Burzovní kalendář (10. 11. - 14. 11. 2014)

| redakce

V USA se investoři kromě výsledků hospodaření dalších amerických firem dozvědí také údaje o maloobchodních tržbách. V Evropě vyjdou finální čísla o inflaci a předběžný údaj o HDP za třetí čtvrtletí. V Česku investory čeká smršť výsledků, údaje o hospodaření zveřejní O2 Czech Republic, ČEZ, Pivovary Lobkowicz, NWR a Philip Morris ČR.

USA

10/11 až 14/11 Výsledková sezóna (D.R. Horton, Macy's, Cisco Systems, Wal-Mart Stores)

12/11 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad září: +0,2 % meziměsíčně, srpen: +0,7 %)

13/11 JOLTS - otevřené pracovní pozice (odhad září: 4,85 milionu, srpen: 4,835 milionu)

13/11 Měsíční zpráva o rozpočtu (odhad říjen: -111,7 miliardy USD)

13/11 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 282 tisíc nových, předchozí: 278 tisíc nových a 2,348 milionu pokračujících)

13/11 Projev šéfky Fedu Janet Yellenové

14/11 Maloobchodní tržby (odhad říjen: +0,2 % meziměsíčně, září: -0,3 %)

14/11 Index dovozních cen (odhad říjen: -1,8 % meziměsíčně, září: -0,5 %)

14/11 Index vývozních cen (odhad říjen: -0,2 % meziměsíčně, září: -0,2 %)

14/11 Podnikové zásoby (odhad září: +0,3 %, srpen: +0,2 %)

14/11 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (FLASH, odhad listopad: 87,5 bodu, říjen: 86,9 bodu)

Index Dow v uplynulém týdnu posílil o 1,04 % na 17 573,93 bodu a S&P 500 přidal 0,66 % na 2 031,92 bodu. Oba indexy se tak dostaly na nové rekordní zavírací hodnoty. Nasdaq se udržel těsně nad hladinou s růstem o 0,03 % na 4 632,53 bodu.

"Výhled se nemění. Nastavení grafu i indikátory jsou býčí, prudký růst ale může prakticky kdykoli vyvolat opačnou reakci a spustit rychlou korekci, byť krátkodobou. Případný návrat indexu S&P 500 pod 2 000 bodů zvýší riziko hlubší korekce," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Ohledně akciového trhu panuje očekávání, že se ekonomická data budou nadále zlepšovat, úrokové sazby příliš nevzrostou a firemní zisky se budou zvyšovat.

"Spotřebitelská nálada se zlepšuje. Ekonomická data jsou dobrá, především data z trhu práce. Akcie mají v plachtách dobrý vítr. Listopad historicky startuje nejlepších 6 měsíců v roce, lidé se na konci roku cítí lépe," říká Daniel Greenhaus z BTIG.

Nejdůležitějšími makroekonomickými daty nového týdne budou maloobchodní tržby, kde se očekává růst o 0,2 %, respektive o 0,4 % bez aut, benzinu a stavebního materiálu. K tomu oznámí čísla o hospodaření za 3Q2014 velké maloobchodní řetězce jako Wal-Mart, Macy's či Nordstrom. Sledované budou především jejich výhledy před "vánočním" čtvrtým kvartálem.


Přehled očekávaných výsledků příštího týdne najdete ZDE.


Trh přitom nelpí na tom, že by čísla z ekonomiky musela být úplně skvělá. Pro investory jsou nejlepší dobrá čísla, která však nejsou velkým pozitivním překvapením. Vítané jsou tedy zprávy podobné statistice o zaměstnanosti z uplynulého týdne. Podle ní americká ekonomika v říjnu vytvořila 214 tisíc pracovních míst proti očekávaným 230 tisícům. To investory uklidnilo, existovaly totiž obavy, že číslo bude až příliš dobré a přiměje Fed dříve zvýšit úrokové sazby.

Investory teď trápí pomalý růst mezd a nízká inflace. "Pozornost se z čísel o růstu a zaměstnanosti, která jsou dobrá, soustředí na mzdy a inflaci. Fed má ještě co vysvětlovat," říká Ward McCarthy ze společnosti Jefferies. Příští týden promluví k trhům šéfka Fedu Janet Yellenová a další členové rady guvernérů - Stanley Fischer, Charles Plosser a James Bullard.

Výsledková sezóna se blíží k závěru a investoři cítí uspokojení, protože odhady překonalo nejvíce firem od roku 2010. Někteří analytici však tvrdí, že investoři brzy toto uspokojení přehodnotí. Odhady sice překonalo 66 % firem, jenže velká část z nich jen těsně. Když odečteme podniky, které překonaly odhady o méně než 5 %, sníží se podíl úspěšných společností na 43 %. "To může znamenat, že se stále více společností snaží upravovat hranici, která se od nich čeká, aby zamaskovaly slabá čísla. Všimněte si, že akcie firem, jež překonají odhady jen o 5 % a méně, po oznámení výsledků klesají," říká Pankaj Patel z Evercore ISI.

Jak přežít bubliny? Panikařte dříve než ostatní Jak přežít bubliny? Panikařte dříve než ostatní John Hussman nedávno tvrdil, že americké, potažmo světové akcie již nedosáhnou na nová maxima a ... Systém zombií aneb Vykolejený kapitalismus Systém zombií aneb Vykolejený kapitalismus Šest let po katastrofě způsobené pádem Lehman Brothers trpí rozvinutý svět japonským syndromem. Růst je ... El-Erian: Oživení akciového trhu investory potěšilo, není ale důvod jásat El-Erian: Oživení akciového trhu investory potěšilo, není ale důvod jásat Rally akciového trhu v druhé polovině října byla rychlá a silná. Za dva týdny vzrostl ... Naposledy, když v USA demokratický prezident čelil republikánskému Kongresu, akcie zažily silnou rally Naposledy, když v USA demokratický prezident čelil republikánskému Kongresu, akcie zažily silnou rally Republikáni v USA ovládli po Sněmovně reprezentantů také Senát. Historie se neopakuje, ale mnohdy se ...
reklama
reklama