Osedlejte si sílící dolar opcemi

| Miroslav Plojhar

Na dolarovém trhu skončil seriál Lazy Town a právě běží první epizoda I Like to Move It Move It. Ekonomika, sazby a pozice v dolaru mluví pro další rally, ale také pro divoké korekce trendu. Opce nabízejí super pojistku, jak se rozebíhajícím se dolarem nenechat zašlapat do země.

Importéři, bacha na dolar. Poslední dva roky nebylo potřeba se kurzem dolaru moc vzrušovat, protože se plácal jako ryba na suchu. Od léta 2014 je to ale jiná káva. Dvě koruny (nebo 15 centů k euru) za čtyři měsíce, to už je jízda. Ale pozor! To, co se jeví jako velký pohyb, může být pouze intro k mnohem větším pohybům v příštích měsících.

Index amerického dolaru
Index amerického dolaru

Na devizových trzích totiž skončil seriál Lazy Town a právě dávají první epizodu I Like to Move It Move It. Kurzy se více vlní. Měny nebyly nikdy tak líné jako letos v létě. To ukazuje takzvaná volatilita měnových kurzů, tedy měřítko pohybů kurzů. Podobné přepnutí nastalo po letech 1996 a 2007. A byl to celkem fičák.

FX volatilita globálních měn (v % p.a.)
FX volatilita globálních měn (v % p.a.)

Přepnutí z jednoho programu na druhý má fundamentální i čistě tržní důvody. Americká ekonomika šlape o poznání lépe než evropská a japonská. Amerika uvažuje o zvyšování úroků, zatímco Japonci se rozhodli rozpustit hodnotu jenu ve jménu Abenomiky. Eurozóna se pak kvantitativnímu uvolňování přibližuje. Tržní důvodem je změna chování spekulantů i nespekulantů.

Dokud kurz dolaru spal, vyplatilo se sázet, že to tak vydrží. V hantýrce se tomu říká range trading a prodej volatility. Nefinanční podniky dolar příliš neřešily. Jak se ale kurz dolaru probudil, je to jiná písnička. Začínající trend ukázal, že range trading a prodej volatility už nejsou tak dobrý nápad a hodně lidí naskákalo do trendu "dolar proti všem". Graf kurzu dolaru a spekulativních sázek na něj ukazuje i budíček pro nespekulanty – dolar už je opět potřeba řešit. A to dále rozkmitává trend.

Index amerického dolaru a pozice v dolarových futures
Index amerického dolaru a pozice v dolarových futures

Posilující dolar a jeho větší kolísavost přináší rizika a příležitosti. Co dělat?

První možnost: zamknout kurz forwardem. Druhá možnost: opce. Forwardy jsou fajn, zvláště pojede-li dolar už jen nahoru. Zvažte ale také opce. Dolar vypadá na další posílení, naši ekonomové ho vidí v létě okolo 1,15 EUR/USD, ale také mohou přijít brutální korekce. Pohled na předchozí graf ukazuje i to, jak to vypadá, když se pozice zavírají jako o život.

Opce vám dají jak pojistku, aby vás možné brutální posílení dolaru neskalpovalo, tak nechávají otevřené dveře kupovat dolary levněji, když se dolarová rally zasekne nebo dojde-li ke korekcím. S opcemi není potřeba litovat ("já to zajistil, ale ono to pak šlo už jen na druhou stranu"). Čtete-li tyto řádky, ale jste exportéři, opce jsou i pro vás. Nabízejí možnost zajistit se na kurzech dolaru, o kterých by se ještě před půl rokem nikomu ani nesnilo. Současně máte otevřené dveře svézt se na dolarové rally.

Jestli vás napadne, kolik že takové opce na kurz dolaru stojí, tak vězte, že to teprve začíná být zajímavé. Jsou levné! Nejsou sice už tak extrémně levné jako v létě, kdy se kurz téměř nehýbal, ale jsou stále levné. Jsou levnější než po drtivou většinu posledních 15 let. Výpočet ceny opce je vyšší dívčí a cenu si nechte spočítat od našich dealerů. Ale pro jednoduchost, jednoletá opce s rozhodným kurzem na forwardu stojí přibližně 0,4 násobek takzvané započítané volatility. Ta je dnes 9 % p.a., v létě byla 7 %. V průměru byla 14 %, ale vystoupala i na 25 %.

A nejsou lepší struktury? Tedy kombinace opcí s obskurními jmény jako collar, seagull, KIKO nebo Bonus KIKO? Struktury dávají smysl na eurokoruně, která je podhodnocená, ale v rozletu ji drží ČNB. Na dolaru však ne. Vyplatí se mít plnou pojistku a současně úplně otevřenou možnost lepšího kurzu, když trh půjde s vámi. Nechcete-li platit prémii za opce dopředu, nevěšte hlavu. Nabízíme také strukturu, která se chová jako prostá opce.

reklama
reklama