lidí a institucí," říká známý kritik Fedu. "Celý ten obchod je založen na víře v to, že se později najde ještě větší hlupák, který předražená aktiva odkoupí za ještě vyšší cenu."

Navýšení programu kvantitativního uvolňování v Japonsku považuje za akt zoufalství. "Lidé to časem pochopí, což způsobí, že QE bude kontraproduktivní. Proč? Protože drobní investoři budou dále utíkat k bezpečným investicím, které jsou lepší náplastí na zoufalství než riziková aktiva. Peníze, ačkoli jich Bank of Japan bude dodávat více, se budou méně hýbat, obnovené deflační tlaky pak na sebe nenechají dlouho čekat," uvažuje Hussman.

Nekritizuje přitom jen kvantitativní uvolňování, ale i mimořádně nízké úrokové sazby. Ty podle něj na trh lákají velké množství spekulantů a "lovců výnosů", kteří by jinak zůstávali se svými penězi na jiných trzích. Přitom zatím ani při nízkých úrocích centrálních bank není patrné žádné výrazné oživení na poli úvěrů, a to v USA ani eurozóně. "Jediná aktivita, u které je cítit podpora ve formě nízkých sazeb, jsou finanční transakce," upozorňuje investor.

Jak zabránit tomu, aby bublina vybouchla i s naším portfoliem?

"Musíte si vybrat, jestli chcete vypadat jako blázen před kolapsem trhu, nebo až po něm," nabízí zajímavé zamyšlení známý pesimista, pokud jde o zásahy centrálních bank do trhu.

Přeloženo, panikařte dříve, než začnou panikařit všichni. Prodáte tak své cenné papíry ještě za vysoké ceny a "schováte se do hotovosti". Akciové trhy jsou podle Hussmana výrazně nadhodnocené.

Zdroj: hussman.net

reklama
reklama