Co musíte ráno vědět (17. prosince)

| redakce

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě i zámoří, co chystá ruská centrální banka na záchranu rublu a za jakou nezbytnost v šatníku můžete dát až osm milionů korun? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý prošly dalším volatilním obchodováním a nakonec zlevnily

Akcie ve Spojených státech zahájily úterní obchodní seanci poklesem, rychle však ztráty smazaly a přehouply se do zelených čísel. Za oživením akciového trhu stály energetické tituly, které těžily ze stabilizace cen ropy. Ve druhé polovině obchodování ale akciím na amerických trzích došel dech a všechny tři nejsledovanější indexy se propadly zpět pod nulu. Dow oslabil o 0,65 % na 17 068,87 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,85 % na 1 972,74 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,24 % na 4 547,83 bodu. Index volatility VIX krátce po desáté hodině rostl o více než 14 % na 23,38 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesaly o šest bazických bodů na 2,05 %. Kleslo sedm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce zlevnily technologické tituly, akcie ze sektoru cyklického spotřebního zboží a cenné papíry z odvětví zdravotní péče. Nad nulou se udržely pouze energetické tituly, akcie ze sektoru základních materiálů a mírně vzrostlo také průmyslové odvětví.

Akcie pohledem technické analýzy: Sázka na stabilizaci, poklesům ale nemusí být konec

Co čekat od ropy: Srovnání s rokem 2008 a krátkodobý i dlouhodobý výhled

2. Evropské akcie v úterý posílily díky rally ropných firem

Evropské akcie v úterý poprvé po sedmi dnech posilovaly, a to díky ropným společnostem. Britský FTSE 100 připsal 2,41 %, francouzský CAC 40 2,19 % a německý DAX 2,46 %. Regionální Stoxx Europe 600 posílil o 1,7 %. Nejlépe si vedl energetický sektor, který zpevnil taktéž poprvé po sedmi dnech. Akcie firem Royal Dutch Shell i BG Group připsaly kolem 4 %. "Investoři sledují hladiny, na nichž jsme se ocitli, a očividně se rozhodli trochu nakupovat a vyplnit portfolia před koncem roku," řekl Ion-Marc Valahu z Clairinvest.

Tři zásadní témata světové ekonomiky roku 2015

Výhled pro evropské banky: V roce 2015 hrozí další odpisy, varují ratingové agentury

3. Pražská burza v úterý výrazně ztrácela, většina emisí skončila v červených číslech

Index PX v úterý odepsal 1,72 % na 944,83 bodu. Burzu dolů stejně jako v pondělí stáhly bankovní tituly. Největšího zobchodovaného objemu dosáhly akcie Komerční banky, jejichž cena klesla o 3,2 %, a akcie Erste Group Bank odevzdaly 1,21 %. Druhý největší objem obchodů zaznamenaly cenné papíry skupiny ČEZ, které ztratily 2,6 %. Procento odevzdaly i akcie Fortuny, O2 Czech Republic a VIG. Akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR zlevnily o 1,5 %. Naproti tomu cenné papíry Pivovarů Lobkowicz posílily o více než procento navzdory tomu, že u nich Česká spořitelna snížila cílovou cenu na 191 ze 194 Kč. V úterý akcie PLG zakončily na ceně 172 Kč.

Anketa: Očekávaní vítězové a poražení na pražské burze pro rok 2015

4. Očekávané události

Ve středu vyjde po skončení zasedání FOMC najevo, zda budou úrokové sazby v USA nízké ještě po "značnou dobu". Společně s rozhodnutím o sazbách bude zveřejněna také nová ekonomická prognóza Fedu a Janet Yellenovou čeká poslední letošní tisková konference po zasedání FOMC. Vycházejí také inflační čísla, od kterých se čeká spíše pokles v důsledku levné ropy a paliv. Také statistiky zásob ropy a benzínu v USA budou v centru pozornosti investorů, a to kvůli aktuálnímu kolapsu cen ropy na světových trzích. Výsledky za uplynulý kvartál oznamují například Oracle, FedEx a General Mills. Ve světě vychází řada makrodat, především inflace v eurozóně, dále například index výrobních cen v Jižní Koreji, obchodní bilance v Japonsku, míra nezaměstnanosti v Británii za srpen až říjen, v Rusku pak nezaměstnanost a maloobchodní tržby za listopad.

