Co musíte ráno vědět (16. prosince)

| redakce

Jak zahájily týden akcie v Evropě i zámoří, jak se v příštích letech bude podle Mezinárodní agentury pro energii vyvíjet poptávka po uhlí a jak se také dají před Vánocemi vybírat peníze na charitu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělní vysoce volatilní seanci oslabily a index S&P 500 sestoupil pod 2 000 bodů

Americké akcie do nového týdne vstoupily v plusu, prakticky okamžitě ale jejich ceny začaly klesat a všechny tři nejsledovanější indexy obnovily trend silného poklesu, který začal minulý týden. Wall Street i tentokrát srážel především propad cen ropy, které se dostaly na nová minima za více než pět let, a nervozitu zvyšovalo také dění v australském Sydney. Dow oslabil o 0,58 % na 17 180,84 bodu s širší S&P 500 klesl o 0,63 % a poprvé od konce října uzavřel pod 2 000 bodů na 1 989,63 bodu. Technologický Nasdaq odepsal 1,04 % na 4 605,16 bodu. Index volatility VIX krátce po desáté hodině klesal o více než tři procenta na 20,41 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů rostly o 4 bazické body na 2,12 %. V červených číslech v pondělí skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru základních materiálů, energetické tituly a cenné papíry z odvětví zdravotní péče. Nejméně naopak ztratily akcie z průmyslového odvětví a tituly ze sektoru cyklického a necyklického spotřebního zboží.

Akcie pohledem technické analýzy: Sázka na stabilizaci, poklesům ale nemusí být konec

Co čekat od ropy: Srovnání s rokem 2008 a krátkodobý i dlouhodobý výhled

2. Evropské akcie v pondělí v reakci na události v Austrálii prudce oslabily

Evropské akcie se v úvodu pondělní obchodní seance pohybovaly kolem nuly, den ale zakončily hluboko v červených číslech. Investory znepokojily události v Sydney, kde v kavárně muž íránského původu od rána zadržoval asi dvacet rukojmích. Krátce před 17.00 SEČ australská policie zahájila akci, která rukojmí osvobodila, dvě osoby ale zemřely a s nimi i zmíněný muž. Britský FTSE 100 klesl o 1,87 %, německý DAX odepsal 2,72 %, francouzský CAC 40 odepsal 2,52 % a jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 2,75 % na 2 982,90 bodu. V červených číslech skončily všechny hlavní sektory, nejvíce ztrácely akcie automobilek, bankovní tituly a cenné papíry chemiček.

Tři zásadní témata světové ekonomiky roku 2015

Výhled pro evropské banky: V roce 2015 hrozí další odpisy, varují ratingové agentury

3. Pražská burza v úvodu týdne ztratila necelé procento, dolů ji stáhly bankovní tituly

Index PX v pondělí odepsal 0,99 % na 961,38 bodu. Burzu dolů stáhly bankovní tituly. Erste Group Bank dosáhla největšího zobchodovaného objemu a ztratila přes 4 %. Komerční banka oslabila o 0,61 %. Druhý největší objem obchodů zaznamenaly akcie skupiny ČEZ, které naopak o 1,7 % posílily. Akcie Fortuny reagovaly mírným 0,7% růstem na zvýšení doporučení ze strany Erste Group Bank na "akumulovat" z "držet". Přes procento odepsala pojišťovna VIG, likérka Stock zlevnila dokonce o dvě procenta. Naproti tomu mediální CME si o mírných 0,4 % polepšila.

