Pravda o ekonomickém oživení Španělska

| redakce

Španělé oslavují oživení ekonomiky. "Od bubliny přes krizi k exportně taženému oživení," píše s nadšením o španělském "zázraku" jeden z komentátorů na Twitteru. Nejsou oslavy trochu předčasné?

Reálný HDP Španělska se nyní pohybuje v pozitivním teritoriu. Na oživení to tedy podle všeho vypadá, i když 0,5% růst není nijak robustní. Skeptici to stále nazývají spíše stagnací.

Španělsko: růst HDP
Španělsko: růst HDPZdroj: tradingeconomics.com

Oranžová linie úplně vpravo značí deflaci. Index spotřebitelských cen ve Španělsku klesá podle posledních údajů zhruba o 0,5 %.

Španělsko: míra inflace
Španělsko: míra inflaceZdroj: tradingeconomics.com

Následující graf ilustruje HDP na obyvatele. Španělsko je na tom hůře než v roce 2003. K "oživení" dochází tedy hlavně díky klesajícím cenám, které zlepšují reálný HDP.

Španělsko: HDP na obyvatele
Španělsko: HDP na obyvateleZdroj: tradingeconomics.com

Pohled na španělský běžný účet působí na první pohled pozitivně. Je mírně v plusu, což by mohlo indikovat přebytek obchodní bilance. Důležitější ale je, že velké nerovnováhy, který vznikly před krizí v roce 2008 vlivem přílivu kapitálu do nafouknutého španělského stavebního sektoru, se vyrovnávají a země má dnes daleko zdravější běžný účet než před šesti lety.

Španělsko: běžný účet
Španělsko: běžný účetZdroj: tradingeconomics.com

Náklady jsou ale značné. Španělské stavebnictví bývalo hlavním zdrojem zaměstnanosti. Důsledky splasknutí nemovitostní bubliny a krachu stavebního odvětví v roce 2008 jsou patrné na dalším grafu.

Španělsko: míra nezaměstnanosti
Španělsko: míra nezaměstnanostiZdroj: tradingeconomics.com

Španělská míra nezaměstnanosti začíná klesat. Není ale jasné, kolik z toho má na svědomí emigrace. S 23 % dospělých nezaměstnaných a ještě dvojnásobným číslem u 18-24letých jde o běh na dlouhou trať. Nikdo nedokáže odhadnout, zda se někdy španělská míra nezaměstnanosti vrátí na předkrizové úrovně. Poslední předpověď OECD udržitelné míry nezaměstnanosti (neakcelerující inflaci) je nyní pro Španělsko 18,9 %.

Strukturální nezaměstnanost na takto vysoké úrovni je ale podstatnou brzdou jak pro růst, tak pro veřejné finance. Pokud má ve Španělsku přijít skutečné oživení a stát má dostat své veřejné finance do pořádku, musela by zemi opustit asi pětina současného obyvatelstva. Není tedy nejspíše moc co slavit.

Jak jsou na tom exporty (toli vychvalované jako motor současného oživení), ukazuje následující graf.

Španělsko: vývoz
Španělsko: vývozZdroj: tradingeconomics.com

Dovoz tak výrazně neroste. Domácí poptávka je tedy stále utlumená.

Španělsko: dovoz
Španělsko: dovozZdroj: tradingeconomics.com

Vývoz se vrátil k předkrizovému trendu. Tempo růstu exportů nyní ale vykazuje mírný pokles. Ve skutečnosti stojí za zlepšením obchodní bilance hlavně pokles dovozu. K tomu dochází nepochybně vlivem propadu příjmů domácností kvůli seškrtání státních příspěvků, zvýšení daní, snížení mezd a růstu nezaměstnanosti, která je doprovázena neschopností splácet dluhy a nezvykle přísným přístupem k nespláceným hypotékám.

Ve Španělsku tedy nejde o exportně tažené oživení. Vyrovnání běžného účtu bylo dosaženo z převážné části vlivem masivního propadu životní úrovně španělského obyvatelstva.

Zdroj: Coppola Comment

reklama
reklama