Celý svět bude dále sledovat vývoj hodnoty rublu a cen ropy. Česká národní banka rozhoduje o měnové politice, nečeká se ale žádná změna. Bank of England zveřejní zápis z posledního zasedání a řecký premiér Samaras má před sebou první ze tří pokusů prosadit v parlamentu svého prezidentského kandidáta Stavrose Dimase. K úspěchu potřebuje 200 z 300 možných hlasů. Případné druhé kolo volby by se konalo 23. prosince, poslední pak 29. prosince. Nezvolení prezidenta by vedlo k pádu vlády a předčasným volbám, v nichž by mohly uspět protievropské strany. To na trzích v posledních dnech vyvolalo znepokojení. Německý ministr financí Schäuble přednese v Bruselu projev o evropské dluhové krizi. Evropský parlament hlasuje o nezávazném uznání Palestiny jako státu a o unijním rozpočtu na rok 2015, severokorejský vůdce Kim Čong-un dovrší třetí rok v čele země. Akcionáři O2 C.R. budou hlasovat o půjčce 24,8 miliardy pro PPF. Co trhy čeká v celém týdnu, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. prosince

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Podle ruské centrální banky se rubl nachází v kritickém stavu, nejspíše bude muset znovu zasáhnout

Ruská centrální banka je připravena zavést další opatření ke stabilizaci domácích finančních trhů, a navázat tak na prudké zvýšení úrokových sazeb, k němuž přikročila v noci na úterý. Řekl to viceguvernér banky Sergej Švecov. Dodal, že situace na ruském akciovém i devizovém trhu je nyní kritická.

Zásah ruské centrální banky rublu nepomohl, měna čelí prudkému propadu a ve směnárnách docházejí valuty

Útok na rubl: Rusko ve víru měnové krize

3 důvody, proč je současný kolaps rublu jiný než ten v roce 1998

6. Sobotka: Česko by se pro Čínu mělo stát vstupní branou do EU

Mnohovrstevnaté vztahy s Čínou by podle premiéra Bohuslava Sobotky měly vést k tomu, že se Česko pro čínské podnikatele stane vstupní branou do Evropské unie. Sobotka to řekl novinářům v Bělehradě po jednání s čínským premiérem Li Kche-čchiangem. Oba představitelé se v hlavním městě Srbska účastní summitu 16 zemí střední a východní Evropy a Číny.

7. ZEW: Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku se v prosinci opět zlepšila

Podle průzkumu institutu ZEW se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v prosinci výrazně zlepšila. Index očekávání vzrostl na 34,9 bodu z listopadových 11,5 bodu, očekával se růst pouze na 20 bodů. Hodnocení současné situace se nečekaně zlepšilo na 10 bodů z listopadových 3,3 bodu, čekal se růst jen na 5 bodů. Očekávání investorů pro celou eurozónu se rovněž výrazně zlepšilo, když index vyskočil na 31,8 bodu z 11 bodů.

8. Inflace ve Spojeném království v listopadu zpomalila mnohem více, než se čekalo. Je nejnižší od září 2002

Inflace ve Spojeném království v listopadu zpomalila na jedno procento meziročně z 1,3 % v říjnu, nachází se tedy nejníže od září 2002. Očekávalo se mírnější zpomalení na 1,2 %. Jádrová inflace zvolnila na 1,2 % z 1,5 % v říjnu. V říjnu ve Spojeném království zpomalil také růst cen domů, a to na 10,4 % meziročně z 12,1% růstu v září. Ceny nemovitostí v Londýně vzrostly o 17,2 %.

9. Eurozóna: Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci vzrostl na 50,8 bodu

Podle předběžných dat aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v prosinci zrychlila. Index nákupních manažerů vyskočil na 50,8 bodu z listopadových 50,1 bodu. Očekával se růst na 50,5 bodu. Ve službách index vzrostl na 51,9 bodu (odhad: 51,5 bodu) po listopadových 51,1 bodu a kompozitní index se zvýšil na 51,7 bodu oproti 51,1 bodu v listopadu (odhad: 51,5 bodu).

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejdražší spona na pásek na světě za více než osm milionů

Švýcarská společnost Roland Iten zahájila prodej limitované edice přezky na pásek s názvem Predator, jejíž cena dosahuje zhruba osmi milionů a osmi set tisíc korun. Přezka je vyrobena z bílého zlata a je zdobena 387 diamanty o celkové váze 14,15 karátu.

Přezka na pásek Predator od švýcarské firmy Roland Iten
Přezka na pásek Predator od švýcarské firmy Roland ItenZdroj: Isifa
reklama
reklama