Co musíte ráno vědět (10. listopadu)

Co musíte ráno vědět (10. listopadu)

| redakce

Jak se v uplynulém týdnu dařilo světovým burzám, co si guvernér ČNB Singer myslí o intervencích a proč nosí zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg stále stejné tričko? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly, přesto padly nové rekordy. Za týden indexy mírně vzrostly

Ceny amerických akcií se v závěru týdne po zprávě o říjnovém vývoji situace na trhu práce ve Spojených státech výrazněji nezměnily. Přesto se indexy Dow a S&P 500 dostaly na nová maxima. Za pět obchodních dní skončily všechny tři nejsledovanější indexy v zelených číslech. Index Dow se během páteční obchodní seance vyšplhal na historické maximum 17 575,33 bodu a uzavřel se ziskem 0,11 % na 17 573,93 bodu. Širší S&P 500 posunul historické maximum na 2 034,26 a uzavřel se ziskem 0,03 % na 2 031,92 bodu. Technologický index Nasdaq naopak klesl a se ztrátou 0,13 % uzavřel na 4 632,53 bodu. Za celý týden index Dow posílil o 1,04 %, S&P 500 přidal 0,66 % a Nasdaq se udržel těsně nad hladinou s růstem o 0,03 %. Nejvýznamnější zprávou dne v pátek byla čísla o nových pracovních pozicích a nezaměstnanosti.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Akcie zahájily sezónně silné období posílením

Systém zombií aneb Vykolejený kapitalismus

2. Evropské akcie v pátek uzavřely nejednotně, smíšené byly také výsledky za celý týden

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích v závěru týdne skončilo nejednotně. Britský FTSE vzrostl o 0,25 %, německý DAX ale naopak oslabil o 0,91 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,89 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 1,2 % na 3 064,92 bodu. Investory v pátek znepokojila zpráva, podle které Rusko nadále posílá na východní Ukrajinu vojenské jednotky a zbraně, a smíšené dojmy měli ze zprávy o vývoji situace na americkém trhu práce. Za celý týden britský akciový index FTSE 100 vzrostl o 0,34 % na 6 567,24 bodu, německý DAX klesl o 0,38 % na 9 291,83 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 1,03 % na 4 189,89 bodu. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 za pět obchodních dní klesl o 1,55 %.

Co se to na evropském trhu děje? Akcie nemají třetí cestu

Evropská centrální banka v listopadu podle očekávání měnovou politiku nezměnila, je však připravena dále zasáhnout. Euro oslabilo na dvouleté minimum

3. Pražská burza v pátek vzrostla, podpořily ji akcie Komerční banky. Za celý týden ale klesla

Index PX v pátek vzrostl o 0,64 % na 969,30 bodu. Za celý uplynulý týden ale akcie na pražské burze zlevnily o 1,2 %. Nejvíce klesající akcií byla v uplynulém týdnu Stock Spirits, která ztratila 19,6 %. Společnost ve středu ráno nečekaně varovala před výsledky za celý rok, které budou pod tlakem kvůli zvýšené cenové konkurenci. Naopak největší růst zaznamenaly akcie Komerční banky, které si připsaly 4,1 %. Banka ve čtvrtek reportovala dobré výsledky, které mírně překonaly odhady analytiků. Navíc oznámila potenciál pro zvýšení výplatního poměru, což bude indikovat vyšší hrubou dividendu.

Česká výsledková sezóna za 3Q2014: Co čekat od firem z pražské burzy (+ přehled výsledků)

Středoevropská trojka po 25 letech: Co táhne a brzdí Česko, Slovensko a Polsko?

4. Očekávané události

Nadcházející týden je především v USA na makrodata poměrně chudý. V noci na pondělí však přijdou důležité údaje z Číny. Budou to index spotřebitelských cen (odhad říjen: +1,6 % meziročně, září: +1,6 %) a index cen výrobců (odhad říjen: -2,0 % meziročně, září: -1,8 %). Údaje o inflaci, tedy index spotřebitelských cen, vyjdou i v ČR (odhad říjen: +0,1 % meziměsíčně a +0,6 % meziročně, září: -0,2 % a +0,7 %). Pokračuje také výsledková sezóna. V USA zveřejní údaje o hospodaření za 3Q2014 společnost 3D Systems, v Evropě pivovar Carlsberg. Přehled očekávaných výsledků pro celý týden najdete ZDE. Vše podstatné, co se během týdne děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB podle Singera udělá vše pro hladký konec intervencí

Česká národní banka je připravena učinit vše pro to, aby zabránila příliš velkému výkyvu kurzu koruny po opuštění režimu devizových intervencí. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer. Jedním z opatření při přílišném posílení koruny by mohl být například zásah ČNB na devizovém trhu, tedy prodej korun. Prognóza ČNB počítá s koncem intervenčního režimu, který zahájila právě před rokem, v prvním čtvrtletí 2016.

6. Rusko a Čína podepsaly rámcovou smlouvu o dalších dodávkách plynu

Rusko a Čína v neděli podepsaly rámcovou smlouvu o dalších dodávkách ruského plynu do Číny, a to takzvanou západní cestou. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ruského serveru RT by se Čína díky těmto dodávkám mohla stát větším odběratelem ruského plynu než Evropa.

7. Na východě Ukrajiny je znovu horko, do oblasti přijela nová bojová technika a Doněck se ocitl pod silnou palbou

Poblíž východoukrajinského Doněcku se pohybují kolony tanků. Patrná je v oblasti také přítomnost nových těžkých zbraní a bojovníků. Informovali o tom pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). V pátek o příjezdu kolony tanků a zbraní z Ruska na východ Ukrajiny informoval mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko. Moskva nicméně popírá, že by neoznačená vozidla či zbraně patřily jí.

8. Čtvrtletní zisk Buffettovy Berkshire Hathaway kvůli Tesku klesl

Čistý zisk investiční společnosti Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta se ve třetím čtvrtletí po odpisu investic do britské maloobchodní skupiny Tesco snížil meziročně o devět procent na 4,6 miliardy dolarů. Provozní zisk i celkové výnosy ale výrazně vzrostly, sdělila společnost v noci na sobotu.

9. Rusko je připraveno "kdykoli" zvýšit zásahy na podporu rublu

Ruská centrální banka je připravena "kdykoli" zvýšit intervence na obranu ruské měny a použít i jiné nástroje, aby zabránila dalšímu propadu rublu. Banka to oznámila po nových výkyvech rublu na měnovém trhu. Ruská měna v pátek k americkému dolaru klesla na nové rekordní minimum. Po zprávách o mimořádném zasedání centrální banky ale odpoledne ztráty smazala.

Bonus

Proč nosí Mark Zuckerberg stále stejné tričko?

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg v týdnu vůbec poprvé odpovídal na otázky veřejnosti. Dostal i jednu netypickou: "Proč nosíte pořád stejné tričko?" Je to opravdu tak. Zuckerberg se na veřejnosti ukazuje ve stále stejném šedém tričku. A jaká je jeho odpověď? "Chci si zjednodušit život, a proto dělám o všem jiném než o Facebooku tak málo rozhodnutí, jak je jen možné. Dokonce i malá rozhodnutí, jako co máte na sobě nebo co si dáte k snídani, vám vezmou zbytečně moc času a jsou velmi vyčerpávající," řekl Zuckerberg. Triček má samozřejmě několik, jen stejně vypadají. Podobnou filozofii měl třeba Steve Jobs a drží se jí i americký prezident Barack Obama.

reklama
reklama