Tržní indikátory: Král je mrtev, ať žije král

| redakce

Nemalá část investorů se na amerických akciových trzích celé roky řídila výhradně cenami mědi. Platilo, že vývoj cen mědi fungoval jako spolehlivý předstihový ukazatel vývoje cen amerických akcií. Nyní jsou tomu však již zhruba tři roky, co se měď a akcie cenově rozešly. Není ale potřeba zoufat.

Zatímco cena mědi od roku 2012 klesá, ceny amerických akcií rostou. Měď se na začátku roku 2012 prodávala za zhruba 8 000 dolarů za tunu a index S&P 500 se ve stejné době pohyboval kolem 1 280 bodů. Necelý měsíc před koncem roku 2014 se tuna mědi prodává za méně než 6 400 dolarů, zatímco index S&P 500 se nachází nad 2 000 body.

Červený kov tak v posledních třech letech ztratil velkou část svého lesku a většina investorů pochopila, že časy, kdy byla měď považována za spolehlivý ukazatel stavu ekonomiky a předstihový ukazatel vývoje cen na akciových trzích, jsou pryč.

Místo mědi ovšem velmi rychle zabral jiný materiál – polovodiče. Ne že by s indexem S&P 500 ceny polovodičů a polovodičových součástek nekorelovaly již dříve, přednost však měla vždy právě měď, která na trzích v posledních více než deseti letech patřila mezi nejoblíbenější komodity. Polovodiče nicméně v poslední době těží z růstu významu a velikosti technologického sektoru, pro který jsou základním stavebním kamenem, díky čemuž jsou stále častěji považovány i za velmi spolehlivý alternativní indikátor stavu americké i světové ekonomiky a cen akcií.

Co lze podle vývoje cen polovodičů čekat od amerických akcií? Posuďte sami.

Vývoj indexu S&P 500 a cen mědi a polovodičů
Vývoj indexu S&P 500 a cen mědi a polovodičůZdroj: Stockcharts.com

Zdroj: athrasher.com

reklama
reklama