Co se to na evropském trhu děje? Akcie nemají třetí cestu

| redakce

Výsledky firem jsou považovány za velice důležitý faktor při určování ceny akcií. Je tedy opravdu divné, že v Evropě vůbec nejdou výsledky ruku v ruce s vývojem na burzách.

V Evropě se toho děje hodně. Ekonomika se noří pod hladinu, růst HDP v 2. čtvrtletí byl v eurozóně jen 0,1 %, inflace zůstává blízko nuly na 0,4 %. To vytvořilo hádanku pro centrální bankéře, jak správně zareagovat a podpořit růst a inflaci. A to dává trhům naději, že ECB touto svou snahou podpoří ceny aktiv. A protože akcie v Evropě ještě stále letos mnoho dobrého nezažily, překonává nyní růst jejich cen firemní výsledky.

Hlavní ekonom Pantheon Macroeconomics pro Evropu Claus Vistesen zveřejnil následující graf, který dokazuje, že ceny akcií mdlé výsledky ignorují. A není to otázka posledních několika měsíců, je to dlouhodobý fakt. "Kde jsou evropské zisky?" ptá se.

Rozdíl mezi růstem zisků (tmavě modrá) a růstem cen akcií (světle modrá)
Rozdíl mezi růstem zisků (tmavě modrá) a růstem cen akcií (světle modrá)

"Debata o evropských akciích je velice živá. Zaslechneme, že 'akcie jsou velmi levné, musíte nakupovat', ale také 'Evropa se stává novým Japonskem'," dodává Vistesen.

Ironií je to, že investoři chtějí vidět Evropu (alespoň z pohledu měnové politiky) jako Japonsko. Populární investicí dneška se stala sázka na růst cen evropských akcií a na oslabení eura. To výrazně připomíná stanovisko investorů z roku 2012, kdy se říkalo "kupujte japonské akcie a prodávejte jeny".

Investoři si zkrátka myslí, že ECB začne s kvantitativním uvolňováním a bude nakupovat státní dluhopisy evropských zemí, euro bude v důsledku toho oslabovat a ceny akcií porostou. Důkazem tohoto uvažování je čtvrteční přímá reakce na vystoupení šéfa ECB Maria Draghiho, který oznámil připravenost k dalšímu uvolňování měnové politiky.

Jenže stále je ve hře zmíněný velký rozdíl mezi zisky firem a cenami akcií, který se nutně musí projevit, ať ECB udělá cokoli. "Propast mezi růstem zisků a cen akcií se stále rozšiřuje. Musí být nutně zaplněna vyšším růstem zisků nebo poklesem cen," upozorňuje Vistensen. Nebo si snad myslíte, že pro evropské akcie existuje třetí cesta?

Zdroj: Pantheon Macroeconomics

reklama
reklama