Anketa: Očekávaní vítězové a poražení na pražské burze pro rok 2015

4. Očekávané události

V USA budou v úterý zveřejněny údaje o zahájené výstavbě (odhad listopad: 1,04 milionu jednotek anualizovaně, říjen: 1,01 milionu jednotek anualizovaně) a také vydaných stavebních povoleních (odhad listopad: 1,06 milionu jednotek anualizovaně, říjen: 1,08 milionu jednotek anualizovaně). Začíná také dvoudenní zasedání FOMC. Bank of England oznámí výsledky zátěžových testů bank, Spojené království přidá čísla o inflaci (odhad listopad: +1,2 % meziročně a 0 % meziměsíčně, říjen: +1,3 % meziročně a +0,1 % meziměsíčně) a výrobních cenách a v Číně, Japonsku, eurozóně, Německu, Francii a USA budou vydány předběžné indexy nákupních manažerů. V Německu také vychází sledovaný index ekonomické nálady ZEW (odhad prosinec: 20 bodů, listopad: 11,5 bodu) a Itálie odhalí svou obchodní bilanci. Česká republika se může těšit na index cen výrobců. O sazbách rozhodují národní banky například ve Švédsku a Maďarsku. Dále vychází zápis z posledního jednání australské centrální banky. Hospodářské výsledky za třetí kvartál oznámí například Metro AG. Co trhy čeká v celém týdnu, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. prosince

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Průmyslová výroba ve Spojených státech v listopadu vzrostla více, než se čekalo

Produkce zpracovatelského průmyslu ve Spojených státech vzrostla v listopadu proti předešlému měsíci o 1,1 %, a vykázala tak nejrychlejší nárůst za devět měsíců. Produkce sektoru se přitom dostala poprvé nad své dosavadní maximum z prosince 2007, kdy v USA začínala poslední ekonomická recese. Plyne to z pondělních údajů americké centrální banky.

6. IEA: Růst poptávky po uhlí do roku 2019 dále zpomalí

Globální poptávka po uhlí v příštích pěti letech poroste v průměru o 2,1 % a v roce 2019 dosáhne devíti miliard tun. V pravidelném střednědobém výhledu trhu s uhlím to v pondělí uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Růst poptávky tak bude o něco pomalejší, než IEA očekávala v předchozím výhledu. Agentura výhled zveřejňuje každý rok.

7. Vláda schválila pravidelný materiál k plnění kritérií pro euro. S přijetím společné měny se nemá spěchat

Vláda schválila pravidelnou zprávu ministerstva financí a České národní banky vyhodnocující plnění kritérií pro přijetí eura. Opět vládě doporučila prozatím nestanovovat cílové datum vstupu země do eurozóny. Česko by také nemělo v roce 2015 usilovat o vstup do evropského mechanismu měnových kurzů ERM-2.

8. Zaorálek: EU chce vidět reformní snahy Ukrajiny, poté může pomoci

Konkrétní kroky ukrajinské vlády směrem k reformám jsou podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka předpokladem k poskytnutí další finanční pomoci zemi. Šéf české diplomacie to novinářům řekl v Bruselu při příchodu na pondělní jednání ministrů zahraničí EU. Už ráno o podpoře Kyjeva diskutoval spolu s kolegy například z Polska, Švédska či Dánska, ale také s ukrajinským ministrem zahraničí Pavlem Klimkinem či šéfkou evropské diplomacie Federicou Mogheriniovou.

9. Zaměstnanci pěti německých center Amazonu vstoupili do stávky

Zaměstnanci pěti z devíti německých distribučních středisek amerického internetového obchodu Amazon vstoupili do stávky. Podle odborového svazu Verdi, který stávku svolal, potrvá protestní akce do středečního večera. Internetový obchod ujišťuje, že i přes stávku dodá objednané zboží včas.

10. Ruský rubl vůči dolarů poprvé v historii oslabil přes hranici 60 USD/RUB

Ruská měna v pondělí pokračovala v prudkém poklesu a její kurz poprvé překročil hranici 60 rublů za dolar. Investoři se obávají dalších amerických sankcí proti Rusku. Později rublu pomohly intervence ruské centrální banky a částečně také oživení cen ropy, takže se kurz vrátil pod 60 USD/RUB. Rubl ale zakončoval slabší o více než 10 % na zhruba 65 USD/RUB. Ruská centrální banka ve snaze bojovat s inflací (přes 9 %) večer v pondělí zvýšila základní sazbu na 17 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Polonazí Santové v rudých plavkách pobíhali ulicemi Toronta

Ulice plné rudých koupacích úborů byly 13. prosince k vidění v kanadském Torontu. Nadšenci odění jako Santa Clausové, ale v plavkách, se účastnili Santa Speedo Run, eventu, který měl za cíl vybrat peníze pro nemocné děti. Charitativní akce vzbudila velký zájem veřejnosti i médií. Co tomu ale jen řeknou na Severním pólu?

reklama
reklama