Začíná evropské QE, takže stojí za připomenutí: Proč "trh", a ne trh? 6 let dopingu pro trhy od centrálních bank

| Andrej Rády

Světové trhy jsou enormně ovlivněny likviditou dodávanou centrálními bankami. Trh jako takový si tak podle řady kritiků zaslouží uvozovky, protože na současném "trhu" nefungují některé zákonitosti vypozorované v dosavadní historii.

Kvantitativní uvolňování Fedu a Bank of England spuštěné na začátku krize, masivní program odkupů v Japonsku, několik variant "podpory ekonomiky" ze strany ECB. To je šest let na vyspělých trzích v kostce. Japonské a eurounijní peníze by měly níže uvedený graf v roce 2015 posunout opět na vyšší úroveň. Odtržení cen akcií od ekonomických fundamentů je díky tomu naprosto mimořádné.

Dodávky peněz z centrálních bank na trhy
Dodávky peněz z centrálních bank na trhy

Aktualizace: Bleděmodrá plocha grafu začne právě 9. března 2015 narůstat. 60 miliard eur měsíčně je jeden z nejmohutnějších dosud uvedených programů odkupů. Uvidíme, jak bude fungovat, eurozóna není Japonsko nebo USA a její měnová politika je sice koordinovaná, národní zájmy jsou ale velice různorodé. A to je ještě pozitivní vliv QE na ekonomiku v jiných zemích, především v Japonsku, vysoce diskutabilní. Akcioví investoři to ale v uplynulých letech řešit nemuseli.

reklama
reklama