5 tajemství úspěchu nejlepších investorů

| redakce

Mistři investování a profesionální tradeři využívají nespočet různých taktik a strategií. Ti nejbohatší využívají aktivistického investování nebo obchodují tak podivné finanční nástroje, jakým průměrný investor nedokáže porozumět. Naštěstí tu máme Warrena Buffetta, Petera Lynche nebo George Sorose, kteří své triky ochotně sdílejí s ostatními. S následující pěticí tipů můžete vybudovat portfolia, která porazí trh.

1. Odvaha být kontrariánem

Šéf Berkshire Hathaway Warren Buffett, možná největší hodnotový investor všech dob, se drží psychologie, která je naprosto odlišná od způsobu, jakým přemýšlejí o akciovém trhu ostatní. Buffett považuje velké tržní poklesy za příležitosti, ne za životní tragédie.

Například 1. října letošního roku ztratil Dow 238 bodů ve chvíli, kdy Wall Street panikařila z eboly, horšího ekonomického růstu nebo bůhvíčeho. Následující den se Věštec z Omahy objevil na CNBC a hrdě prohlásil, že během korekce skupoval akcie. Ještě známějším jeho počinem je ten, kdy se s Berkshire Hathaway rozhodl pomoci investiční bance Goldman Sachs během krize v roce 2008. Nejenže si zajistil masivní akciový podíl v této bance, ročně mu z této investice plyne 500 milionů USD na dividendách.

Nejlepší investoři se vyhýbají davovému smýšlení. Pokud budete vnímat poklesy trhu jako příležitosti, ne porážky, máte částečně vyhráno.

2. Poznejte své silné stránky

Podobně jako má své hlavní konkurenty většina firem, má je i většina investorů. Peter Lynch, jedna z legend růstového investování, se proslavil svou tržní mantrou "investujte do toho, co znáte". Lynch si investorské triky osvojil během své 13leté praxe manažera Fidelity Magellan Fund s průměrnými ročními výnosy 29 % mezi lety 1977 a 1990. S oblibou investoval do firem, které potkával během svého každodenního života. Na vítěze narazil při různých zájmových aktivitách.

Využijte své unikátní schopnosti nebo zájmy ve stejné míře jako hvězdy investování. Pokud jste technologicky zběhlí, pravděpodobně zpozorujete některé trendy, které Wall Street zachytí až se zpožděním.

3. Zájem a vášeň

Přístup Petera Lynche "investujte do toho, co znáte" má jedno riziko. To, že jste fanouškem určité značky nebo firmy, nemusí automaticky znamenat, že ostatní s vámi nadšení sdílejí. Lynch se nejdříve zamiloval do Applu, když jeho děti v 80. letech zbožňovaly jeho počítače. Jeho obliba kávy Dunkin' Brands ho vedla k investici do této akcie, což skončilo velkým úspěchem. V obou případech využil Lynch svůj zápal pro věc. Miloval svou práci a byl ochoten věnovat víkendy a volný čas studiu výkazů hospodaření a návštěvám manažerů obou firem.

Nikdo z nejlepších investorů si na živobytí nevydělal investicemi s polovičatou prací, bez let tvrdé dřiny a tvorby analýz. Úspěch na trhu vychází ze soustavné práce, ne pouze ze dvou povedených velkých obchodů.

Být zapálený do investování a pozorovat velké příležitosti kdekoli, kde se mohou objevit, je zcela zásadní pro překovávání benchmarku.

  • 1
  • 2
reklama
reklama