Propad cen ropy jako varování: Přijde kolaps akcií?

| redakce

Propad cen ropy vyvolal řadu reakcí. Pro některé levnější benzín a podpora osobní spotřeby, pro jiné riziko pro producenty ropy s vysokými těžebními náklady, pro další signál hlubších problémů ve světové ekonomice. K těm posledním patří i Graham Summers z Phoenix Capital Research. Kolaps na trhu s ropou podle něj signalizuje významné problémy ve finančním systému a staví příběh domnělého ekonomického oživení po krizi z let 2008 a 2009 do jasného světla.

"40% propad cen ropy za pár měsíců naznačuje, že bublina na světových trzích, kterou vydatně živí centrální banky, začíná praskat," míní Summers.

Cena ropy WTI se propadla hluboko pod trend
Cena ropy WTI se propadla hluboko pod trend

Pokles ropného trhu dopadl ničivě nejen na akcie producentů této komodity, ale i na index cen komodit jako celku. Mírný nárůst ceny zlata pod tak velkým tlakem ropy neznamená prakticky nic. Ropa je zkrátka surovina využívaná ve většině průmyslových sektorů.

Ceny komodit i kvůli ropě také spadly pod několikaletý trend
Ceny komodit i kvůli ropě také spadly pod několikaletý trend

Za významný indikátor stavu světové ekonomiky (nebo minimálně průmyslu) je považována cena mědi. Ta nedávno prolomila směrem dolů trojúhelníkovou formaci na grafu. "Očekávám další pokles ceny mědi v příštích týdnech," říká Summers.

Cena mědi nahlédla pod hladinu podpory
Cena mědi nahlédla pod hladinu podpory

Co to vše znamená? "Příběh ekonomického oživení je nesmysl živený Fedem. Centrální banka situaci dlouhodobě spíše zhoršila. Akcie a investoři do nich budou pouze jako tradičně poslední, kdo to pochopí. Nepřekvapí mě proto výrazný propad akciových trhů v příštích měsících," uzavírá Graham Summers.

Proti jeho výhledu hovoří sezónnost (období od listopadu do dubna je pro akcie tradičně příznivé) a zmíněný dopad nižších cen ropy na osobní spotřebu. ta konkrétně v USA zajišťuje téměř 70 % výkonu ekonomiky. Uvidíme tedy, zda se Summersova černá vize naplní, nebo zda půjde o jedno z mnoha varování, která se od pádu Lehman Brothers a od začátku silného býčího trendu na akciových trzích skutečností naopak nestala.

Zdroj: Phoenix Capital Research

reklama
reklama