Argument pro zpětné odkupy akcií navzdory relevantní kritice

| Aleš Prandstetter

Americké firmy vykazují nebývalé zisky, a tudíž i solidní hotovostní rezervy. Při hledání vhodných investičních příležitostí mnoho z nich nechodí daleko – investují samy do sebe. Zpětný odkup vlastních akcií je momentálně americkým investičním hitem a výrazně se podílí na rekordních výkonech akciových titulů. Akcionáři mají ze zpětných odkupů větší výnos než z dividend.

Dividendy, zvláště ve Spojených státech, již delší dobu nehrají tak zásadní roli, na jakou byli akcionáři zvyklí. Navrácení peněz formou skoupení vlastních akcií se stalo stejně oblíbenou formou. Dividendový výnos v USA dosahuje asi 1,8 %, zatímco "výnos" ze zpětných odkupů akcií je nad 2 %. V roce 2013 společnosti z indexu S&P 500 skoupily své akcie za zhruba 500 miliard USD, letos by to mělo být ještě více.

Tím, že firma skoupí vlastní akcie, sníží jejich počet v oběhu. To má za následek růst zisku na akcii, což vede ke zvýšení hodnoty akcií, které na trhu po zpětném odkupu zbyly. Někteří proto odkupy odsuzují. Vidí za nimi umělé navyšování zisku na akcii a varují před vznikem bublin.

Za předpokladu, že firmy nenakupují akcie na dluh a že jejich cena není nadhodnocená, mohou ale být zpětné odkupy prospěšné jak pro společnost, tak pro trh. Výplaty kapitálu, ať již ve formě dividend, nebo zpětných odkupů, totiž umožňují investovat peníze do jiných firem a odvětví, které formou úpisu nových akcií své jmění navyšují. Jakási "neviditelná ruka" efektivní alokace kapitálu je jednou z nejprospěšnějších funkcí rozvinutého kapitálového trhu. V Česku si na něco podobného ale asi ještě nějaký ten pátek počkáme.

reklama
reklama