Útok na japonský jen: Centrální banka i světoví spekulanti proti japonským spotřebitelům. Akciím se ale může stále dařit

| redakce

Japonský jen klesl vůči americkému dolaru na sedmiletá minima. Nejvíce k tomu v posledních měsících přispělo rozšíření programu odkupu aktiv japonskou centrální bankou. Roční cíl objemu odkupů stanovila na 80 bilionů jenů ve snaze podpořit růst cen. Co uškodí jenu, mělo by být (alespoň zatím) dobré pro akcie.

"Bank of Japan společně s největším japonským penzijním fondem zvýší alokaci do akcií, což znamená nákup japonských i zahraničních akcií," píše Eva Mahdalová, analytička z Colossea. "Odliv kapitálu tak bude nadále tlačit na japonský jen."

Japonci to mají tedy nyní velice těžké – centrální banka dělá vše pro to, aby rostly spotřebitelské ceny, hodnota domácí měny přitom klesá. Japonští turisté to začínají cítit v USA i v Evropě, o lidech spořících na důchod – dlouhá léta standardně především v japonských vládních dluhopisech, které ale vynášejí méně než 0,5 % ročně (10leté bondy) – ani nemluvě. Bilance Bank of Japan (plná dluhopisů, mimochodem) přitom raketově narůstá.

Japonsko - bilance centrální banky (v miliardách JPY)
Japonsko - bilance centrální banky (v miliardách JPY)

Peněžní zásoba v Japonsku se také rychle zvyšuje. Růstu ekonomiky to ještě loni pomáhalo, stačilo ale zvýšení daní, aby se japonské hospodářství opět propadlo do recese. Spotřebitelské ceny přitom také nerostou tak rychle, jak Bank of Japan chce.

Japonsko - měnová báze M3 (v miliardách JPY)
Japonsko - měnová báze M3 (v miliardách JPY)

Premiér Šinzó Abe odložil o 18 měsíců zvýšení spotřební daně, zemi navíc 14. prosince čekají předčasné volby. Hedgeové fondy sázejí proti jenu, jehož slabost pomáhá exportně orientované japonské ekonomice na nohy. "V nejbližších třech až šesti měsících čekáme další posílení amerického dolaru vůči japonskému jenu. Dolar je ale podle nás překoupený, a tak krátkodobě očekáváme korekci USD/JPY," pokračuje Mahdalová.

V posledních měsících platí, že když posiluje USD/JPY, daří se také světovým akciím v čele s těmi v USA. Na kvantitativní uvolňování v Japonsku (a potenciálně v eurozóně) akcioví investoři spoléhají. Na Wall Street to hýří výhledy růstu indexu S&P 500 nad 2 250 bodů i výše, i tak je ale patrné, že býčí trh trvá už dlouho. I ti největší optimisté hovoří o posílení akcií o maximálně 12 %, což je zhruba dosavadní letošní výkon amerického hlavního benchmarku (k 5. prosinci), většina stratégů a analytiků je opatrnější.

reklama
reklama