Anketa: Co přinese závěr roku na trzích?

| Roman Chlupatý

Část trhu čeká v prosinci Santa Claus rally, další experti varují před nenaplněním silného sezónního vzorce. Pro posílení akcií hovoří zejména uvolněná měnová politika a pomalu se zlepšující stav a výhled globální ekonomiky. Proti může působit silný odraz od říjnového dna, který mohl do jisté míry vyčerpat růstový potenciál akcií, případně pak geopolitická nestabilita.

Tomáš Menčík

Tomáš Menčík (CYRRUS): Podle mě se Santy dočkáme. Nahrává tomu nedávný i současný přísun makroekonomických ukazatelů, aktuální nálada i absence významnějších rizikových faktorů. Je pravda, že technicky jsou akcie zralé na korekci, ale to je tak jediný pádný důvod proti pokračování růstu. Nově se k prorůstovým faktorům přidal OPEC, který odmítnutím snížení produkce ropy zvýšil obavy z nízké inflace či deflace ve světě. To by mělo vést hlavní centrální banky mimo USA k dalším měnovým stimulům, které v důsledku podporují akcie. I pohled do historie nahrává další rally akcií – za posledních 24 let byl prosinec pro akcie (S&P 500) pozitivní 20krát.

Milan Vaníček

Milan Vaníček (J&T Banka): Osobně se domnívám, že by do konce roku ještě mohla přijít rally. Hovořil bych v této souvislosti o amerických trzích a o tom, že na trhu přetrvá pozitivní nálada. Důvodem je v globálním měřítku stále uvolněná monetární politika. Především japonské navýšení objemu kvantitativního uvolňování je (opět) bezprecedentní, navíc zahrnuje významnou akciovou složku. K Japonsku se přidávají ostatní státy, nelze vyloučit ani obdobnou podporu od ECB.

Anketa: David Brzek

David Brzek (Fio banka): Letos se na akciových trzích nadělovalo s předstihem. Po podzimní korekci přišel rychlý obrat a indexy na vyspělých trzích v posledních týdnech velmi rychle posílily o více než 10 %. Americké indexy opakovaně vylepšily historická maxima. Prostor pro další výrazný růst v závěru roku je tak z mého pohledu v kontextu předchozího vývoje omezen, výraznou Santa Claus rally proto neočekávám.

František Bostl

František Bostl (Colosseum): Letos se v USA čekají rekordní vánoční prodeje. Podle National Retail Federation má jít v listopadu a prosinci konkrétně o 617 miliard dolarů, což je přibližně o 4 % více než loni. Podle aktuální situace na trzích si ale nejsem jistý tím, zda se v prosinci podobného nárůstu lze dočkat i na akciových indexech. Přece jen jsou letos "klid a mír" nedostatkovými komoditami napříč trhy i světem, a motivace pro výstup z otevřených pozic je proto větší než motivace si k Vánocům pár pozic přikoupit.

Aleš Prandstetter

Aleš Prandstetter (ČSOB Asset Management): Předpoklady pro růst akciových trhů na sklonku roku jsou podle mě vytvořeny. Světové ekonomice se daří, EUR/USD se dostal na úroveň lépe odpovídající fundamentu a významný pokles cen ropy v posledních týdnech by mohl působit jako katalyzátor hospodářského optimismu. Netroufám si tvrdit, že přijde další rally, ale minimálně bych se do konce roku nebál poklesu cen akcií.

Anketa: Petr Žabža

Petr Žabža (Patria Direct): Pokud bych si měl vsadit na region, preferoval bych Evropu. Ekonomické údaje se postupně zhoršují a nejspíše není daleko doba, kdy ECB přistoupí k otevřené podpoře ekonomiky eurozóny. Pokud se naplní tento scénář, tedy že ECB přichystá de facto plnoformátové kvantitativní uvolňování, sázel bych na bankovní tituly v západní Evropě, zejména na ty středně velké, jako jsou Société Générale, BNP Paribas, případně Commerzbank. V Česku by se tento trend měl pozitivně projevit v případě Erste Group Bank, méně pak u Komerční banky.

Aleš Tůma

Aleš Tůma (Partners): Od Ježíška bych chtěl křišťálovou kouli, abych příště uměl dát přesný měsíční výhled. Bez této čarodějnické pomůcky bych řekl, že letos možná kostým Santy Clause oblékne Mario Draghi. Pokud nadělí trhům odkupy vládních dluhopisů, budou sněžit peníze.

Petr Zajíc

Petr Zajíc (Pioneer Investments): Letos už Vánoce na akciových trzích proběhly, minimálně v USA. Z minimálních hodnot z poloviny října index S&P posílil o téměř 14 % a dosáhl dalších historických maxim. Co více by nám měl prosincový Santa Claus nabídnout?

reklama
reklama